On je rekao da je situacija oko toga šta se 27. februara dogodilo u Briselu konfuzna, jer je poruka evropskih zvaničnika da su i Beograd i Priština prihvatile plan kao široki okvir, a onda je Vučić sinoć rekao šta je to što on neće.
Jakšić je istakao da je Vučić rekao da neće priznati Kosovo, ali da to niko od njega nije ni tražio, jer je svima jasno da bi priznanje za bilo kog političara u Srbiji bilo političko samoubistvo, ali da je članstvo u UN druga stvar i da se to jasno traži evropskim planom.
Kako je rekao, Vučić deluje kontradiktorno, ili se nije saglasio sa predlogom, ili se saglasio, a njegova sinoćna izjava je za srpsku javnost koja ga optužuje za kapitulaciju.
Istoričar Milivoj Bešlin rekao je da je Kosovo ušlo u sastav Srbije 1913. godine i to pobedom u ratu, ratnim zločinima i međunarodnom konferencijom, a da je „otišlo“ 1999. godine, gubitkom u ratu, ratnim zločinima i voljom velikih sila.
„Moj deka je živeo više nego što je Kosovo bilo u Srbiji. Kako je došlo, tako je i otišlo – ratom, ratnim zločinima i voljom velikih sila“, poručio je Bešlin.
Pisac Dejan Ilić ocenio je da se dogovor treba prihvatiti samo ako se smatra moralno ispravnim, a da bi se znalo da li je rešenje ispravno ili ne, o njemu se mora razgovarati, ali da u Srbiji ne postoji prostor za diskusiju i da je u takvoj atmosferi nevažno ko šta misli.
Kako je rekao, potreban je trajni dogovor, a on se ne može postići pod pritiskom.
Ilić je dodao da smatra ispravnom pretpostavku da Kosovo treba da bude nezavisno, ali da razume i one koji to ne misle, kojima je Kosovo deo identiteta i kojima je lakše da postoji privid da je ono tu, nego da nije.
BONUS VIDEO – Šta je Srbija prihvatila u Briselu?