Aleksandar Vučić Foto:Goran Srdanov/Nova.rs

Republička izborna komisija nedavno je donela novo upustvo po kom podnosioci izbornih lista neće moći da menjaju kontrolore, čak ni u slučaju smrti ili bolesti. Reč je zapravo o članovima proširenog sastava biračkih odbora, a posledice ovakve odluke će najviše osetiti male stranke ili one koje nemaju svoje predstavnike u parlamentu.

Većina parlamentarnih stranaka ima svoje predstavnike u stalnom sastavu biračkih odbora, a u prošireni ulaze i predstavnici vanparlamentarnih lista. Prema Zakonu o izboru narodnih poslanika, članovi stalnog sastava biračkih odbora mogu biti promenjeni tri dana pre glasanja, dok se za prošireni ništa ne pominje.

To je donošenjem uputstva uredila Republička izborna komisija, odnosno predstavnici vladajuće većine u tom telu, pa će za prošireni sastav važiti zakonski rok za predlaganje, a to je 15 dana pre izbornog dana.

“Posle toga, u slučaju eventualnog odustajanja i nemogućnosti da se dođe, oni neće moći da budu zamenjeni”, navodi za “Novu” Pavle Dimitrijević iz Crte.

Pavle Dimitrijević Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

On kaže da očekuju da posle izbora javnost ima uvid u kompletnu evidenciju i podatke o tome ko je od članova biračkih odbora bio na biračkim mestima.

“Smatramo da su ti podaci veoma važni zbog povećanja odgovornosti samih organa za sprovođenje izbora, odnosno samih biračkih odbora i da bismo bili upoznati sa njihovom popunjenošću. Jedno je kad se prijave članovi biračkih odbora i imenuju, a potpuno je drugo ko će se zaista na biračkim mestima pojaviti”, ističe Dimitrijević.

On navodi da se može desiti da neodgovorni pojedinci jednostavno ne dođu na biračka mesta iako je to njihova obaveza.

“Oni po zakonu ne snose bilo kakve posledice, ali što veći broj članova biračkih odbora imenovanih od strane različitih izbornih lista bude prisutan, to smanjuje mogućnost zloupotreba i kršenja zakona na samom biračkom mestu. Više očiju više vidi”, zaključuje sagovornik “Nove”.

Najteže posledice ovakve odredbe mogle bi da snose vanparlamentarne stranke ili manje partije u Skupštini, koje nemaju svoje predstavnike u stalnim biračkim odborima. U slučaju bolesti ili iz nekih drugih razloga, oni bi mogli da ostanu bez svojih predstavnika.

RIK, Republička izborna komisija, izbori 2022
Srđan Smiljanić i Vladimir Dimitrijević Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

Sa druge strane, naročito bi moglo da bude problematično na lokalu, gde članovi biračkih odbora podnose ostavke usled pritisaka.

Zbog ovakvog uputstva Republičke izborne komisije, opozicija je podnela inicijativu za ocenu ustavnosti i zakonitosti Ustavnom sudu.

Poslanica Zeleno-levog fronta Jelena Jerinić ranije je izjavila da Srpska napredna stranka koristi sva raspoloživa sredstva kako bi manipulisala izborima.

„Ovo Uputsto RIK-a je doneto prošle nedelje. Nadamo se da će Ustavni sud blagovremeno doneti odluku, a ne nakon sprovođenja izbora. Zahtevali smo privremene mere koje bi sprečile RIK da sprovede ovo uputstvo“, navela je Jerinić.

BONUS VIDEO Opozicija se obratila Ustavnom sudu, tvrdi da RIK pokušava da je sabotira pred izbore

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar