Građane Srbije očekuju izbori 17. decembra gde će se glasati na parlamentarnim, lokalnim i pokrajinskim izborima. Ali, koliko se zna o izbornom procesu? Znaju li građani kako da provere da li se nalaze u biračkom spisku, kako se uopšte glasa i ko su kandidati? Nova.rs će vam detaljno sve objasniti o izbornom procesu ali i sve ključne informacije za 17. decembar: od toga kako da saznate da li ste upisani u birački spisak, pa do toga kako se glasa i da li možete da glasate ukoliko niste dobili poziv za izbore. Nova.rs će vam predstaviti ključne informacije koje morate da znate o izbornom procesu, kao i o tome kako da uočite i prijavite izborne nepravilnosti.

Koga biramo 17. decembra i o čemu oni odlučuju?

Izbori 17. decembra biće parlamentarni, lokalni, pokrajinski i beogradski. Na svim izborima glasa se za političke partije ili koalicije (više stranaka), a ne imena narodnih poslanika ili pojedinačnih kandidata.

Primera radi, na biračkom mestu na kojem glasate neće biti imena kandidata poput Jovana Jovanovića (ime uzeto proizvoljno), već stranke koju on predstavlja. Tako se glasa na parlamentarnim, beogradskim i pokrajinskim izborima. Na pokrajinskim izborima glasaju samo stanovnici Vojvodine. Kada je reč o lokalnim izborima, to su izbori na kojima se biraju kandidati u gradovima, opštinama i selima. U pitanju su izbori za lokalnu skupštinu, odnosno najmanju jedinicu lokalne samouprave. To je najniži nivo na kojem se biraju predstavnici građana.

Foto:BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC

O čemu odlučuju kandidati?

U zavisnosti od nivoa vlasti, kandidati odlučuju o različitim pitanjima. Poslanici u parlamentu odlučuju o zakonima, budžetu, povećanju plata i penzija, novom zaduživanju, najvećim državnim pitanjima. Kada je reč o lokalnim pitanjima, predstavnici koji budu izabrani odlučuju o pitanjima koja su znajačna za malu sredinu, odnosno lokalnu samoupravu: uređenju ulica, parkova, bave komunalnim pitanjima i svim stvarima za jednu manju sredinu. Svaki nivo je važan i za svaki nivo bitna je odluka građana.

Zašto se neko uopšte kandiduje na izborima?

Najčešći razlog zbog kojeg se građani kandiduju na izborima jeste da bi formirali vlast, nakon čega bi mogli da sprovode konkretne odluke i politiku. Ukoliko nemate vlast, jedina mogućnost je da govorite, apelujete i smatrate o promenama u vašem gradu ili državi.

Tek kada pobedite, imate mogunost da kreirate i sprovodite polititku. Postoje i drugi, manje moralni razlozi za bavljenje politikom i kandidovanjem na izborima poput lične koristi, marketinga i sličnog. Ali samo kada imate vlast možete da očekujete neke korenite promene.

Kako da proverim da li sam na biračkom spisku i gde je moje biračko mesto?

Vrlo jednostavno. Postoje dva načina na koji možete da proverite da li ste u biračkom spisku. Prvi je da odete do opštinske ili gradske uprave u kojoj imate mesto prebivališta i proverite da li ste upisani u birački spisak. To je sporohodnije. Jednostavnije je da preko portala eUprave, elektronski proverite da li ste u biračkom spisku i na kom biračkom mestu glasate. To vrlo jednostavno možete proveriti na internet stranici Ministarstva za državnu uprau i lokalnu samoupravu upit.birackispisak.gov.rs. Birački spisak se zaključuje 15 dana pre izbora, što znači da najkasnije do 2. decembra morate proveriti da li ste u biračkom spisku. Ukoliko niste, morati otići do matične opštinske uprave kako bi vas upisali.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Kako izgleda procedura glasanja – šta treba da ponesem i šta treba da znam?

Najpre morate proveriti na kom se biračkom mestu nalazite. Građani obično dobijaju poziv u vidu listića koji im se dostavlja na kućnu adresu. Ako ne dobijete, nije problem, možete glasati, samo je bitno da proverite na kom biračkom mestu se glasa. Obično se glasa u školi, mesnoj zajednici, domu kulture ili ličnim mestima.

Na glasanje je OBAVEZNO potrebno da ponesete ličnu kartu ili pasoš, odnosno dokument kojim članovi biračkog odbora mogu da identifikuju da li ste to baš vi. To je dovoljno da znate prilikom odlaska na vaše biračko mesto. Ukoliko nemate ličnu kartu ili pasoš, nećete moći da glasate.

Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

Na biračkom mestu će biti članovi biračkog odbora koji će vas uputiti u vrlo jednostavno proceduru koja da glasate. Prilikom dolaska na biračko mesto pokazujete ličnu kartu, potpisujete se u knjigu u kojoj se nalazi birački spisak za vaše mesto, UV lampom se proverava da li ste glasali na prethodnom biračkom mestu, a posebnim sprejem se naprska vaš kažiprst kao oznaku da ste izašli na glasanje .

Da li mogu da idem na glasanje i ako ne dobijem poziv u sandučetu?

Odgovor je DA!. Dugo vlada zabluda da ne možete da glasate ukoliko niste na biračko mesto poneli poziv iz poštansko sandučeta. To je netačno. Bitno je da se nalazite u biračkom spisku i da imate identifikacioni dokument (lična karta i pasoš), a poziv za glasanje je stvar koja vas ne ograničava da glasate. Dakle ako nemate poziv za glasanje, nema problema. Slobodno izađite na izbore.

Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

Da li je OK da mi neko sugeriše za koga da glasam?

U redu je da vas neko uputi na sadržaj koji možete da pročitate kako biste se upoznali ko se kandiduje, koje partije učestvuju na izborima i koji su njihovi programi. Nije dozvoljeno i svaki građanin ne sme da dozvoli da mu neko sugeriše da glasa za određenu partiju ili kandidata. Birač mora da donese odluku samostalno.

Gde mogu da vidim kandidate i koji su njihovi programi?

Sve kandidate i liste partija i koalicija objavljuje Republička izborna komisija (RIK) i to je dostupno na njihovom sajtu. Portal Nova.rs objavio je kandidate svih partija i koalicija koji će učestvovati na izborima 17. decembra, a koji su predali potpise, pa je naš portal odlična adresa gde ćete moći da se informišete o tome ko će učestvovati na decembarskim izborima. Jednostavnom pretragom možete pronaći potrebne informacije.

Miroslav Aleksić, Marinika Tepić, Pavle Grbović Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Kada je reč o programima partija, oni su u celosti dostupni isključivo na sajtovima političkih partija. Ali, političke partije neretko odstupaju od svojih programa, pa su se oni kroz godine pokazali kao „mrtva slova na papiru“.

Šta ako hoću samo da prekrižim listić i da on bude nevažeći? Kome onda ide taj glas?

Najveću korist od toga ima vlast. Ukoliko zaista želite nešto da promenite, treba glasati za alternativu vlasti. Političkih partija i koalicija je mnogo, iz te lepeze opcija treba izabrati nekog koga ćete podržati. Osim toga, prema formuli za obračunavanje glasova u mandate, nevažeći listići više mogu da pomognu režimu. Dakle, ako već izlazite na izbore, onda nešto promenite.

Foto:Dragan Mujan/Nova.rs

Gde mogu da vidim izborne rezultate?

Sve najnovije informacije vezane za izborne rezultate moći ćete da pratite celog dana u lajv blogu na Nova.rs. Naš portal će imati najnovije informacije iz minuta u minut, a bićemo i u izbornim štabovima i vlasti i opozicije. Naravno, građani mogu da prate izborne rezultate na sajtu Republičke izborne komisije (RIK) koja broji glasove i objavljuje zvanične rezultate. Samo rezultati RIK-a jedini su zvanični. Kada RIK objavi konačne rezultate, oni su definitivni.

Pošto je moj glas samo jedan glas među nekoliko miliona, šta ja kao pojedinac stvarno mogu da promenim glasanjem?

Odgovor je jednostavan – možete sve! Najgora stvar je da se razmišlja da ja kao pojedinac ne mogu ništa da promenim jer ukoliko tako svako razmišlja, promene se neće desiti. Ukoliko svaki čovek misli da je njegov glas bitan i da su promene moguće, onda će se one i desiti jer će svi glasati. A ako građani misle da se ništa neće promeniti, da je njegov glas samo jedan u moru glasova, onda tako mogu da misle i komšije, prijatelji, kolege i svi oko vas. To je recept za neuspeh. Dakle, vaš glas znači i on se broji. Ukoliko glasate možda ćete nešto promeniti, ukoliko ne glasate, nećete ništa.

Ilustrativni primer koji pokazuje da je svaki glas bitan potvrđuje i izborna praksa u Srbiji. Na parlamentarnim izborima 2016. godine stranci Dveri nedostajalo je 0,01% glasova da uđe u parlament, odnosno svega nekoliko stotina glasova. Nakon ponavljanja izbora na nekoliko biračkih mesta, oni su uspeli da postanu parlamentarna stranka.

BONUS VIDEO: U poslednjem trenutku za 17. decembar raspisani i pokrajinski izbori