Polako ističe vreme u toku kojeg opozicija treba da donese odluku o tome da li će izaći na izbore 2. juna. Stav stranaka u okviru koalicije “Srbija protiv nasilja” je podeljen, a prema oceni sagovornika Nove najlošija moguća opcija bi bila da ostanu podeljeni i da jedan deo stranaka bojkotuje, a drugi izađe na izbore. To bi dodatno i trajno demotivisalo opozicione birače.
Nakon što je predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić saopštila da će na izvestan način izaći u susret zahtevu opozicije da se novi beogradski i ostali lokalni izbori spoje i to 2. juna, opozicija u okviru koalicije “Srbija protiv nasilja” nema jedinstven stav.
Svaka stranka zasebno će većati da li na izbore treba izaći ili će ih bojkotovati, a zatim će biti doneta konačna odluka na nivou koalicije. To bi trebalo da se desi veoma brzo, a nakon jučerašnjeg sastanka i izjava koje su davali lideri partija jasno je da odluka neće biti laka.
To je, između ostalog, juče rekao i Aleksandar Jovanović Ćuta iz Ekološkog ustanka, koji je pozvao kolege iz koalicije da šta god odluče, u tome ostanu jedinstveni.
„Krajnje je vreme da svi koji se ovde bave politikom i koji su aktivni u javnom životu shvate – ovo možemo da menjamo samo zajedno. To podrazumeva da ostavimo svoje interese, ambicije i ideologije na stranu i da samo svi zajedno – bila odluka bojkot ili ne, možemo da smenimo Aleksandra Vučića, sve ostalo je gubljenje vremena“, rekao je Jovanović i dodao da će, kakva god odluka da bude o izlasku na izbore, Ekološki ustanak nastaviti da poziva ljude na zajedništvo.
Naučni saradnik na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Dejan Bursać smatra da je situacija vrlo komplikovana, ali da bi “cepanje” koalicije bila najgora moguća odluka.
“Čini mi se da je opozicija u prilično bezizlaznoj situaciji. Četiri meseca su pričali da su izbori neregularni i pretili su bojkotom, što je poruka biračima da izbori pod ovim uslovima nisu valjani i tako su ih demotivisali. A onda ih je Ana Brnabić iznenadila pozitivnim odgovorom na njihove zahteve. Izbori su spojeni, ali za manje od mesec i po dana. I to biračima opet stavlja do znanja da će i ti izbori biti opterećeni neregularnostima. Zato su stranke opozicije sad sasvim opravdano u dilemi”, kaže Bursać za Novu.
Kako dalje navodi, ukoliko ne izađe na izbore opozicija će dopustiti da SNS preuzme vlast u svih 100 gradova i opština u kojima se izlazi na birališta.
“A ako na njih izađe, opozicija zna da na njima ne može da ostvari željeni rezultat, plus imaju birače koji su demotivisani. Šta god da odluče neće im biti lako i neće biti dobro. Međutim, odluka da se podele, tako da jedni bojkotuju izbore, a drugi na njih izađu, bila bi najgora stvar. Birači bi se dodatno povukli, pa i one stranke koje bi na te izbore izašle ne bi osvojile dobar rezultat”, zaključuje Bursać.
Politikolog Boban Stojanović slaže se da bi to bio najgori mogući scenario, ali sumnja da će se tako nešto desiti.
“Jer ti koji bi bojkotovali, sigurno bi deo birača ostavili kod kuće. U tom smislu smanjili bi šanse za dobar rezultat, posebno u nekim gradskim opštinama u Beogradu, Nišu i Novom Sadu. S druge strane, to bi bila pogubno i po partije koje bojkotuju, jer ja verujem da bi njihovi lokalni odbori ili prešli u neke od ovih stranaka koje idu na izbore ili bi izašli na izbore kao grupe građana. Tako bi stranke koje bojkotuju u ovakvoj situaciji verovatno pretrpele ozbiljne gubitke na terenu. To apsolutno nikome ne odgovara”, kaže Stojanović i dodaje:
“Verujem da čak i da cela opozicija bojkotuje izbore, da bi dobar deo njihovih lokalnih odbora izašao na lokalne izbore kao grupa građana. Ipak, neće biti toga. Deluje mi da je izvesno da će ići svi na izbore, jer je ovaj jači deo koalicije SPN, a to su Zeleno-levi front i Narodni pokret Srbije, vrlo eksplicitno i jasno stavio do znanja da idu na izbore. To znači da će i SSP i SRCE, koji su bili najveći zagovornici bojkota, ipak, morati da se povinuju odlukama ostatka koalicije”.
Nakon što je Ana Brnabić saopštila da će beogradski i ostali lokalni izbori biti održani istog dana, opozicija je različito reagovala.
Llider stranke Srbija centar (SRCE) Zdravko Ponoš rekao je da ovo nije dobra ponuda.
S druge strane, kopredsednik Zeleno-levog fronta Radomir Lazović rekao je da je odluka vlasti da svi lokalni izbori budu održani 2. juna značajan uspeh opozicije, jer su naterali SNS da ustukne i da smatra da bojkot nije dobro rešenje
Sličnog mišljenja je i poslanik koalicije “Srbija protiv nasilja” i predsednik stranke Novo lice Srbije Miloš Parandilović, koji je izjavio da će kolegama iz opozicije predložiti da se izađe na izbore.
Lider PSG Pavle Grbović istakao je da je ovo prvi konkretan ustupak od strane vlasti.
“Očekujemo i da komisija za reviziju biračkog spiska bez odlaganja počne sa radom. Pa da u junu oslobodimo Beograd, ali i mnoge druge opštine u Srbiji“, istakao je Grbović.
Iz Stranke slobode i pravde za sad se nisu oglašavali.
Kad je reč o koaliciji NADA, predsednik Nove Demokratske stranke Srbije Miloš Jovanović rekao je za Nova.rs da je njegov lični stav da ne bi trebalo učestvovati na ovim izborima, te da bi trebalo pustiti Aleksandra Vučića “da se igra sam”.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare