Od “nećemo imati za plate i penzije” u režiji predsednika Srbije Aleksandra Vučića i ministra finansija Siniše Malog, do epizode u kojoj ovaj dvojac nosi girice i jabuke kineskim radnicima na gradilištu EXPO i ponovo obećava svetlu budućnost, prošao je svega jedan dan. Za tih 24 sata građani su morali da poveruju da smo “pobegli” s ivice ponora, ali nam je i dalje ostao “prozor” ka blagostanju koje stiže 2027. godine, na krilima izložbe EXPO. Međutim, ima onih koji smatraju da nas tek tada očekuje krah, te da nam neće pomoći čak ni nedavni amin ambasadora Amerike Kristofera Hila. Prema rečima profesorke Ekonomskog fakulteta Danice Popović EXPO je razvojna šansa samo za članove SNS koji hoće da se monstruozno obogate.
U subotu, 4. januara, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je na sednici Vlade rekao da je izvesno da Amerika uvodi sveukupne sankcije NIS-u, nakon čega mu je ministar finansija Siniša Mali “nepristojno” upao u reč i saopštio da nećemo imati za plate i penzije.
Nakon ove drame, svanulo je novo jutro, predsednik je doživeo “preobraženje”, pa je 5. januara saopštio da će božićne praznike provesti na Hilandaru, ali će pre toga obići radove na projektu EXPO.
Samo nekoliko sati kasnije, Aleksandar Vučić i Siniša Mali ponovo stupaju na scenu, ovog puta sa giricama i jabukama u rukama. U poseti kineskim radnicima, predsednik Srbije je govorio o nekoj lepšoj budućnosti. U kojoj ćemo verovatno, ipak, imati novca za plate i penzije…
“Neverovatan je napredak od poslednjeg puta kad sam bio ovde. Sve je već sada iznad zemlje, ispod zemlje je urađeno. Grade se konektori, gasovodi. Što se tiče Expa, ispred vremena smo, iza nas je stadion gde malo kasnimo, ali to ćemo da nadoknadimo do juna, jula meseca”, rekao je Vučić i nastavio:
“Stvari idu odlično, budućnost upravo se gradi ovde na Expu, budućnost Srbije i zahvalan svima koji u tome učestvuju i koji se bore za Srbiju, koji ne dozvoljavaju da stane, koji hoće da krene napredak zbog naše dece i naše zemlje”.
Da li je zaista tako i šta zapravo EXPO donosi Srbiji, pitali smo profesorku Ekonomskog fakulteta Danicu Popović.
“Ima li ijedna država u kojoj nije ostala pustoš iza Expa i u kojoj nisu ostali napušteni objekti, koji danas na slikama izgledaju kao relikvije iz 19. veka”, pita Popović već na početku razgovora.
Zapravo, aludira na to da istorija EXPO pokazuje da su se i neke države, u kojima je stepen korupcije daleko ispod onoga u Srbiji, susrele sa mnogim ekonomskim problemima po završetku izložbe. Naime, Centar za evropske politike je počekom prošle godine objavio analizu u kojoj se navodi da je, na primer, lokacija EXPO koji je 1974. godine održan u Spokejnu u SAD ostala nedovoljno iskorišćena nakon događaja, a da se stanje tamošnje infrastrukture naknadno pogoršalo. Još jedan primer je Seviljski EXPO 1992, koji je doveo Španiju u nezavidnu ekonomsku situaciju.
Ni EXPO 2000 u Hanoveru nije uspeo da podstakne značajniji urbanistički razvoj, a transformacija i dalje korišćenje prostora izgrađenog za potrebe izložbe „nisu ispunili očekivanja“. Na kraju, ni očekivane ekonomske koristi od Milanskog EXPO-a 2015 nisu bile ostvarene.
Govoreći o ovom riziku i mogućnosti da se nada u finansijski procvat lako može pretvoriti u gubitak, Danica Popović kaže:
“Sama reč “expo” se odnosi na izvoz, a naši najveći izvoznici su Kinezi. Najveći saveznik u dobijanju ove izložbe bila je Kina. Dakle, ako nešto budemo promovisali, promovisaćemo kineske proizvode. Ja tu zaista ne vidim neki srpski uticaj. A kad je reč o stadionu u Surčinu i ostallim, moram da kažem – glupostima, hoću da podsetim da Beograd nema operu, da neki njegovi delovi nemaju kanalizaciju, i da smo samim tim mogo daleko od nekih ovakvih snova, koji su nepotrebni skupi i glupi. Evo, kažite… Koga bi interesovala recimo izložba nacionalnih proizvoda u Čileu? Nikoga, osim Čileance. Ovo je velika razvojna šansa za članove SNS koji hoće da se monstruozno obogate”.
To, kako navodi Popović, funkcioniše po sledećem principu:
“Član si, dobićeš projekat, dobićeš subvencije, dobićeš podršku. To će sve ući u taj BDP koji
će biti 10 puta veći jer će podugovarači uzeti 10 puta više para nego što projekat košta. Oni će postati milijarderi, mi ćemo ostati na istom, a Srbija će tonuti sve više jer zaista nema svoje izvozne proizvode. Srbija više neće imati nastavnike, koliko ja vidim do sledeće godine…”, navodi ona.
Sudeći prema informacijama u vezi EXPO koje su dosad objavljene, veliki broj poslova dobili su upravo firme bliske SNS.
Na primer tu je sad već čuveni Milenijum tim, koji je dobio posao podizvođača.
Advokat Igor Isailović iz Beograda, koji je sarađivao sa ministrom finansija Sinišom Malim, ali i drugim biznismenima povezanim sa Srpskom naprednom strankom, dobio je ugovor vredan više od 14 miliona dinara za pravne usluge koje će pružiti u realizaciji projekta EXPO 2027.
Interesantno je napomenuti i da se firma “EXPO 2027”, koja je osnovana da rukovodi realizacijom izložbe, preselila iz zgrade u državnom vlasništvu u privatni objekat u luksuznom naselju na Kalemegdanu, gde se nalazi niz firmi povezanih upravo sa Igorom Isailovićem.
U avgustu je objavljeno i da Firma „Goter construction“, čiji je suvlasnik Kostadin Terzić, sin direktora FK Crvena zvezda Zvezdana Terzića, dobila posao na Exšu i to na gradnji Hale 2, a njene radnike lično je posetio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Hotel pored izložbenog kompleksa za „EXPO 2027“ u Surčinu gradiće kompanija „Euro KB rent“ čiji se vlasnik Zoran Kostić u medijima dovodio u vezu sa kontroverznim biznismenom sa Kosova Zvonkom Veselinovićem.
Tu je i “Konkord Vest”, firma Željka Drčelića, poznata po tome što redovno sklapa unosne poslove sa državom, koja će u konzorcijumu s još nekoliko firmi, dobiti 250 miliona evra za izgradnju stambenog kompleksa za EXPO 2027.
Posao u okviri projekta EXPO dobila je i firma “Režim” reditelja Miloša Avramovića, koji se nalazio među potpisnicima podrške liste “Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane”.
U vezi projekta EXPO, interesantno je reći da Amerika, za razliku od poslovanja NIS, nema nikakvih zamerki. Štaviše.
Ambasador SAD Kristofer Hil je u intervjuu za Blic pre nekoliko dana rekao da je za srpsku diplomatiju pravi trijumf što je izvojevala ovu stvar. On je čak najavio i pomoć.
“Mislim da je EXPO način kroz koji Srbija najavljuje neku drugu budućnost. Srbija nije samo neka mala balkanska zemlja, to je zemlja koja se sada fizički nalazi u centralnoevropskoj ravnici. I to je zemlja koja će zbog ovoga proširiti svoj obim. Kada su SAD pogledale to, i upitale da li da postavljamo paviljon, odgovor je bio: “Da!“ Želimo da budemo povezani sa ambicijom Srbije i njenim velikim kapacitetom da učini više! Bićemo tamo. Moramo da skupimo nešto novca, moraćemo da idemo u američke kompanije. Ali uradićemo to i učestvovati u EXPO 2027. jer se to poklapa sa optimizmom koji gajimo ka Srbiji”, istakao je Hil.
Govoreći o tome što Amerika s jedne strane preti sankcijama NIS-u, a s druge najavljuje pomo za EXPO, Danica Popović kaže da je reč o klasičnoj političkoj igri.
“Sankcije su američka politička igračka. Oni je pokazuju kad hoće, sakriju kad hoće. To je jedna hokus pokus igra koju zna samo vrh Amerike i možda još poneko po EU. Kako će mađioničar da okrene taj štapić, videćemo. Mi znamo već godinama da svi imaju sankcije koji trguju sa Rusijom, očigledno je da sada Amerika time ucenjuje Vučića. Što se amabasadora tiče, nikad ga nisam posmatrala kao ličnost, već kao megafon Stejt departmenta. I to sam mu dala komplinment. Ne zavređuje on toliku pažnju”, zaključuje Popović.
Inače, kad je o samom Expu reč, predviđeno je da u ovu izožbu i u ceo projekat “Skok u budućnost”, bude uloženo blizu 18 milijardi evra.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare