Dok se za briselskim stolom bistri visoka politika, Srbi na Kosovu, po ko zna koji put u poslednje dve decenije, zbunjeni sprovode odluke koje je neko doneo u njihovo ime. Zlatko Veljković iz Kosovske Mitrovice, zaposlen u lokalnom vodovodu, bojkotuje sve kosovske izbore koji su se od 2013. godine održali. Ponekad se pokaje što kao većina njegovih sunarodnika nije kupio nekretninu u centralnoj Srbiji, ali uprkos tome ostaje na Kosovu.
Tablice srpskih gradova na Kosovu oko kojih su se koplja lomila poslednje dve godine, polako odlaze u prošlost. Uprkos tome što bi neko ko gleda režimske medije zaključio da je borba za tablice bila žestoka, Srbi u redovima ovih dana preregistruju svoja vozila na RKS.
U tim redovima stoje obični ljudi, vrlo često zaboravljeni, a neretko su i samo brojevi – za Beograd, Prištinu i međunarodnu zajednicu.
Među njima je i naš sagovornik Zlatko Veljković iz Kosovske Mitrovice.
Na dan oružanog sukoba u Banjskoj, u kom je stradalo četvoro ljudi, Zlatko je udavao svoju ćerku, a jedan od najlepših dana u životu, obeležila mu je toiliko poznata neizvesnost.
Atmosfera koja vlada u gradu, kaže, ista je kao one ratne 1999. godine.
„Posle Briselskog sporazuma 2013. godine, sve je drugačije. Srozani smo tim nedostatkom naših institucija i policijom ovde. Dok je to postojalo, držalo nas je to nekako zajedno, bilo je bezbednije“, kaže Veljković.
Izbore u kosovskom sistemu koji se od 2013. neometano održavaju, bojkotuje sve ove godine. Na srpske izlazi i glasa, čak i u Raški, gde su poslednji put građani sa Kosova listiće ubacivali u kutije jer je kosovska vlada zabranila da se izbori uopšte održe na KiM.
Ponavlja da na kosovske izbore, ukoliko ih bude, neće izaći, čak iako mu je sin u Predsedništvu lokalne opozicione stranke.
„Čak je i moj sin Stefan ovde osnovao stranku, ali sam mu rekao da ni po kojim uslovima ne izlazim na izbore“, kaže sagovornik Nova.rs.
Kao nadu da će se nešto promeniti vidi jedino da vlast u Srbiji bude demokratska i promenjena.
Za do sada potpisane sporazume, kaže da su dokumenti koji su naštetili Srbima, dodajući da nam fale dobri pregovarači.
Nakon događaja u Banjskoj, kompletno rukovodstvo Srpske liste je promenjeno, a na njeno čelo došao je poznati mitrovački lekar – Zlatan Elek. Na pitanje da li mu to znači i uliva nadu, Zlatko kaže da o tome nema ni govora.
„Sve te ljude poznajem, ali me uopšte ne interesuju“, ističe sagovornik Nova.rs.
Sve više se u prethodnom periodu govorilo o masovnom iseljavanju Srba sa severa Kosova i Metohije pred naletom sve težih poltičkih i bezbednosnih kriza.
Zlatko sa porodicom ostaje na Kosovu.
„I da hoću, nemamo gde“, kaže on.
„Nisam neko ko je kupio stanove i kuće po centralnoj Srbiji. Mogu da vam kažem, ovde kod mene živim korektno sa svojim komšijama Albancima“, ističe Zlatko čija se kuća nalazi u multietničkom delu Kosovske Mitrovice.
Na pitanje čemu se nada i šta očekuje, kaže :
„Da sam možda imao ovu pamet, još devedesetih bih možda kupio neku nekretninu u centralnoj Srbiji. Nema neke budućnosti ovde, a ni tamo po centralnoj Srbiji nije mnogo bolje“, zaključuje sagovornik Nova.rs.
BONUS VIDEO: Šta se sve desilo na severu Kosova od kako su Srbi napustili institucije
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare