Iako još nije u punom jeku, u toku je tzv. iracionalna kampanja za lokalne izbore, jer govori se o istorijskim trenucima, teškim vremenima koja dolaze ili Luj Vitonu, a ne o lokalnim pitanjima i problemima, ocenjuje Neven Obradović, profesor Filozofskog fakulteta u Nišu.
„Paradoks mi je što nam slede lokalni izbori u više gradova, a mi se bavimo krupnim geopolitičkim temama, iracionalnim segmentom u političkom spektru, teškim vremenima koja dolaze, istorijskim trenucuma, unutrašnjim i spoljašnjim napadima na državu. Kad imamo jednu vrstu te iracionalne kampanje koja cilja na pojednostavljenu sliku sveta, onda imamo i teme kao što su leteći automobili“, rekao je on za N1.
Iracionalna kampanja, objasnio je, funkcioniše tako što kreiraš jednu priču koja se širi javnim mnjenjem, a onda kritična masa počinje i sama da ponavlja te reči.
„Najveći problem je što centri moći namerno šire te teme da bi one bile glavne u društvu. Oni predstavljaju Luj VIton kao nešto normalno u državi sa visokim stepenom siromaštva. Pogrešno je da im uopšte dajemo pažnju. Nas očekuju lokalni izbori i time treba da se bavimo, a samim tim što razgovaramo o ovome, mi doprinosimo tim iracionalnim temema“, naveo je.
Na pitanje zašto lokalne teme nisu u kampanji, Obradović odgovara da kad non-stop kreirate politički narativ na sudbinskim odlukama koje čekaju Srbiju, ne možete lako da se spustite na nivo u kom pojašnjavate ljudim stavi kao što je pijaća voda u Zrenjaninu ili kanalizacija u malim mestima.
„To je narativ koji je usmeren ka jednom delu biračkog tela, kao što je bio i prethodnih 10 i više godina koliko pobeđuju na izborima“, rekao je.
Njegov Niš prolazi kroz sličnu iracionalnu kampanju kao i Beograd, dodaje.
„Imali smo gradonačelnicu koja je rekla da će se iseliti ako pobedi opozicija. Smenjivost vlasti je jedan normalan proces. Nikakva apokalipsa se neće desiti ako neko izgubi vlast. A što se tiče lokalnih problema, uglavnom se potencira ono što je urađeno i nema nekakve jasne ideje ni kod vlasti, ni kod opozicije“, rekao je on.
Dodaje da ima mnogo problema, a da se jako malo govori sa građanima i kao primer daje svoje naselje Delijski vis u kome su svakog petka protesti građana.
„Ne vidim zašto opozicioni političari ne govore o tome više i daju konkretno rešenje? Gradonačelnica insistira da je to politizovano pitanje, ali sve oko nas je politika. To govorim i svojim učenicima, čak i kada ne radi stub javne rasvete, to je politika. Političari pokušavaju da tim terminom ‘politizovano’ uplaše od teme i udalje je od nje, pa su sada i građani počeli da govore kako su njihovi protesti građanski. Ne treba tako“, rekao je on.
Politika je nama, dodaje, predstavljena kao politička tema ili kao nešto što je donekle uprljano.
„Ono o čemu govorim sa studentima jeste da bi svako od nas trebalo da se bavi politikom do nekog nivoa kako bi ovo društvo bilo bolje“, rekao je.
Važno je da političari na lokalu vrate kampanje na racionalan nivo, ističe.
„Birač bi trebalo da glasa na osnovu obećanja koja dobija tokom kampanje. Savetovao bih političarima da vrate sistem javnih preduzeća. Ispred doma u kome živim, pukla je cev. Zvao sam Vodovod 40 dana, sve dok nisu došli – a 40 dana je oticala pijaća voda. Možete da zamislite tu štetu. Vodovod je raskopao rupu u septembru, a ona je tek pre 20 dana zakopana. Znate li koliko je takvih rupa u Nišu“, pitao je.
Kada bi on nekome vodio kampanju, preporučio bi mu da obeća građanima uspostavljanje sistema, navodi.
„Da kada građanin pozove insituciju, da se neko zaista i pojavi. Da će dovesti ljudi iz struke koji će odgovorno raditi. To nije brz proces, možda će nekome treba i četiri godine da to uspostavi, ali barem da pokuša. Pa ako ne uspe – smenjivost vlasti je divna tekovina demokratije – onda tragamo za boljim“, zaključio je on.
***
BONUS VIDEO – Pred novi kolegijum u Skupštini
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare