Prvo, svi srpski policajci su na izričit zahtev Srpske liste predali oružje i povukli se iz kosovske policije. Drugo, Srpska lista je bojkotom lokalnih izbora omogućila da Kurti na čelo opština u kojima živi 99 odsto Srba, dovede ljude koji su njemu lojalni. Treće, bivši potpredsednik Srpske liste okupio je grupu od 100 momaka, teško naoružao, obukao u uniforme i poveo u Banjsku, a efekat je da niko iz te grupe više ne sme da kroči na KiM, pa Kurti može nesmetano da šeta po severu Kosova. Ovim rečima, poslanik Narodnog pokreta Srbije i bratanac pokonog Olivera Ivanovića govori o merama koje je predsednik Srbije Aleksandar Vučić predložio za rešavanje aktuelne krize na severu KiM.
Te mere, između ostalog, podrazumevaju zahtev za fer i slobodne izbore, povratak srpskih sudija i tužilaca na pravne funkcije i neodložno formiranje Zajednice srpskih opština.
Ivanović smatra i da do ove situacije ne bi došlo da je Oliver Ivanović živ.
Kako vidite ono što se trenutno dešava na severu Kosova i Metohije?
Trenutno svi prisustvujemo plaćanju cene pogubne politike koju je Srpska napredna stranka vodila na KiM od 2012. godine. Bila je to precizna agenda koja je podrazumevala tiho povlačenje države Srbije u svim segmentima koji nisu izgubljeni ratom, zarad podrške međunarodne zajednice Srpskoj naprednoj stranci za opstanak na vlasti svih ovih godina i enormnom bogaćenju celog jednog ešalona iz vrha vlasti i njima bliskim ljudima.
A kako vidite potpuni izostanak reakcije Beograda?
Nažalost, danas svedočimo teroru Aljbina Kurtija na preostalom srpskom stanovništvu, što je pre svega opasno, a onda i ponižavajuće, jer oni koji su trgovali sve ovo vreme su sluđivali narod da mi ubedljivo pobeđujemo i pružali garancije da Srbe niko neće maltretirati. Danas kao odgovor na ovaj izuzetno loš razvoj događaja nude recepte za spremanje palačinki uz medijski spektakl koji prenose sve televizije sa nacionalnom frekvencijom. Time pokušavaju da skrenu pažnju javnosti sa događaja na KiM i rezultatima njihove pogubne politike. To je apsolutno nedopustivo.
Predsednik Srbije je tek nakon povratka iz kasarne u Loznici, odakle je javnost zabavljao pečenjem palačinki, boksovanjem, treniranjem košarke, najavio da će se povodom situacije na KiM oglasiti tek za 72 sata. Kako komentarišete njegove predložene mere za rešavanje problema na Kim?
Država nije palačinkarnica, već sistem koji ne trpi odlaganje i zahteva brze reakcije kada je ugrožena bezbednost građana. Na kraju, kada su se pojedene palačinke slegle nakon 72 sata, mere su obelodanjene i suštinski se svode na zahtev da se Srbi vrate u kosovsku policiju, sudije i tužioci takođe, i da se uklone specijalne snage kosovske policije sa Severa Kosova, koje su u pojačanom sastavu prisutne nakon oružanog incidenta koji se dogodio u Banjskoj.
Ovde je vrlo važno da podsetimo građane kako smo uopšte došli u tu situaciju. Prvo, svi srpski policajci su na izričit zahtev Srpske liste predali oružje i povukli se iz kosovske policije. Drugo, Srpska lista je bojkotom lokalnih izbora omogućila da Kurti na čelo opština u kojima živi 99 odsto Srba, dovede ljude koji su njemu lojalni i koji sada povlače poteze isključivo na štetu naših građana. Treće, po sopstvenom priznanju bivši potpredsednik Srpske liste okupio je grupu od 100 momaka, teško naoružao, obukao u uniforme i poveo u Banjsku, u akciju za koju ni dan danas ne znamo šta je imala za cilj, ali znamo šta je postigla na terenu. Efekat akcije je da niko više iz te grupe momaka nije prisutan na KiM, niti će više ikada moći da kroči tamo, što je bio veliki zahtev Aljbina Kurtija, jer tek sada može nesmetano da šeta po Severu Kosova i da specijalnim snagama uteruje strah Srbima, primoravajući ih na taj način da napuste svoja ognjišta. Takvi loši potezi, da ne upotrebim neku drugu kvalifikaciju, su nas doveli u ovu izuzetnu losu poziciju i zahtevaju da svi donosioci odluka snose odgovornost za to.
Mislite li da bi situacija za Srbe na severu KiM bila danas drugačija da je Oliver Ivanović živ?
Kada se nakon bombardovanja i usled povlačenja vojske i policije sa KiM Oliver našao u situaciji da sa prijateljima i komšijama organizuje odbranu severnog dela Kosovske Mitrovice, a samim time i celog severa KiM, od organizovane nasilne najezde Albanaca koja je imala za cilj da se proteraju Srbi i etnički očisti KiM, on nije spremao palačinke, niti je odluke prolongirao 72 sata. Reagovao je odmah i grad je sačuvan. Oliver je nakon toga nastavio da se bori nudeći politička rešenja i pozivajući sve strane da sednu za sto, da se dogovore, jer je smatrao da je jedino rešenje miran suživot Srba i Albanaca na KiM. Tečno je govorio albanski jezik i rado se odazivao i njihovim televizijama, sa željom da svi koji žive na KiM čuju rešenja koja će isključiti dalje sukobe i pospešiti mirno postizanje dogovora. Bio je čovek koji je mislio svojom glavom, nije bilo moguće izdiktirati mu iz Beograda ili Prištine šta treba da misli i šta će biti njegov stav, pa je kao takav očigledno i smetao. U nenormalnoj atmosferi konstantnih pretnji kojima se on suprotstavljao, na kraju je ubijen, mučki su mu pucali u leđa.
Da je danas Oliver živ, verujem da bi ponovo bio generator okupljanja Srba, koji su svesni do čega je dovela neodgovorna politika na KiM. Ponovo bi pokušao da za sto sedne sve strane sa ciljem pronalaženja održivog rešenja, i potpuno sam siguran da se ponovo ne bi povlačio pred pretnjama i agresijom, bez obzira sa koje strane da dolazi.
Čeka nas vanredna sednica Skupštine Srbije koju je tražila opozicija, sa Predlogom izmene Zakona o rudarstvu i energetici koji podrazumeva zabranu eksploatacije litijuma i bora. Kakav epilog očekujete?
Vlast u Srbiji već duži period odbija da ovo pitanje stavi na dnevni red Skupštine Srbije iz vrlo očiglednih razloga. Podsetiću vas da je još u prošlom sazivu Skupštini predato 37.000 potpisa kojima se zahtevalo održavanje upravo jedne takve sednice, i to se do današnjeg dana nije desilo, jer su predate potpise uništili i nikada ih nisu pustili u skupštinsku proceduru.
Ova inicijativa svih opozicionih poslanika zapravo primorava vlast da se takva sednica konačno održi i da se na njoj razmotri naš Predlog izmene postojećih zakonskih rešenja i da se zabrani kopanje litijuma i bora. Takva inicijativa Narodnog pokreta Srbije i svih ostalih opozicionih kolega u Skupštini Srbije služi da se ogoli taktika vlasti, koja se ponaša kao agresivni lobista privatne kompanije, i na razne načine pokušavaju da obmanu građane Srbije uvodeći ovaj projekat na mala vrata, što je nedopustivo. Prema mišljenju stručne javnosti, realizacija takvog projekta bi imala nesagledive ekološke posledice po Srbiju, i zato smo sve naše aktivnosti usmerili u pravcu stavljanja tačke na ovaj projekat.
Što se tiče vlasti, oni će kao i do sada pokušati na razne načine da obmanu građane Srbije, na isti način kako to rade i u slučaju Kosova i Metohije. A onda kada pogubni rezultati njihove politike postanu vidljivi baš svima, onda nam najavljuju teške dane u kojima nema lakih rešenja. Ukoliko im dozvolimo da u kopanju litijuma zabodu samo jedan ašov, posle toga će sve biti kasno. Posledice će biti nesagledive. To im nećemo dozvoliti!
Upravo je ova sednica bila povod za neka razmimoilaženja u vašoj stranci. Žarko Ristić je na društvenoj mreži X napisao da mu je Miroslav Aleksić saopštio da će biti isključen iz stranke. Šta se tačno desilo i kakav je epilog?
Pre ove inicijative u Skupštini, Narodni pokret Srbije je pre više meseci na stranačkom Glavnom odboru jednoglasno izglasao Deklaraciju o zabrani kopanja litijuma i bora. Nakon toga je Predsedništvo stranke razrađivalo dalje delovanje u skladu sa pomenutom Deklaracijom, i opet jednoglasno donelo odluku da se preko naših narodnih poslanika takva inicijativa pokrene i u Narodnoj Skupštini Srbije. Svaki član stranke koji nakon donošenja ovakvih odluka i jasnog definisanja politike i pravaca delovanja stranke, odbije da tu politiku sprovodi u institucijama u kojima je kandidovan ispred stranke, suštinski istupa iz organizacije. Nadležni stranački organi su tu samo da to i konstatuju.
Čini se da je opozicija ponovo ujedinjena. Da li je moguće zaboraviti na sva ranija mimoilaženja, tako da na nekim sledećim izborima imamo jednu kolonu opozicije?
Pitanje da li je opoziciji potrebna jedna ili dve kolone je nešto o čemu se svakako odlučuje u trenutku kada se raspišu izbori, a ne sada. Međutim, bez obzira da li je reč o jednoj ili dve kolone, izuzetno je važno da unutar opozicije postoji sinhronizacija aktivnosti i da se koliko je to god moguće sve međusobne razlike ostave po strani. Važno je svu energiju usmeriti ka sprečavanju organizovane krađe glasova od strane Srpske napredne stranke i animiranju građana Srbije koji su već 12 godina u medijskom mraku, potpuno anesteziran i zatrpani raznim rijalitijima, čime Srpska napredna stranka pokušava da im na taj način skrene pažnju sa sve lošijeg životnog standarda, povlačenja Srbije sa KiM, priprema za kopanje litijuma i urušavanje svih institucija u našoj državi. Ne smemo im to dozvoliti!
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare