Od 25 preporuka ODIHR-a, u kojima je taksativno navedeno šta treba učiniti da bi izborni uslovi bili bolji, Vlada je do sada ispunila tri. Najavljeno je da će i dalje implementirati predloge, što će se gotovo sigurno i dogoditi jer su u pitanju tehničke preporuke, koje popravljaju, ali suštinski ne oblikuju izborni proces. Sa druge strane, Vlada se na bavi pitanjem funkcionerske kampanje, stanjem medija ili rešavanjem problema kredibilnosti biračkog spiska, što već sad otvara pitanje da li će biti usvojen veliki broj “malih” preporuka, a da će one suštinske ostaviti po strani.

Od trenutka kada je predstavljen izveštaj ODIHR-a, vlast je usvojila oko osminu predloga za poboljšanje izbornih uslova. Čuli smo, ali još uvek ne i videli da će opozicija moći ravnopravno da koristi javne prostorije u kampanji, a predsednik Gradske izborne komisije (GIK) u Beogradu najavio je veći broj biračkih mesta kako se ne bi stvarale gužve.

Foto:Aleksandra Petrović/Nova.rs

Dakle, imaćemo više paravana i olovki za glasanje, manje gužve, možda (videćemo hoće li se to u kampanji desiti) će opozicija moći da koristi domove kultura po Srbiji, ali šta će biti sa preporukama koje treba da spreče funkcionersku kampanju i da li ćemo na izborima drugog juna imati isti birački spisak kao 17. decembra.

Taj birački spisak je za vlast besprekoran, dok je za opoziciju i domaće, te deo stranih posmatrača kompromitovan.

Kozmetičke promene da, suštinske preporuke ne

Sredinom marta, Vlada Srbije saopštila je dokle se stiglo sa preporukama ODIHR-a, odnosno na čemu se trenutno radi i šta je već usvojeno. Tada su naveli da je Ministarstvo pravde izradilo predlog izmena Zakona o Ustavnom sudu, koji ima za cilj da implementira preporuku u kojoj se traži da se obezbedi “razumno kratak rok za Ustavni sud da odgovori na pritužbe”.

Sednica Vlade Republike Srbije Foto:TANJUG/ VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ PEĐA VUČKOVIĆ/

Vlada je saopštila da su upućene i instrukcije da se omoguće bolji uslovi na biračkim mestima, da se radi na edukaciji članova odbora ili da se obezbedi veća zastupljenost žena na izborima.

Stručnjaci su saglasni da su to preporuke koje ne zahtevaju veliku investiranost vlasti i da će ih vlast gotovo sigurno prihvatiti. Kada je reč o biračkom spisku ili funkcionerskoj kampanji, entuzijazam vlasti pada. Upravo su ovo problemi na koje opozicije godinama sugeriše, a intenzivno od 17. decembra kada su otkrivene mahinacije sa biračkim spiskom.

Politikolog Boban Stojanović ocenjuje da je Vladi stalo da prikaže da radi na ispunjavaju preporuka i po njegovim rečima izvršna vlast će želeti da pokaže da su ispoštovali većinu predloga ODIHR-a.

Prema rečima sagovornika Nove, te preporuke treba podeliti na suštinske, koje mogu da unaprede izborni proces i na formalne koje treba da posluže tome da izborni sistem bude tehnički bolje organizovan, ali koji ne rešava dosadašnje probleme.

Boban Stojanović Utisak nedelje Foto:Ivan Dinić/Nova

“Vlada je rekla da je ispunila tri preporuke, a u svom izveštaju su naveli šta se još planira u narednom periodu. Rekli su da je u planu Nacrt zakonu o Ustavnom sudu, da omogući drugačije kandidovanje što stoji u preporuci 11, gde se navodi da jedan birač može da potpiše za više izbornih lista. Rekli su da su zvali i tehničkog eksperta ODIHR-a kako bi im pomogli oko biračkog spiska”, objašnjava Stojanović za Novu.

Kako pojašnjava, Vlada će sigurno želeti da usvoji preporuke koje se odnose na edukaciju biračkih odbora, određivanje statusa nacionalnih manjina, rešavanju problema u vezi sa glasanjem osoba sa invalidetetom ili većom zastupljenošću žena u izbornom procesu.

Gradska izborna komisija Foto:TANJUG/ BEOINFO

U ove, nesuštinske preporuke Stojanović dodaje i najavu da će biti povećan broj biračkih mesta, kao i najava da će ponovo doći posmatračke misije.

PROČITAJTE JOŠ:

O čemu se uopšte ne priča?

Iako se o nekim preporukama ODIHR-a konstantno govori, što smo čuli i od dosadašnje premijerke Ane Brnabić, postoje i one druge, koje su bitnije za ravnopravnost u izbornom procesu.

Stojanović navodi da su jako zanimljivi odgovori Vlade oko medija, gde je navela da nema ništa s tim.

“Čuli smo da su rekli da nemaju ništa s tim, što meni govori da je to daleko od toga da će biti ispunjeno. Nigde nisu spomenili ili uradili bilo šta sa preporukom broj 6, u kojoj treba da se spreče pritisci ili zastrašivanja birača. Nije pomenuto ni kako da se razdvoji državna i partijska funkcija, odnosno da se spreči funkcionerska kampanja. Nemamo ni uključivanje civilnog društva, sve ove preporuke Vlada sama radi”, zaključuje Stojanović.

Foto:FoNet/SNS

Za preporuku broj 19 u kojoj je ODIHR naveo da mediji treba da iskoriste svoje pravo na uređivačku nezavisnost i da izbegavaju korišćenje materijala koje proizvode stranke u vestima i informativnim programima, Vlada Srbije je navela da se to odnosi na rad medija.

Kada je reč o preporuci broj 21 u kojoj se kaže da Upravni sud treba da iskoristi sva raspoloživa sredstva da podrži pravo na delotvoran pravni lek u izbornim sporovima i da treba da održi usmena javna saslušanja u takvim slučajevima, Vlada Srbije je navela da je ova preporuka u nadležnosti sudske vlasti.

Dakle, već sada je indikativno da se jedan deo preporuka prebacuje na druge aktere, što može, ali ne nužno, da bude signal da se neće ispuniti.

BONUS VIDEO: Raša Nedeljkov: Izveštaj ODIHR-a je ozbiljan šamar za režim

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare