Jedna stvar koja promenila sve u Evropi je rat u Ukrajini, ističe na početku razgovora za Danas Erik Gordi, profesor na Univerzitetskom koledžu u Londonu i stručnjak za jugoistočnu Evropu.
Kako objašnjava, Evropa nikada sebe nije smatrala bezbednosnom i vojnom unijom.
On podseća da je EU nastala kao ekonomski dogovor između Francuske i Nemačke.
“Postalo je jasno da Evropa mora da misli više na bezbednost, ali i da bude ozbiljnija u svom ujedinjenju, što uglavnom i jeste. Posotoje neka odstupanja, na primer u Mađarskoj i Poljskoj, ali EU je održala jedinstvo i mislim da im je je Uniji postalo važno da spreči ili da reši konflikte u Evropi”, ukazuje Gordi.
Mislim da zato je zato, dodaje on, pritisak ovoliko da se postigne dogovor između Kosova i Srbije.
“I jedna i druga strana se opiru, jer igraju veoma dugo na privremene dogovore što je bilo profitabilno i za Kosovo i za Srbiju”, kaže Gordi.
Kako naglašava, Evropa ne može sebi da priušti konflikte.
Kako onda vidite trenutne odnose u regionu?
Ne možemo da govorimo o Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj odvojeno, jer mnogi konflikti u BiH bujaju zbog političkih konflikata u Hrvatskoj. Glavni politički akteri u Hrvatskoj pomažu jedni drugima u podrivanju nacionalizma u BiH. U ovakavom scenariju, EU poseduje više moći da disciplinuje Hrvatsku nego Mađarsku, na primer. To će se verovatno destiti, iako visoki predstavnik u BiH trenutno u tome odmaže. Druga stvar koja se dešava, a koju vidimo u eskalacijama na Severu Kosovu, ili incidentima koje pravi Milorad Dodik u BiH, jeste to da bi Rusija najviše volela ukoliko bi izbio novi konflikt negde u Evropi, a Balkan je jedino mesto gde imaju kapaciteta za to. Razlog zbog kojeg Rusija voli da se igra na Balkanu je to što to za zvaničnu Moskvu takav sukob ne bi bio skup i ne bi bio toliko rizično. Naime, mogu da ga završe kad njima odgovara.
U tom smislu, da li će Vučić uvesti sankcije Rusiji?
Mislim da je on pametno sračunao, odnosno napravio kalkulacije – sedi i čeka da vidi ko će imati prednost. Nije uveo sankcije, a SAD i EU to tolerišu, jer znaju da Vučić ima poteškoća zbog odnosa Srbije i Rusije. Mislim da i on zna da će na kraju uvesti sankcije Rusiji, ali da zbog toga što je toliko čekao neće dobiti minus od EU, već će biti pohvaljen.
Kakva budućnost čeka BiH, hoće li ostati u ovim granicama?
Verovatno hoće. Mislim da ljudi neće dozvoliti povratak nasilja u BiH. Glavni problem u BiH je nedostatak ustava. Kada je Džozef Bajden postao predsednik SAD, mnogi u Vašingtonu su mislili da će svoju moć da ustali u spoljnoj politici pošto je, da tako kažem, bio slab u unutrašnjoj, te da bi BiH mogla da bude mesto gde će to da uradi. Nije hteo da “dira” Kosovo. Velika greška koju pravi međunarodna zajednica u Bosni je to što ignoriše civilno društvo, misleći da će utičući na političke lidere može da promene stanje u toj državi. Jedini način da se donese ustav u BiH jeste da se uključi i civilni sektor i da predloži neki model političkim liderima. Takođe, visoki predstavnik u BiH trenutno to otežava.
Ceo intervju pročitajte na portalu Danas.
BONUS VIDEO Vučić nije ni fanatik ni fatalista ali je šokirao Srbiju odnosom građana prema EU
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare