Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil izjavio je danas da su odnosi Srbije i SAD sve bolji, kako bilateralni, tako i trgovinski, kao i da su američke investicije u Srbiji vredne 4,5 milijardi dolara.
Hil je za K1 televiziju rekao i da SAD apsolutno podržavaju Srbiju na evopskom putu i da žele da Srbija postane član EU.
„Mnogo je napretka u ekomnomskim odnosima i to je važno. Jedan od glavnih elemenata koje tu imamo je Američka privredna komora. Ovde imamo velike investicije. Velike američke kompanije odlučile su da investiraju ne samo u Srbiju, već i njenu budućnost i njenu sledeću generaciju. Investicije su 4,5 milijardi dolara i to je ozbiljan novac“, rekao je Hil.
On je govorio i o rokovima kada bi trebalo da se formira Zajednica srpskih opština i eventualno bude potpisan nemačko-francuski predlog.
Stvar je u tome, istakao je Hil, da se sprovedu rešenja koja su već dogovorena Briselskim sporazumom.
„Mislim da se treba vratiti na ono osnovno pitanje, a to je budućnost srpske zajednice na Kosovu. Oni tamo žive vekovima i moraju znati kakva im je budućnost. Tako da je fundamentalno pitanje da se pozabavimo onim što potiče iz originalnog Briselskog sporazuma, a to je ZSO. To apsolutno mora da se sprovede, ukoliko očekujemo da neko u buduće sporazume ima poverenje“, poručio je američki ambasador.
Što se tiče rokova za formiranje ZSO i sprovođenja francusko-nemačkog sporazuma, Hil smatra da su rokovi koji se spominju u medijima razumni i realni, te da bi ZSO mogla da se formira do leta, a francuski-nemački predlog da se sprovede do kraja godine.
„Mislim da ljudi moraju svakodnevno da rade na tome da dođu do rešenja. Mislim da je realno predložiti da se to desi ove godine, zato mislim da je ova godina značajna, mislim da je predlog pozitivan i da može da se sprovede“, poručio je Hil.
Dodao je da se iz Srbije mnogo izvozi u SAD i konstatovao da geografski jesmo udaljeni, ali da je trgovinsku razmena u porastu.
Što se tiče američkih investicija, Hil ističe da je Evropa odlično tržište i da, ako hoćete da budete uspešni na tom tržištu, morate da vodite računa gde će biti proizvodnja i da budete strateški pozicionirani.
Hil kaže da je uveren da su mnogi odlučili da ta proizvodnja bude upravo u Srbiji, a posebno je impresioniran mladom generacijom u našoj zemlji.
„Mnogi od njih dolaze sa tehničkih fakulteta. Imate uspešne univerzitete, ne samo u Beogradu, već i u Nišu. Sada ću ići u Kragujevac, za koji čujem da ima uspešan Univerzitet. Ono što čini interesantnim da ovde ulažemo jeste što Srbija vodi računa o mladoj generaciji i trudi se da se osećaju sigurnim ovde, da mogu da ostanu i imaju posao“, rekao je američki ambasador.
Dodaje da, iako je Srbija dobro mesto za investicije, postoje izazovi, kao što su, kako je rekao, ostaci prošlosti, odnosi sa Moskvom, izazovi kao što je Kosovo.
Takođe, Hil ističe da SAD žele da vide Srbiju u EU.
„Za nas je važno da Srbija postane članica EU, što mi apslolutno podržavamo, jer EU ona predstavlja grupu možda naših najboljih prijatelja na svetu. Stalo nam je da Srbija postane deo EU i da naši odnosi ne budu samo bilaterano dobri, već da bude i deo EU“, zaključio je Hil.
Bonus video:Kako se branilo Kosovo u Skupštini?