Foto: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Specijalni izaslanik Bele kuće za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel podržao je održavanje sutrašnjeg zasedanja skupštine privremenih prištinskih institucija, gde će se raspravljati o izglasavanju nepoverenja vladi Aljbina Kurtija.

Grenel je podelio objavu ambasadora SAD u Prištini Filipa Kosneta na Tviteru, gde je ambasador naveo da je zadovoljan što će ta sednica biti održana, prenosi Kosovo onlajn.

„Zadovoljan sam što ću sutra da vidim skupštinu na kojoj se pokreće nepoverenje vladi“, napisao je američki ambasador u poruci na Tviter nalogu.

Kosnet je istakao i da je danas poručio Kurtiju da je važno poštovanje Ustava Kosova od strane skupštine i drugih institucija.

„Kao što sam danas rekao premijeru, važno je da skupština i sve institucije poštuju Ustav Kosova“, naglasio je američki ambasador.

Sa druge strane ambasadori Francuske i Nemačke u Prištini uputili su zajednički poziv Demokratskom savezu Kosova Ise Mustafe da odustane od izglasavanja nepoverenja kosovskom premijeru Aljbinu Kurtiju.

Nemački ambasador Kristijan Held je u postu na Tviteru poručio da Pariz i Berlin izražvaju zajedničku zabrinutost zbog krize prištinske vlade.

“Stanite uz narod Kosova u ovoj krizi. Pozovite DSK da preispita glasanje o nepoverenju i održi verodostojnu i stabilnu vladu koja će se suočiti sa izazovima”, navodi se u zajedničkom pozivu Francuske i Nemačke.

Poziv je upućen potpredsedniku vlade iz DSK Avdulahu Hotiju sa molbom da ga prenese Mustafi.

Vanredna sednica kosovskog parlamenta, na kojoj će se glasati o poverenju vladi Aljbina Kurtija, biće održana sutra u 11 sati, odlučilo je predsedništvo kosovske skupštine.

Zahtev za izglasavanje nepoverenja vladi pokrenuo je koalicioni partner Samoopredeljenja Demokratski savez Kosova Ise Mustafe, a nakon što je Kurti smenio ministra policije Agima Veljiua, jer je javno podržao uvođenje vanrednog stanja zbog koronavirusa.

Jedan od razloga što će se sutra glasati o nepoverenju vlade je i taj što Kurti nije potpuno i bezuslovno ukinuo takse na uvoz robe iz Srbije i BiH.

Ova krhka vlada se nalazi u drugom mesecu svog postojanja, a Aljbin Kurti je  pod međunarodnim, pre svega američkim pritiskom da ukine bezuslovno i momentalno takse, kako bi se otkočio dijalog sa Beogradom.

Nepoverenje vladi smatra se usvojenim, kada je za to glasalo više od polovine poslanika kosovske skupštine, a ukoliko glasanje o nepoverenju ne uspe, drugi predlog se ne može ponovo podneti tokom sledećih 90 dana.

Ukoliko je predlog o nepoverenju vladi izglasan, vlada se smatra u ostavci.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram