Zbog pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu, uhapšeno je 11 osoba, među kojima su ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u ostavci Goran Vesić, ali i direktorka Infrastrukture železnice Srbije Jelena Tanasković koja je juče podnela ostavku. Advokat Ivan Ninić za N1 kaže da bi u normalnim okolnostima informacija o hapšenjima trebalo bi da uliva optimizam, ali da on nije optimista, dok Vladica Ilić, pravni savetnik u Beogradskom centru za ljudska prava ističe da je poverenje izgubljeno.
Komentarišući to što je Tužilaštvo saopštilo da je uhapšeno i zadržano 11 osoba, navodeći inicijale, među kojima je i Goran Vesić, a da je potom on na Instagramu objavio da nije uhapšen već da se dobrovoljno odazvao pozivu policijskih službenika, Vladica ilić kaže da mu ta situacija nije jasna.
„Koliko ja znam kad se neko uhapsi, ne može da ima pristup telekomunikacijama, internetu, da piše statuse na društvenim mrežama. To je pitanje za Tužilaštvo ili ti inicijali nisu inicijali Gorana Vesića ili ima neki tretman koji ne bi smeo da ima“, kaže Ilić.
Prema mišljenju advokata Ivana Ninića za N1, saopštenje Tužilaštva i izjava Gorana Vesića nije u korelaciji.
„U normalnim okolnostima informacija o hapšenjima trebalo bi da uliva optimizam i da podstiče na krivično-pravno procesuiranje. Međutim, ja nisam optimista. Vidim ovo kao jedan igrokaz, jedan preformans vlasti i kao nešto što smo viđali mnogo puta do sada. Hapšeni su Miroslav Mišković, Dragoslav Kosmajac, Dijana Hrkalović i mnogi drugi, ali to samo po sebi ne znači ništa. Hapšenje je prvi korak u utvrđivanju krivično-pravne odgovornosti zato što se materijalna istina utvrđuje isključivo u krivičnom postupku, a ne u tabloidima“, kaže Ninić dodajući da je mišljenja da opozicija ne treba da se razilazi sa novosadskih ulica.
Objašnjava da bi, ako bi se posmatralo proceduralno, Vesić morao da bude zadržan 48 časova i u tom roku saslušan pred tužilaštvom, nakon čega se donosi odluka o pritvoru od 30 dana. On, međutim, ističe da tu vidi drugi problem.
„Goran Vesić je izabrano lice. Njega je na funkciju izabrala Narodna skupština. Jelena Tanasković i Nebojša Šurlan su postavljena lica, njih je na funkciju postavila Vlada. Pomoćnica Gorana Vesića (Anita Dimoski) je takođe postavljeno lice. Ova četiri imena nas upućuju na zaključak da je isključivo nadležno Tužilaštvo za organizovani kriminal. Ovaj predmet se ubuduće ne može voditi u Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu, već se po automatizmu (po sili zakona) u najskorije vreme mora preseliti u Tužilaštvo za organizovani kriminal“, kaže Ninić.
On ističe da veruje da je Goran Vesić dogovorio hapšenje sa Aleksandrom Vučićem, da će izvući neke benefite za sebe, kako bi se žrtvovao za Vučića i partiju.
Prema saopštenju Tužilaštva, uhapšeni se sumnjiče da su učinili krivično delo Teško delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim delom Izazivanje opšte opasnosti. Ilić navodi da se kvalifikacija tužilaštva može promeniti, te da ne znamo činjenice na osnovu kojih su osumnjičeni uhapšeni.
„Tužilaštvo loše komunicira. Kad se hapsi ministar ne stavljaju se inicijali. Javnost ima pravo da zna pravac istrage, za šta se činjenično terete. To što je Tanasković juče dala ostavku a danas uhapšena, ja tu vidim mogućnost sinhronizacije. Meni ne liči da je ovo sve po zakonu. Poverenje je izgubljeno“, kaže on.
Uz Jelenu Tanasković, juče je ostavku podneo i ministar Tomislav Momirović, koji nije među uhapšenima. Prema mišljenju Ninića, te ostavke su iznuđene i dogovorene u vrhu SNS-a.
„Tomislav Momirović je podneo ostavku na skandalozan način, sa zakašnjenjem. Ako se podnosi iz moralnih razloga ona se podnosi u roku od 48 sati. Ostavke Momirović i Tanasković su ne samo iznuđene, već i dogovorene u vrhu SNS, oni su žrtvovani“, kaže Ninić koji dodaje da mu se sve čini kao „interventno gašenje požara“.
Podsetimo, Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je da je zbog pada nadstrešnica na železničkoj stanici u Novom Sadu uhapšeno 11 osoba, među kojima je i Goran Vesić, koji je na društvenim mrežama poručio da nije uhapšen već da se dobrovoljno odazvao pozivu policijskih službenika. Osim njega uhapšeni su i Jelena Tanasković koja je juče podnela ostavku na mesto direktorke Infrastrukture železnice Srbije, kao i njen prethodnih Nebojša Šurlan i pomoćnica ministra za železnički saobraćaj Anita Dimoski
Među uhapšenima su i dvoje inženjera kompanije Ežis koja je sprovodila nadzor nad radovima i zaposleni u Saobraćajnom institutu CIP, koji je projektovao rekonstrukciju stanice.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare