Zoran Gavrilović Foto: Ivan Dinić/Nova S

Sastanak predstavnika javnih servisa sa parlamentarnim grupama u vezi sa jednim od zahteva opozicije za ravnomernim izveštavanjem nije održan danas jer je RTS tražio pomeranje za sledeću nedelju. Odgovor RTS-a povodom zahteva da se održi sastanak, Zoran Gavrilović iz BIRODI-ja ocenjuje kao ponižavajući po Skupštinu.

Učesnici parlamentarnog dijaloga o poboljšanju izbornih uslova trebalo je danas da održe sastanak sa predstavnicima Radio-televizije Srbije, kako bi razgovarali o načinu izveštavanja javnog servisa u predstojećoj izbornoj kampanji. Predstavnici javnog servisa, međutim, tražili su pomeranje sastanka za sledeću nedelju, navodeći i da su već upoznati sa time kakvi su stavovi poslaničkih grupa po pitanju izveštavanju RTS-a.

Izvršni direktor Biroa za društvena istraživanja (BIRODI) Zoran Gavrilović za N1 kaže da je odgovor RTS-a ponižavajući po Skupštini i da je trebalo da na fin način pravno obrazlože zašto ne treba da dođu.

„Ja mislim da oni ne treba da dođu na taj sastanak iz razloga što javni servisi i bilo koji mediji u Srbiji nema obavezu da se pojavi na sastanku koji prosto za osnovima da se pregovara i razgovara o medijskim uslovima odnosno o primeni medijskih zakona. Jedino ko to može da radi je REM“, navodi on.

Prema njegovom mišljenju ovakav vid dogovaranja stranka sa medijima o tome kako će se zakoni primenjivati je suprotno Zakonu o elektronskim medijima, te da samo REM ima nadležnost da vrši kontrolu i nadzor nad primenom medijskih zakona i niko drugi.

„Skupština nema na to pravo. Možda bi moglo, po zakonu o Narodnoj skupštini da skupština napravi svoje privremeno telo gde bi bili i poslanici, ali i stručnjaci pa da naprave neku analizu. To bi moglo, ali prosto ovo pregovaranje, dogovor oko programske šeme, to je nešto što je suprotno zakonu i jedino ko to može da radi je REM“, navodi Gavrilović.

Međutim on dodaje da se REM-u ne veruje i da smo ušli u fazu deinsticionalizacije.

„Zbog vremenskog cajtnota, odnosno manjka vremena, opozicija verovatno pokušava da nađe neka srednja rješenja, odnosno kratkoročna rješenja. Međutim, ta rešenja podrivaju pravni sistem ove zemlje, urušavaju integritet. Mislim da je gospodin Lutovac podneo inicijativu za smenu REM-a 2023. godine i da se o tome nije raspravljalo. Videli smo da kada je donošen novi zakon o elektronskim medijima, da je vlast dve stvari branila. Jedno je Telekom, drugo je REM. REM-u je dato, što bi se reklo extra time, da bude tu dok se ne završi ovaj izborni proces koji je za vlast bitan. Tako da razumem zašto opozicija nema poverenje u REM. Ne radi svoj posao“, navodi izvršeni direktor BIRODI.

Opširnije pročitajte na N1.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare