Bivši direktor državnih fabrika oružja Krušik i Zastava oružje Mladen Petković navodno je uhapšen 19. septembra u Kirgistanu, prema informacijama Radara. Vest je bila skrivana od javnosti mesec dana, a još uvek se ne znaju nikakvi zvanični detalji – najpre zašto je uhapšen zajedno sa još jednim profesorom Beogradskog univerziteta. Nakon što je Radar objavio detalje o Petkovićevoj povezanosti sa SNS i njegovoj ulozi kao funkcionera u opštini Zemun i srpskim fabrikama oružja, portal Republika je Petkovića označio kao „Đilasovog čoveka” u pokušaju da ga distancira od SNS. Ni u jednom delu teksta Republike, dugogodišnji saradnik vlasti, Mladen Petković nije povezan sa vladajućom partijom, niti sa predsednikom Aleksandrom Vučićem.

Ministarstvo spoljnih poslova potvrdilo je 23. oktobra za tabloid Kurir da su dvojica državljana Srbije uhapšena u Kirgistanu pre više od mesec dana, 19. septembra, te da je o njihovom privođenju obavešten konzulat Srbije u Moskvi. U tekstu tabloida je navedeno da je jedan od uhapšenih profesor Mašinskog fakulteta u Beogradu, Aleksandar Simonović, dok identitet drugog pritvorenog nije otkriven.

Da su dvojica srpskih državljana uhapšena tokom prošlog meseca, potvrdio je i portparol Okružnog suda Birinči Mej u Biškeku za kirgistanski servis Radija Slobodna Evropa. Portparol je odbio da otkrije njihov identitet ili pruži dodatne informacije, navodeći da je slučaj poverljiv. Do trenutka objave teksta na sajtu Raskrikavanje, detalji o hapšenju srpskih državljana u Kirgistanu nisu potpuno jasni. Pojedini mediji navode da su uhapšeni pod sumnjom za davanje mita.

Međutim, još prošle nedelje nedeljnik Radar objavio je da je drugi uhapšeni državljanin Srbije zapravo Mladen Petković, dugogodišnji direktor državnih fabrika namenske industrije. Tvrde da su potvrdu dobili iz više nezavisnih izvora. U tom tekstu Radar je podsetio da je Petković bio funkcioner SNS-a u opštini Zemun, kao i da je 2014. postao direktor valjevske fabrike Krušik. Podsećaju na ono što se već godinama otkrivalo u medijima, poput toga da su tokom Petkovićevog mandata potpisivani sporni ugovori na štetu fabrike, a što je svojevremeno otkrio i uzbunjivač Aleksandar Obradović.

Nakon toga, 2018. godine, Petković je preuzeo rukovodeću poziciju u fabrici Zastava oružje u Kragujevcu. Radar dalje piše da su oba preduzeća zabeležila rekordne gubitke dok je Petković bio na njihovom čelu. Međutim, samo dan posle Radarovog teksta, tabloid Republika potrudio se da iz Petkovićeve biografije obriše svaku vezu sa Srpskom naprednom strankom i Aleksandrom Vučićem.

Tako je tabloid Srpski telegraf na naslovnoj strani objavio tekst „Đilasov direktor pao u Kirgistanu: Uhapšen kad je nudio mito oficiru”. Tekst je objavljen i na portalu ovog tabloida i počinje rečima: „Neverovatan slučaj nastavka korupcionaške prakse”.

U tekstu potpuno menjaju narativ, ne spominjući otkriće Radara niti činjenicu da je Petković dugogodišnji kadar SNS-a. Umesto toga, portal Republika piše o navodnim vezama između Dragana Đilasa i Petkovića, nazivajući ga „Đilasovim čovekom” koji je „montirao afere srpskoj namenskoj industriji” i „plaćao radnicima da protestuju protiv litijuma” tokom svog direktorskog mandata u Zastavi oružje.

Vučić prikazan kao žrtva, a afera Krušik kao podmetnuta SNS

U tekstu se Srpska napredna stranka ne pominje ni jednom rečju, niti se govori da je Petkovića na direktorske pozicije postavljala upravo ova stranka. Vučić je prikazan u ulozi žrtve, a afera Krušik kao nešto što je podmetnuto vlasti.

ilustracija Foto:N1; Darimir Barda/MOB; MUP Srbije

„Podsetimo, afera Krušik, koju je 2018. godine pokrenula političko-medijska mašinerija pod vođstvom Dragana Đilasa, bila je podla nameštaljka usmerena ka urušavanju naše namenske industrije i državnog sistema, s predsednikom Aleksandrom Vučićem na čelu”, piše u tekstu Republike. Međutim, zahvaljujući istraživačkim novinarima u Srbiji o Petkoviću i njegovim poslovima već se dosta zna.

Tako je NIN, odnosno novinar Vuk Cvijić, prošle godine otkrio da se fabrika tokom njegovog mandata našla u ozbiljnim finansijskim problemima, dok su pojedini privatni trgovci, poput firme GIM, povezani s vladajućom strankom i Brankom Stefanovićem, ocem tadašnjeg ministra Nebojše Stefanovića, imali priliku da kupuju oružje po povlašćenim cenama, čime su dodatno opteretili finansije Krušika.

Takođe, tada su otkrili da je za vreme dok je Petković bio direktor državnih fabrika došlo do značajnog uvećanja finansijskog stanja njegove porodice. Njegova supruga Aleksandra osnovala je firmu Mavija, koja je beležila znatan profit upravo u periodu kada je Krušik proširivao saradnju s privatnim trgovcima oružjem.

BIRN je u svom istraživanju iz 2019. godine pisao o angažmanu firme Mavija na velikim državnim projektima, uključujući Beograd na vodi i Koridor 11.

Na pitanje BIRN-a da li je njegovo članstvo u SNS-u pomoglo njegovoj supruzi da dođe u priliku da radi na najbitnijim državnim projektima, on je negirao da su te dve stvari povezane.

„Jesam član, ali nemam nikakav uticaj. Verujte da sam ja toliko nebitan čovek i da nemam uticaj ni na koga i ni na šta, a posebno na Beograd na vodi. Moja supruga je građevinski inženjer i ne mogu da joj zabranim da radi u struci”, rekao je Petković tada za BIRN.

Pored toga, NIN i BIRN navode da porodica Petković poseduje nekoliko nekretnina u elitnim delovima Beograda i drugim mestima, čija se vrednost značajno uvećala i proširila u poslednjih nekoliko godina.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare