Evropska unija uklonila je večeras sporni tvit u kojem je v.d predsednicu Kosova Vjosu Osmani označila kao "predsednicu Republike Kosovo" te je u novoj objavi izostala je reč "Republika", a ostalo je samo Kosovo, piše Kossev.
Evropska unija saopštila je večeras da su se u Briselu sastali komesar za proširenje EU Oliver Varhelji i Vjosa Osmani, a ispred reči Kosovo, u originalnoj objavi stajalo je „Republika“.
Taj detalj primetili su prvo pojedini kosovski mediji navodeći da je Brisel „uklonio fusnotu Kosovu“ na sastanku predstavnika EU i Vjose Osmani, piše Kossev.
Ubrzo zatim na Tviteru je reagovao direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije Petar Petković nazvavši tu objavu Evropske unije nedopustivom.
Under which agreement and when exactly did the EU recognise the so-called Kosovo?!
Does this imply the dialogue to be redundant?
It is unacceptable that any
EU body, especially
@EC_Commission. (1/3) pic.twitter.com/Seyj1d0ONa— Petar Petković/Петар Петковић (@PetkovicPetar) January 12, 2021
„Po kom sporazumu i kada je tačno EU priznala takozvano Kosovo? Da li to znači da je dijalog suvišan? Nikada u EU zakon sile ne sme biti jači od zakona prava. Srbija nije naivna, posvećeni smo dijalogu, ali poštujemo sebe i sve potpisane sporazume. Zato očekujemo odgovor Evropske komisije“, napisao je Petković.
Nakon toga, na tviter nalogu Evropske unije osvanula je nova objava, ali bez reči „Republika“.
@OliverVarhelyi thank you for observing status neutrality of the area of Kosovo and Metohija. Serbia appreciates any contribution to the dialogue and a mutual compromise. (3/3) pic.twitter.com/pQntLbWIwd
— Petar Petković/Петар Петковић (@PetkovicPetar) January 12, 2021
Kossev je podsetio da je dogovorom o regionalnom predstavljanju Kosova, koji je postignut je 24. februara 2012. u Briselu, predvidjeno da se uz „Kosovo“ piše i asterisk, odnosno „zvezdica“ i da je to jedini naziv koji će se koristiti u okviru regionalne saradnje.
On podrazumeva da pored table na kojoj je ispisano Kosovo sa asteriskom, u svim pratećim dokumentima, tekst fusnote mora biti naveden najmanje pri prvom spominjanju u svakom pojedinačnom dokumentu, a u fusnoti da se navede – „ovaj natpis ne prejudicira status Kosova i u skladu je sa Rezolucijom 1244 i mišljenjem MSP o kosovskoj deklaraciji o nezavisnosti“.
Kosovo sa asteriskom koristi i EU u svojim zvaničnim dokumentima, piše Kossev.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar