Dok je Srbija “okovana” protestima i blokadama zbog tragedije u Novom Sadu, predsednik Srbije Aleksandar Vučić otišao je u zvaničnu posetu Nemačkoj, gde je sa kancelarom Olafom Šocom razgovarao o litijumu. Prema mišljenju sagovornika Nove, Vučić na ovaj način pokušava da skrene pažnju s aktuelnih dešavanja u Srbiji, ali i da ispod njih “provuče” konačni dogovor o rudniku litijuma. Međutim, smatraju oni, od ove borbe se nije odustalo. Ona tek sledi.
Čitava Srbija je nedeljama na nogama tražeći odgovornost za smrti 15 ljudi zbog pada nadstrešnice na tek rekonstruisanoj Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Borbi za pravdu, pronalaženju odgovornih i njihovom kažnjavanju masovno su se priključili i studenti. Skoro 40 fakulteta u Srbiji u ovom trenutku je pod blokadom.
Svake nedelje organizuju se i protesti protiv rušenja Starog savskog mosta, na kojima je bilo više incidenata i sukoba između policije i građana.
Za petak je najavljen i protest poljoprivrednika, koji traže da se hitno ukinu odluke o pasivnom statusu gazdinstava nekih poljoprivrednika – i smenu svih u Ministarstvu poljoprivrede.
Aleksandar Vučić za to vreme pokreće još jedan požar – litijum. On je juče otputovao u posetu Nemačkoj, gde se sreo sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom i obišao Državnu agenciju za rudarstvo Saksonije u Frajburgu. Razgovaralo se o održivoj eksploataciji litijuma.
Dakle, usred čitavog haosa u Srbiji, Vučić odlazi u Nemačku da razgovara sa odlazećim kancelarom o litijumu, protiv kojeg se srpska javnost godinama buni.
Nakon što je nedavno izjavio da je u političkom smislu priča o litijumu davno završena, te da nas od početka ekspoloatacije deli samo garancija Rio Tinta da će životna sredina biti zaštićena, Vučić je ovim još jednom gurnuo prst u oko građanima koji se ovom rudniku otvoreno protive.
Zlatko Kokanović, aktivista i poljoprivrednik čije je imanje nedavno stavljeno u pasivan status, za Novu je rekoa da je ovo klasično skretanje pažnje javnosti.
“Vučić je, po mom mišljenju, otišao u Nemačku da priča o litijumu kako bi tako skrenuo pažnju sa pada nadstrešnice i odgovornosti onih koji su doprineli da dođe do te nesreće. I naravno, u poslednjih nekoliko dana više niko ne govori o tome šta se dešava sa ostavkama. Pokušava i da skrene pažnju sa studentskih blokada u Srbiji, jer su se studenti naveliko pobunili i obustavili nastavu”, kazao je on.
Dodaje da sad, pošto Aleksandru Vučiću nije uspela akcija u vezi kanala Ibar-Lepenac na KiM, iz dana u dan pokušava da plasira neke nove teme kako bi zatrpao priču o nadstrešnici.
“Generalno posmatrano, mi znamo da se predsednik Srbije zalaže za eksploataciju litijuma u Srbiji. Međutim, samo se postavlja pitanje kakav je njegov lični interes u celoj ovoj priči”, kazao je Kokanović za Novu.
Upitali smo i politikologa Aleksandra Ivkovića za komentar o sastanku Vučića i Šolca.
Kako Ivković kaže za Novu, Šolc i Vučić su nastavili sprovođenje procedure u vezi projekta Jadar i nakon nesreće u Novom Sadu.
“U novembru je Ministarstvo zaštite životne sredine donelo odluku da Rio Tinto dobije Studiju procene uticaja na životnu sredinu, što mora da se preda u naredne dve godine. To znači da je vlast napravila početni korak u vezi rudarenja, i to bukvalno tokom protesta zbog pada nadstrešnice. Očigledno je da oni ne nameravaju da odustanu od kopanja litijuma, iako je to politički nepopularna tema”, kazao je Ivković.
Dodaje da je moguće čak i da je vlastima trenutno dobro došla trenutna situacija u Srbiji, jer litijum nije u prvom planu.
“Iako je trenutno primarna priča u Srbiji u vezi odgovornosti za železničku stanicu, to ne znači da će protivljenje prema litijumu opasti. To, naprotiv, prosto može da znači da će vlast pokušati da temu litijuma doguraju što dalje mogu, dok sad pažnja javnosti nije na tome”, kazao je on za Novu.
Kako navodi, projekat Rio Tinta u Srbiji postaće opet goruća tema.
“Tema rudarenja litijuma postaće opet primarna građanima, i to pogotovo kad se približimo otvaranju rudnika u budućnosti. I tad, kad projekat počne da ozbiljno ugrožava rejting vlastima, onda očekujem da će čitavu priču ponovo pauzirati. Uostalom, identičnu stvar su uradili 2021. godine. Međutim, trenutno nismo u toj situaciji zato što prosto litijum nije u fokusu javnosti”, kazao je Aleksandar Ivković za Novu.
Podsetimo, predstavnici Srbije i EU potpisali su 19. jula u Beogradu Memorandum o strateškom partnerstvu u oblasti održivih sirovina, lanaca vrednosti baterija i električnih vozila, u prisustvu Vučića i Šolca.
Nakon toga usledili su višemesečni protesti brojnih građana Srbije koji se protive eksploataciji litijuma, jedne od kritičnih (održivih) sirovina.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare