Natpisi na Tviteru o tome kako je državotvorna opozicija prikupila potpise je "na nivou trača“, navela je u emisiji "Utisak nedelje" predsednica Zavetnika Milica Đurđević Stamenkovski. Ona je pozvala je sve koji imaju bilo kakvu dilemu i ukoliko smatraju da je prikupljanje potpisa državotvorne opozicije bilo neregularno da ulože žalbu. Direktor pokreta Kreni-Promeni Savo Manojlović rekao je da je video da se njihovi potpisi skupljaju na petnaest lokacija, a da prosečni notar može da sakupi maksimalno 300 potpisa, dok je sociolog Jovo Bakić konstatovao da bi bilo dobro da se provere potpisi SNS-u, SRS-u, kao i koaliciji Dveri i Zavetnika, te da ga ne bi začudilio da bude bar nekoliko stotina, ako ne i nekoliko hiljada istih potpisa.

Predsednica stranke Zavetnici Milica Đurđević Stamenkovski navodi da je motivacija birača koji podržavaju državotvorne snage na visokom nivou, te da su ove stranke potpise prikupile za jedan dan, a da su drugi dan samo sortirali potpise.

„Za parlamentarne stranke koje imaju strukturu u Srbiji je to rutinska stvar. I zaista je bespredmetno i besmisleno oko toga pravimo pompu s obzirom da mi imamo iskustva u izbornim ciklusima. Interesantno je da stranke koje već šest meseci insistiraju na izborima, ispada da su ih iznenadili kao putare sneg u decembru“, ocenila je Stamenkovski.

Milica Đurđević Stamenkovski Foto: Ivan Dinić/Nova

Predsednica Zavetnika kaže da je neozbiljno to da neko pretenduje da se bavi politikom a da ne može da organizuje notara, te da su natpisi na Tviteru o tome kako je državotvorna opozicija prikupila potpise „na nivou trača“.

„Ono što mene zanima kao građanima i kao nekog ko je prikupljao potpise za narodnu inicijativu, ja sam gledao i posmatrao gde je to oglašavano na društvenim mrežama i nisam video pozive. Video sam petnaest lokacija na kojima se potpisi skupljaju, prosečni notar može da sakupi 200 potpisa, maksimalno 300. Da kažemo da je to 250 puta petnaest mesta, to je oko 3.750 potpisa, osim ako niste imali mnogo više notara, meni to izaziva sumnju“, rekao je direktor pokreta Kreni-Promeni Savo Manojlović.

Stamenkovski je na ovo odgovorila da se stvorila praksa da ono što nije objavljeno na društvenim mrežama se nije dogodilo.

„Vi znate da kada imate strukturu opštinskih i gradskih odbora, oglašavanje na mrežama neće naročito doprineti mobilizaciji i odzivu ljudi. Naša stranka i Dveri imaju bazu svojih članova, aktivista i simpatizera. Pogledajte strukturu potpisnika liste i vidite na koliko mesta su prikupljeni potpisi i ko ih je overio. Tačno je da ne može preko 300 potpisa, ali mi smo ih skupljali na preko 80 mesta“, objasnila je Đurđević Stamenkovski i dodala da su birači državotvorne opozicije sada najmotivisaniji.

Đurđević Stamenkovski je pozvala sve koji imaju bilo kakvu dilemu i ukoliko smatraju da je prikupljanje njihovih potpisa bilo neregularno da ulože žalbu.

Profesor Jovo Bakić naveo je da bi bilo dobro da se provere potpisi SNS-u, SRS-u, kao i koaliciji Dveri i Zavetnika.

„Ne bi me začudilio da bude bar nekoliko stotina, ako ne i nekoliko hiljada istih potpisa. Dobro bi bilo da se to proveri, dugo živimo u Srbiji. Koliko razumem, vaš suprug je bio glavni i odgovorni za propast ujedinjenog nastupa desničarske koalicije. Šta ga je vodilo da to minira? Logično bi bilo da ujedinjena desničarska opozicija ima više mogućnosti za pobedu, nego ako ide u tri, četiri kolone“, naveo je Bakić.

Stamenkoviski je odgovorila da „nije postojao dogovor i nije imalo šta da se sruši“.

„Postojala je volja, kod nas je ona bila neupitna i kontinuirana, i kod Zavetnika i kod Dveri. Kolega Jovanović (Miloš) je insistirao da se mi po svaku cenu obavežemo da ćemo učestvovati u koaliciji sa strankama levice, mi smo izneli zadršku“, odgovorila je Stamenkovski.

Jovo Bakić Foto: Ivan Dinić/Nova

„Svaki izbori su odsudni i ono što treba da bude poruka glasačima jeste da izađu i glasaju protiv režima Aleksandra Vučića, odnosno za neku od stranaka opozicije. Da bi glasači izašli mora da postoji plan kako će se to desiti i određena strategija. U Srbiji postoje dva najveća problema, prvi je režim SNS, drugi je režim SNS i kada to budemo rešili možemo dalje“, rekao je Manojlović.

Ovo je režim koji je u potpunosti uništio ustavni poredak, smatra on.

„O kakvim evropskim vrednostima i slobodi medija pričamo ako su protivzakonito frekvencije dobili Pink i Hepi. O kakvim socijalnim pravima možemo da pričamo ako Vlada može da imenuje seksualnog napasnika, osuđenog, Jutku kao člana privremenog organa u Brusu. Ili, o kakvim nacionalnim interesima možemo da pričamo ako je jedanaest odsto Srba raseljeno u poslednjih šest meseci sa KiM i kada su tri mladića izvedena na streljanje, a oni koji su ih dole poslali se vratili u svoje vile na Dedinju“, naveo je Manojlović.

Savo Manojlović Foto: Ivan Dinić/Nova

Profesor Jovo Bakić je rekao da se boji da je Srbija temeljno uništena i da je to bila i pre „dolaska nepomenika“.

„Posle nepomenika nema šta da ostane i to se vidi i po izgledu opozicije. Ona je jadna, ujedinjena, razjedinjena – ona je jadna. Glasaću protiv režima, ali ću verovatno glasati za opciju u kojoj ima spavača, preletača, a bojim se da ih u svakoj opozicionoj opciji ima“, rekao je Bakić.

Ako čovek ostane kući, to znači da režim svakako nastavlja svoju potpuno užasnu ulogu, navodi profesor.

„Ovako ako izađete, bar možete da kažete – uradio sam najviše što u ovom trenutku mogu. I oni koji ne izađu, ne znači da greše, jer ovde stvari mogu da idu različitom brzinom i to zavisi, nažalost, od međunarodnog činioca. Mi odavno jesmo jedna tužna kolonija i ovde ambasadori određuju ministre u Vladi, ovde ljudi koji su na čelu velikih sila određuju ko će biti čelnici bezbednosnih službi, ko će biti predsednici vlade. I dobro je da znamo šta je naša početna pozicija – kolonija“, istakao je Bakić.

Stamenkovski je odgovorila da je percepcija Zavetnika drugačija i da smatraju da „nisu žiranti Dragana Đilasa“, te da nema potrebu da bilo kome dokazuje svoj opozicioni imidž.

„Za nas je pitanje odbacivanja francusko-nemačkog plana pitanje broj jedan. Ako je neko grčevito podržao Aleksandra Vučića u prihvatanju tog plana, to je Dragan Đilas. I ne vidim razliku, jer prema našim informacijama strani faktor želi formiranje postizborne koalicije između probriselske vlasti i probriselske opozicije“, navela je predsednica Zavetnika.

Manojlović smatra da bi Beograd morao da se dobije, ali da je, nažalost, na republičkim izborima favorit vlast.

„Potpisujem da ni levica ni desnica samostalno neće imati većinu. Desnica tvrdi da ovaj režim izdaje nacionalne interese i tačno je da Srbi na Kosovu nikad lošije nisu živeli. Levica tvrdi da nas vlast udaljava od evropskog puta, da imamo pad medijskih sloboda i vladavine prava. Jedino logično, ako vi ne budete sarađivali, vlast će to nastaviti da uništava. Ako budete sarađivali nakon izbora, i jedni i drugi ste konstitutivni činioci vlasti. To znači da KiM neće moći da se proda bez vašeg glasa, a isto tako neće moći da se skrene sa evropskog puta koji je bitan levima“, naveo je Manojlović.

Đurđević Stamenkovski je profesoru Bakiću rekla da „niko više od njega nije učinio uslugu režimu“.

„Određenim izjavama koje su radikalne i u najmanju ruku neprimerene, vi ste njima dali takvu artiljeriju i mašineriju da mogu da čitavu opoziciju okarakterišu kao nasilničku, razbojničku, onu koju bi da strelja, veša, linčuje. Vi sa takvom retorikom homogenizujete pristalice SNS-a“, poručila je predsednica Zavetnika.

Manojlović je rekao da je jako bitno da nakon promene režima ne dođemo u situaciju da neki Nenad Čanak figurativno ode na Pink televiziju i otpeva ‘My way’ ili da neko sa desnice ode na Hepi televiziju.

„Aleksandar Vučić je suvlasnik tih televizija, ali u slučaju Hepi televizije jeste Bocan Haračenko i ruska ambasada, a u slučaju Pinka novi suvlasnik je ambasador Hil. Ja razumem da ruskim i američkim interesima odgovara da ove televizije sprovode propagandu, ali Srbiji ne odgovara i ove dve televizije imaju protivzakonitu nacionalnu frekvenciju“, naveo je Manojlović.

Olja Bećković, Jovo Bakić, Milica Đurđević Stamenkovski i Savo Manojlović Foto: Ivan Dinić/Nova

Predsednica Zavetnika odgovorila je da nema nikakve dileme oko televizija koje ne ispunjavaju medijske standarde propisane zakonom.

„Sve televizije moraju ispunjavati medijske standarde. Čak i da smo zastupljeni na tim televizijama to ne menja moje uverenje da moraju da postoje zakonski standardi koji će se poštovati“, navela je Stamenkovski i dodala da bi, ukoliko državotvorna opozicija dođe priliku da formira Vladu da bi razgovarala sa Manojlovićem i uvažila njegove stavove.

Manojlović je otkrio da će pokret Kreni-Promeni učestvovati u izborima tako što će upotrebiti aktivno biračko pravo i pozvati sve građane da glasaju sa stranke opozicije i baviti .

„Nećemo biti kandidati, isticaćemo teme koje su bitne i inistiraćemo da se opozicione stranke izjasne o tome“, rekao je Manojlović.

***

BONUS VIDEO: SNS predala listu za parlamentarne izbore

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar