Poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Vladimir Đukanović izjavio je večeras da referendum može da bude raspisan "o čemu god hoćete", osim o onome što Ustav Srbije direktno zabranjuje.Đukanović je na društvenoj mreži Iks (X) na taj način prokomentarisao tvrdnje više advokata i predstavnika opozicije da Ustav Srbije ne predviđa referendum o opozivu predsednika Republike, čije je raspisivanje ranije danas predložio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
„Dakle, raspiše se referendum sa pitanjem: ‘Da li ste da Aleksandar Vučić nastavi da obavlja funkciju predsednika Republike?’ Ako pobedi ‘ne’, odmah podnosi ostavku i vi možete da slavite“, naveo je Đukanović.
Prema njegovim rečima, taj referendum bi mogao da bude i opredeljivanje oko litijuma, jer se Vučić zalaže da Srbija eksploatiše litijum „ako budu ispunjeni svi ekološki standardi“.
„Ako pobedite na referendumu, eto nema eksploatacije litijuma i vi svi srećni. Što vam je to problem? Čega se plašite? Izgleda da vam narod nije baš naklonjen“, dodao je Đukanović.
Vučić je ranije danas izjavio da ne odustaje od rudarenja litijuma u dolini Jadra, uz ocenu da opoziciji ne smeta to, nego on lično, i ponudio je raspisivanje referenduma o opozivu predsednika do kraja godine, ukoliko opozicioni poslanici u Skupštini Srbije prikupe bar 70 potpisa.
„Mislite da ću da držim vlast po svaku cenu? Da ne biste razvlačili ovaj narod, da nam ne biste uništavali turističku sezonu, nemojte da se maltretirate da gubite vreme. Podnesite zahtev vas 70, 75, 80, obezbediću vam ja ostatak potpisa i idemo na referendum o opozivu predsednika“, rekao je Vučić novinarima u Beogradu.
Advokat Nikola Lakić rekao je večeras agenciji Beta da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić predlogom referenduma o svom opozivu pokazao da „ne poznaje pravo i da je spreman da pogazi Ustav kada je to njemu bitno“.
„Ustav Srbije ne predviđa mogućnost referenduma o opozivu predsednika. Ustav predviđa mogućnost referenduma u članu 108 i jasno piše da se isti raspisuje isključivo o pitanju iz nadležnosti Skupštine Srbije. Nadležnosti Skupštine nabrojane su u članu 99 Ustava i nije predviđeno da Skupština raspisuje referendum o opozivu predsednika. Mogućnost referenduma o opozivu predsednika države ne poznaje ni Zakon o Narodnoj skupštini“, kazao je Lakić.
Dodao je da je u članu 118 Ustava propisano kako se razrešava predsednik države, gde se navodi da ga razrešava Skupština, zbog povrede Ustava, odlukom dve trećine poslanika, na predlog trećine poslanika koji je prethodno ocenio Ustavni sud.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare