Nakon posete Sarajevu, direktor američke Centralne obaveštajne agencije (CIA) Vilijam Berns stigao je u Beograd. O Bernsonovoj poseti Srbiji nema zvaničnih informacija, niti se zna koje su teme na stolu. Sagovornici "Nove" saglasni su da je ovakva iznenadna poseta čelnog čoveka najmoćnije obaveštajne službe na svetu neuobičajena i da u ovom trenutku postoje samo dve moguće teme.

Nekadašnji diplomata i bivši ambasador SAD u Rusiji, a sada ključna figura u administraciji američkog predsednika Džozefa Bajedena, Vilijam Berns, „balkansku turneju“ počeo je posetom Bosni i Hercegovini.

Vilijam Barns
Vilijam Barns Foto: Mandel NGAN / AFP / Profimedia

Berns je u glavni grad Sarajevo doputovao 20. avgusta, gde se sastao sa kolegama iz obaveštajne zajednice, članovima Predsedništva Bosne i Hercegovine, kao i sa ministrom spoljnih poslova te zemlje.

Zvaničnik Vlade SAD-a potvrdio je za N1 Sarajevo da su razgovarali o pitanjima od zajedničkog interesa, što uključuje i teritorijalni integritet i suverenitet BiH.

Sarajevo
Foto: Shutterstock

Takođe, razgovarano je o „zabrinjavajućoj secesionističkoj retorici i delovanju predsednika Republike Srpske Milorada Dodika i Vlade Republike Srpske“, istakao je ranije zvaničnik Vlade SAD-a za N1 Sarajevo.

Neposredno nakon posete Sarajevu, mediji su izvestili da prvi čovek CIA stiže i u Srbiju, a kako je rečeno Danasu, on je sinoć iz Sarajeva došao u glavni grad Srbije. Kako su naveli izvori Danasa, domaćin mu je Bezbednosno-informativna agencija (BIA) na čijem je čelu Vladimir Orlić.

Portal Nova.rs pokušao je da od američke ambasade u Beogradu dobije više informacija o razlozima Bernsonove posete Srbiji, ali su nas oni uputili na kancelariju CIA, koja do objavljivanja ovog teksta nije odgovorila na naša pitanja.

Kosovo i Bosna – užarene tačke na Balkanu

Direktor istraživanja Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Predrag Petrović za Novu kaže da ova poseta nije uobičajena, imajući u vidu da je reč o direktoru najmoćnije obaveštajne službe na svetu koji dolazi u dve male balkanske zemlje.

„S druge strane ovo je i razumljivo, s obzirom da se Balkan nalazi među mogućim problematičnim tačakama. Konkretno, to su Kosovo i Bosna i Hercegovina. Dakle, radi se o godišnjoj proceni pretnji koju američka obaveštajna zajednica izdaje i tu se za 2024. godinu pominju Bosna i Kosovo. Eksplicitno su pomenuti i Milorad Dodik i njegove secionističke težnje. S obzirom da su njegove izjave o otcepljivanju Republike Srpske od BiH bile učestale u poslednje vreme, razumljivo je da Amerika reaguje na ovaj način“, kaže Petrović.

Predrag Petrović Foto: Beogradski centar za bezbednosnu politiku

Navodi i da Balkan kao takav Americi nije prioritet, već su to druga, ozbiljnija žarišta, ali da im svakako nije potrebna nova eskalacija.

„Ovu posetu treba tumačiti i kao neku vrstu disciplinovanja svih mogučih aktera koji mogu da destabilizuju region“, kaže Petrović dodajući da je prate svi u regionu, kao i da će Berns nastojati da pošalje poruke na način koji će svi dobro razumeti.

Bivši direktor Vojno-bezbednosne agencije Momir Stojanović, takođe, je saglasan da ovakva poseta čelnog čoveka strane bezbednosne službe zvaničnicima u drugima zemljama nije do sada bila praksa.

Momir Stojanović Foto: Ivan Dinić/Nova S

„Neuobičajeno je da šef jedne strane službe dolazi u posetu drugim zemljama. Pogotovo je neuobičajeno da se u javnosti takva poseta obelodani. Takvih poseta je u prošlosti uvek bilo, ali daleko od očiju javnosti. Obično su se šefovi tih moćnih službi sastajali sa šefom službe domaćina“, kaže Stojanović.

O čemu će se razgovarati u Beogradu?

Dodaje da sada prvi put imamo situaciju da se šef jedne moćne američke službe sastaje sa zvaničnicima drugih zemalja koji nisu iz sektora bezbednosti.

„To ukazuje da je misija dotičnog gospodina mnogo šira od saradnje službi bezbednosti na suprotstavljanu bezbednosnim izazovima, rizicima i pretnjama sa kojima je suočeno danas čovečanstvo“, navodi sagovornik Nove.

Nekadašnji čelni čovek VBA kaže i da Bernsonov boravak u Bosni, pa potom u Srbiji pokazuje da će u Beogradu sigurno biti reči o dešavanjima na Kosovu i Metohiji.

Pripadnici italijanskog kontigenta KFOR- a danas su sa specijalizovano obučenim psima obišli most na Ibru u Kosovskoj Mitrovici Foto:TANJUG/ STR

„Tu mislim na najavljeno otvaranje mosta na Ibru, a kada je u pitanju Bosna, verovatno je bilo reči u vezi sa retorikom koja je poslednjih godina prisutna, a čije je oličenje Milorad Dodik. Tu mislim na nepoštovanje Dejtonskog sporazuma i najava iz Republike Srpske da će izaći iz BiH ukoliko se to nastavi“, kaže Stojanović.

Po njegovom mišljenju, ova poseta je mnogo šira od neprofesionalne saradnje službi bezbednosti.

„To što se sastao sa članovima Predsedništva BiH pokazuje osionost i aroganciju zemlje iz koje dolazi. Ako pogledate i sukob na Bliskom istoku, videćete da je to prešlo u višu fazu koju rešavaju šefovi bezbednosti, a to su ranije radili predsednici republika“, kaže Stojanović.

Ko je Vilijam Berns?

Vilijam Berns došao je na čelo CIA u martu 2021. godine, a prethodno je bio zamenik državnog sekretara SAD u periodu od 2011. do 2014. godine.

PROČITAJTE JOŠ

Za njim je i bogata diplomatska karijera. Bio je ambasador u Jordanu od 1998. do 2001. godine, a potom i u Rusiji od 2005. do 2008. godine, dok je pre toga obavljao i dužnost državnog sekretara za pitanja Bliskog istoka.

Inače, Berns je označen kao centralna figura administracije američkog predsednika Džozefa Bajdena, jer je i član Predsedničkog kabineta Bele kuće.

BONUS VIDEO: 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare