Foto: NOVA S

Malo-malo, pa kao hladan tuš stignu neki od evropskih izveštaja ili domaćih istraživanja koji nam otvore oči. Poslednji u nizu je onaj na kom je radio Beogradski centar za bezbednosnu politiku. A kada njega pogledate, jasno je da imamo zbog čega da se zabrinemo, jer građani Srbije svoju zemlju više ne vide kao demokratsku.

Preko 50 odsto građana smatra da u Srbiji ili nema demokratije ili da je ona sa velikim problemima. To kažu istraživanja, a TV NovaS pitala je građane šta je zapravo demokratija?

„U suštini mislim da je glavni cilj demokratije to svako ima podjednako pravo glasa i da se svaki glas čuje, poštuje…“, rekla je jedna od anketiranih građanki.

Istraživanje Beogradskog centra za bezbednosnu politiku ukazuje na to da čak dve trećine građana nema ništa protiv tzv. čvrste ruke, odnosno, autokratskog načina vladanja.

„Građani Srbije smatraju da ključni akter u Srb u donošenju političkih odluka jeste predsednik, 90 odsto smatra da je on taj koji donosi ključ odluke. Onda možemo da zaključimo da je to veoma zabrinjavajući. Skupština se nalazi na poslednjem mestu. Čak tajkuni domaći strani imaju mnogo veću moć odlučivanja nego Skupština Srbije, iako ona po svim parametrima treba da predstavlja osnov demokratije“ ističe Predrag Petrović iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.

Foto: NOVA S

Građani smatraju i da je parlament među četiri glavna aktera koje političari koriste kao instrument zloupotrebe za svoje lične interese.

„Ako pogledamo poslednjih pet godina vidimo da izbori svakako nisu pošteni, očigledna je zloupotreba medija sa nacionalnom frekvencijom, koji su ključni mediji, ne samo u korist vlasti već i protiv opozicije, ali se pored toga zloupotrebljava i pravni sistem protiv opoz, svi javni resursi i javne ustanove“ objašnjava Nebojša Vladisavljević sa Fakulteta političkih nauka.

Profesor Vlaisavljević podseća na definiciju demokratije.

Foto: NOVA S

„Demokratija u suštini označava politički režim koji je odgovoran prema svim građanima. I u kojem su građani politički jednaki. Konkretno, u savremenim društvima mi ocenjujemo da li ima demokratije ili ne tako što vidimo da li ima slobodnih i poštenih izbora, i da li se poštuju osnovne slobode građana“ navodi on.

Na ove probleme ukazao je i nedavni izveštaj V-Dem instituta, u kom stoji da je „indeks liberalne demokratije“ u Srbiji drastično opao u proteklih deset godina, te da se po stepenu „autokratizovanosti“ nalazimo se na 139. mestu, od 179 zemalja, što nas čini najgorim na Zapadnom Balkanu.

Ceo prilog reportera Marka Novičića u emisiji „Među nama“ možete pogledati ovde:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar