Od kako je Srpska napredna stranka (SNS) došla na vlast 2012. godine, 9. maj nije više Dan pobede, nego je manje - više postao dan "zašto i koliko volim Putina", izjavio je danas potpredsednik Evropskog pokreta u Srbiji Vladimir Međak. "Od 2012. godine podložni smo konstantnom laganju o Evropskoj uniji", istakao je on.
„9. maj od dolaska SNS na vlast nije dan poraza nacističke Nemačke, dan pobede nad nacizmom, nego je dan ljubavi prema Putinu“, ocenio je Međak u emisiji Novi dan na N1.
Danas je Dan Evrope, a kako Međak kaže, za Srbiju i Beograd je „dan posle odlaska kineskog predsednika Si Đinpinga“.
„Pre svega za nas koji živimo u Beogradu, jer zapravo možemo da počnemo da živimo. Znači, prošlo je vanredno stanje. Realno tako da je za Beograd, dan posle Sija“, naveo je on.
Kako je kazao, juče potpisan dokument o zajedničkoj budućnosti sa Kinom je zapravo priča o vrednostima Komunističke partije Kine, o tome kako je Kina zapravo demokratska zemlja i da je demokratija bilo šta, samo ne to što kaže Zapad, a to, kako kaže, podrazumeva podelu vlasti koja u Kini ne postoji, ne postoji ni kod od nas, gde se Ustav poštuje, kao što se ne poštuje ni kod nas, gde se zakoni ne poštuju.
„E to je budućnost Srbije za koju smo juče rekli da nas zapravo zanima“, naveo je on.
Međak je istakao i da je jedina budućnost ove zemlje, kako je naša vlast vidi, „budućnost pod Vučićem i SNS-om – bez obzira gde se ona nalazi“.
„Srbija na dve, tri godine menja strateškog partnera, opredeljenje“, kaže on.
Međak navodi da se u juče potpusanom dokumentu govori o tome da je ta svetska budućnost zasnovana na kineskim vrednostima, podsećajući da je Srbija podnela zahtev za prijem u članstvo u EU 2009. zato što želi da bude zasnovana na evropskim vrednostima.
„Evropske vrednsoti kao takve, utkane su u Ustav Srbije. Tako da je zasnivanje Srbije na kineskim vrednostima protivustavno, u startu. Ako hoćemo da idemo tim putem, moramo da menjamo Ustav. Jer kineske i evropske vrednosti ne mogu da idu“, istakao je Međak.
SNS od kako je na vlasti, prema rečima Međaka, pod izgovorom zaštite suvereniteta, integriteta, srpske tradicije, naše kulture, rade sve suprotno od onog što naša tradicija zapravo jeste.
Upitan kako smo došli do toga da bi samo 44 odsto ljudi u Srbiji glasalo za ulazak u EU, Međak kaže da je to posledica konstantnog laganja od 2012. godine.
„Građani Srbije su podložni jednom konstantnom laganju od svih – od strane države, od strane medija bliskih državi konstantno, a sa druge strane, taj proces ide sporo, iz EU dolaze ambivalentne poruke, pogrešne poruke“, naveo je on.
Ipak, kako kaže, u toj kombinaciji bi uvek stavio 70 prema 30 odsto zasluge domaćih aktera i otvoreno laganje navodeći da su analizama rađenim 2020. oko 200 naslova o EU bili fake news.
Po oceni Fridom hausa, Srbija je u rangu država u kojima je najviše pala demokratija u zadnjih 10 godina, rekao je Međak. I tu se, kako kaže, nalazimo između Talibana i Burme, Mjanmara.
„Ne može država koja je u rangu sa Mijanmarom i Burmom, sa Mijanmarom i Talibanima bilo šta da traži u EU. Znači, jednostavno takva država ne može da uđe“, smatra on.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare