U poslednje tri nedelje dogodile su se tri situacije koje dokazuju da informacije iz opozicije “određenim kanalima” dolaze do vlasti. Zato se postavlja pitanje da li opozicija ima “krticu”, ili ih vlast jednostavno prisluškuje? Sudeći prema svemu što se moglo čuti i videti u proteklom periodu, može se reći da ima i jednog i drugog.

Lider pokreta “Ljubav, vera, nada” Nemanja Šarović pred sednicu Skupštine Srbije je na svom X nalogu napisao da je dobio jednu “veoma zanimljivu direktnu poruku”.

“U ponedeljak će doći do masovne tuče poslanika u parlamentu Srbije. Naravno sve dobro izrežirano”, piše u poruci koju je Šarović objavio.

I masovna tuča se obistinila. Poslanici vladajuće većine i opozicije došli su sa transparentima u Skupštinu, i ubrzo nasrnuli jedni na druge. Vlast je nosila transparent sa natpisima „Žuti lopovi hoće rat, Srbija hoće rad“, dok je opozicija plakatima poručivala da su vlastima “krvave ruke”.

Predsednica Skupštine Ana Brnabić vikala je da ih “nikada neće pobediti”, dok je opozicija potpuno blokirala rad parlamenta.

Dakle, kao da su svi bili spremni za ono što su građani Srbije videli u prenosu uživo sa zasedanja. I vlast i opozicija.

Policija čekala blokadu opozicije

Pre toga, još jedan primer ide u prilog tome da vlast tačno zna šta opozicija namerava da uradi.

Foto:BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC

Tako je kordon policije spremno dočekao opoziciju koja je tajno organizovala blokadu suda i tužilaštva u Novom Sadu prošle nedelje.

Tog jutra su u kordonu sačekali opozicione poslanike i odbornike, iako javnost sve do poslednjeg trenutka nije znala za njihove namere.

Vučić “sve planove zna”

Treći slučaj možda i najviše zabrinjava.

Gostujući u emisiji “Ćirilica” na TV Happy 4. novembra, predsednik Srbije Aleksandar Vučić na sav glas je pričao o tad predstojećim protestima opozicije. I tad je, između ostalog, rekao i da zna kakvi su planovi opozicije.

Aleksandar Vučić Foto: Printscreen/Happy/Ćirilica

“Kad vidite besnog čoveka, vi znate da on nikog ne žali, da mu nije ni do Boga ni do ljudi, već samo do njega. O tome vodite računa, pošto im planove bedne i jadne znamo, o barikadama na mostovima, pa će ovako i onako da upadaju u gradsku skupštinu, pa da 11. zatvore Vladu Srbije, sve genijalne ideje, toliko glupo da nemam reči”, kazao je predsednik Srbije, iako je u tom trenutku protest opozicije bio zakazan za 13. Novembar.

Tek nekoliko dana nakon ovog Vučićevog obraćanja, opozicija je pomerila datum protesta za 11. novembar. Baš kao što je Vučić i rekao.

Da li se opozicija prisluškuje?

Govoreći o svemu što se dešavalo na sednici Skupštine Srbije u ponedeljak, poslanik ZLF Radomir Lazović je objasnio za TV Nova da mu se čini da ponašanje vlasti nije bilo spontano.

„Deluje kao da su (vlast) priskluškivali (opoziciju) i da su pripremili unapred ovaj incident“, rekao je on.

Na tu temu aktivnosti opozicije se, inače, nedavno oglasio i novosadski odbornik i aktivista Miša Bačulov, direktno optuživši opoziciju da sarađuje sa vlastima.

“Sve što sam rekao, to je neko preduhitrio i to je bilo sprečeno. To znači da sam okružen ljudima koji otkrivaju informacije. Okružio sam se opozicijom“, rekao je Bačulov za N1.

Glavno pitanje je da li vlast prisluškuje opoziciju ili među opozicionim političarima ima svoje špijune?

Po svoj prilici, izgleda da ima i jednog i drugog.

“U opoziciji nema međusobnog poverenja”

Dejan Bursać sa Instituta za filozofiju i društvenu teoriju za Novu kaže da opozicione partije u našoj državi još nisu dovoljno dugo sarađivale da bi stekle međusobno poverenje.

“Ne mogu da znam da li vlast prisluškuje opoziciju. Međutim, mogu da referišem da su opozicione stranke u Srbiji dosta mlade, te još uvek nisu stekle dovoljno iskustva međusobne saradnje i poverenja”, rekao je on.

Foto: N1

Dalje, naveo je šta još utiče na međusobni kredibilitet partija opozicije.

“Ove partije operišu u nedemokratskom okruženju, i stalno ih pritiskaju stranke vlasti. U tom kontekstu, logično je da dolazi do nepoverenja između stranaka”, rekao je Bursać za Novu.

Primeri prisluškivanja opozicije

Kad se govori o mogućnosti prisluškivanja opozicije, to je već stara priča.

Podsetimo da je poslanica Danijela Nestorović iz Ekološkog ustanka prošle godine otkrila da je na merama.

Kako je Nova pisala 2022. godine, Nestorović je tvrdila da je policija nezakonito pratila njen telefon, tako što su traženi listinzi telefona i bazne stanice, koje su locirale gde se njen telefon nalazi.

Za slučaj praćenja telefona Nestorović je sasvim slučajno saznala, tako što su izveštaji iz postupka završili u jednoj privatnoj fotokopirnici. Prema njenim informacijama, verovatno su omaškom do fotokopirnice stigla i dva zahteva za praćenje njene komunikacije.

Na osnovu svega navedenog, Nestorović je posumnjala da je nezakonito prisluškivana.

I koordinator stranke „Zajedno“ Nebojša Zelenović je 2020. tvrdio da ga prisluškuju.

Nakon što se u medijima pre četiri godine pojavio snimak u kojem Zelenović kao gradonačelnik Šapca kaže da planira da pravi „treći politički pol“ u Srbiji, on je potvrdio za Novu da je snimak delom tačan, a delom montiran, ali da je važnije od toga to da ga službe i dalje prate i prisluškuju.

“Jesam imao sastanak sa svojim odbornicima i taj sastanak je održan u objektu koji se nalazio na listi onih koji su prisluškivani, u okviru naredbe o mom prisluškivanju i praćenju, a pod sumnjom da sam šef organizovane kriminalne grupe“, objasnio je tad Zelenović.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare