Vladimir Orlić i Aleksandar Jovanović Ćuta
Vladimir Orlić i Aleksandar Jovanović Ćuta Foto: Vesna Lalić/Nova.rs/N1

To što nam različite aplikacije daju različitu ocenu kvaliteta vazduha, posledica je činenice da je vlast odlučila da građanima ulepša starnost, odnosno podatke o zagađenju, kaže Milenko Jovanović iz Nacionalne ekološke asocijacije. On je sa profesorom Vladimirom Đurđevićem o zagađenju vazduha govorio ispred Supštine Srbije, jer predsednik paralmenta nije dozvolio da na poziv poslanika Aleksandra Jovanovića Ćute to učine u samoj Skupštini.

Milenko Jovanović je istakao da je zagađenje vazduha vrednost koncentracije, a predstavljanje te vrednosti može biti vizuelno, nekim dijagramom ili sl.

„Prema tome, očigledno da je Beograd, i uopšte ova vlast uzela neke blaže kriterijume da bi to izgledalo građaninu na prvi pogled, za njega bezbednije, odnosno manje opasno“, istakao je Jovanović komentarišući izjavu načelnika jedinice za ispitivanje kvaliteta vazduha u gradskom Zavodu za javno zdravlje, dr Andreja Šoštarića, da sve aplikacije o zagađenosti vazduha koriste iste podatke sa istih mernih stanica, a da se razlikuju samo indeksi, odnosno način na koji se ti podaci predstavljaju javnosti, prenosi N1.

Pročitajte još...

Jovanović poručuje da se treba držati unificiranog evropskog prikaza, i da se na aplikaciji xEco, Nacionalne ekološke asocijacije, jasno vidi da je kvalitet vazduha mnogo gori nego što pokušavaju da prikažu naše institucije.

„Beograd kupuje stanice, baca novac, umesto da da rešava problem tih 300.000 ložišta. To vam je kao da kupujete aspirine, za 1.000 ljudi kupite dva aspirina. Ništa se nije ozbiljno desilo i ne vidi se trag. Od sada da se počne, bilo bi divno, ali neko mora odgovarati što nije deset i više godina od toga rađeno ništa kvantitativno dovoljno da bi se uspelo u tome“, kazao je Jovanović.

Dodao je da u svetu ima mnogo indeksa kojima se može iskazati zagađenost vazduha ali da građanin treba da prati i ima poverenja u institucije koje štite njegovo zdravlje.

„To ne rade institucije, i on beži gledajući aplikacije koje mu možda više odgovaraju ili koje ga čak više plaše, tako da trenutno vazduh u Beogradu nije toliko loš kao što je bio juče, ali je izuzetno loš. Zašto? Zato što se ta inverzija temperaturna malo podigla na viši nivo i prosto je zagađenje otišlo malo više nego što je bilo recimo juče ili prekjuče, ali to nije spas, to je viša sila, ovde mora da se deluje od strane institucija na izvor umesto da se čeka Božja pomoć“, upozorio je Jovanović.

Govoreći o tome što mu je predsednik parlamenta Vladimir Orlić zabranio održavanje konferencije u holu Doma Narodne skušpštine, poslanik Aleksandar Jovanović Ćuta je, pokazajući na zgradu parlamenta, rekao da je „to samo dokaz da najveća trovačnica ne dolazi iz vazduha, nego iz ove ovde zgrade.“

„Onaj ko je presdednik Skupštine i domaćin, koji odbija da razgovara sa profesorom Đurđevićem, koji odbija da razgovara sa poljoprivrednicima, rudarima, zabranjuje im da uđu ovde, da se čuje glas naroda i onih koji treba da nam kažu kako se rešavaju problemi, a pušta ovde tiktokere i Gorana Vesića da izigravaju cirkus (…) taj ne treba da sedi na tom mestu“, poručio je Ćuta.

Orlić mu, kako je dodao, nije ponudio obrazloženje za takvu odluku.

„To je njegovo diskretno pravo da po Polsovniku može da odredi koga će da pusti koga neće, dosad je bila praksa da svi koji žele, koji imaju šta da kažu, dođu i učestvuju u konferencijama za medije (…) Pravo da vam kažem, ako neće unutra, biće ovde, pa će biti zasad pet, pa sutra sto, deset, u jednom trenutku će biti 100.000 ljudi, pa će imati šta da kažu, pa će onda da se češe po glavi“, kazao je Ćuta.

U međuvremenu je, kako je dodao, dobio informaciju da ga je Orlić pozvao na sastanak.

„Evo, sad sam čuo da me zvao da to pitanje rešimo (…) Hoću da idem na sastanak i preneću vam odmah, čim taj sastanak bude gotov šta mi je rekao. Pravo da vam kažem, meni je lepše ovde napolju nego unutra“, rekao je Ćuta.

A na pitanje ne smeta li mu zagađen vazduh, na lice je spustio gas masku i rekao: „Pa evo, imamo rešenje.“

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar