Tuča ispred zgrade FDU-a tokom akcije "Stani Srbijo" Foto:Nova.rs

Današnji skup ispred Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, kojim su okupljeni sa 15 minuta blokiranja saobraćaja odali počast poginulima u novosadskoj tragediji, obeležio je napad grupe "građana", koji su pesnicama nasrnuli na okupljene demonstrante. Među njima, izgleda, bilo je i javnosti poznatih lica.

U prvi mah, kako je Nova.rs pisala, izgledalo je kao da su na demonstrante nasrnuli besni vozači koji su izašli iz svojih automobila i krenuli u napad na građane koji su u miru želeli da izraze protest. U tom sukobu, udarac pesnicom dobila je i novinarka Nova.rs Ana Marković (UNS je, u međuvremenu, zatražio hapšenje njenog napadača), ali i student Nikola Terzić, koji je završio na Urgentnom centru.

„Prišlo nam je pet-šest mladića sumnjivog izgleda. Sada slobodno mogu reći batinaša. Pojavili su odjednom. Krenuli su na moju koleginicu Ružicu, a ja sam onda uleteo među njih“, ispričao nam je Nikola, koji je u napadu zadobio povrede .

„Dobio sam najmanje pet udaraca u glavu, pesnicama su me udarali u rebro. Trenutno sam u urgentnom. Za sada su mi pregledali glavu, imam prignječenje, ali ostajem na daljim analizama“, dodaje Nikola.

Ko je vodio napad?

Za razliku od maskiranih napadača, koji su na demonstrante nasrnuli ispred zgrade RTS u centru grada, lica nasilnika na Novom Beogradu bila su otkrivena. Jedna od „građanki“ je i kišobranom odlučila da utera strah u kosti okupljenima, a jedno lice učinilo se poznatim.

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

Објава коју дели N1 Srbija (@n1srbija_)

Naime, više očevidaca, ali i izvora upoznatih sa radom i personalnim sastavom Elektrodistribucije Beograd (EDB), na skupu je prepoznalo i za Nova.rs identifikovalo Aleksandra Jokića, koordinatora distributivnog područja za prestonicu.

Evo tog lica, skroz levo, u plavom džemperu i teget jakni, pored gospođe naoružane kišobranom.

Aleksandar Jokić, printskrin N1 Instagram
Aleksandar Jokić, foto: printskrin N1 Instagram

Zaista, Jokić likom podseća na jednog od okupljenih, ali Nova nije uspela da zvanično potvrdi ovu informaciju, a kako nije bilo hapšenja ni privođenja napadača (iako je policija bila prisutna na protestu) nije za očekivati ni da je ona identifikovala ikoga od okupljenih.

Ako Jokić, kao što tvrde oni sa kojima smo razgovarali, jeste učestvovao u ovom „razbijanju demonstracija“, onda je to još jedna crtica u njegovoj pitoresknoj biografiji.

Priveden, ali trobojka

Tako, recimo, crnogorska „Pobjeda“ navodi, u tekstu iz februara 2021. godine, da su srpski državljani – Aleksandar Jokić i Dane Šijan – koje je nikšićka policija privela zajedno sa članom Glavnog odbora SNS-a Vladimirom Mandićem pod sumnjom za kupovinu glasova, istaknuti funkcioneri Srpske napredne stranke i ljudi od posebnog poverenja Aleksandra Vučića.

„Jokić je koordinator Predsedništva SNS-a za Braničevski i Pomoravski okrug u kojima Vučićeva stranka u posljednje vrijeme postiže najbolje rezultate. Svi mediji u Srbiji objavili su da je zbog izuzetnih rezultata Jokić odlikovan Oktobarskom nagradom – kao najvišim priznanjem za izuzetan doprinos u razvoju opštine Žabari pa mu je nagradu uručio predsednik te opštine Jovan Lukić. Dostupni podaci govore da ima i crnogorsko državljanstvo jer je rođen u Plavu, a u medijima u Srbiji je poznat kao i ključni čovek SNS-a za postavljanje kadrova te partije u profitabilnim državnim elektroenergetskim kompanijama“, piše Pobjeda. 

Još jedan crnogorski portal, „IN4S“ daje crticu iz života Jokića.

Naime, Jokić, predstavljen u tekstu kao direktor EDB, te za njega medijski aktivne 2021. godine, organizovao je kićenje zgrade tog državnog preduzeća velikim brojem srpskih zastava. Akcija, zbog koje Jokić nije krio zadovoljstvo, organizovana je povodom Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave. 

Podsećamo, danas je u Beogradu, ali i drugim srpskim gradovima, održana akcija „Zastani Srbijo“, u kojoj su građani protestovali petnaestominutnim zastajanjem u saobraćaju ili okupljanjem i blokadom saobraćajnica, zbog smrti 15 osoba u obrušavanju nadstrešnice u Novom Sadu, 1. novembra ove godine. Dvadeset dana nakon tragedije i zločina, juče je u Beogradu uhapšeno 12 osoba koje se sumnjiče da su odgovorne za urušavanje nadstrešnice, među kojima je i ministar Goran Vesić.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare