Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

Premijeka Ana Brnabić izjavila je danas da je pismo poslanika iz redova liberala u Evropskom parlamentu, u kojem se ocenjuje da u Srbiji nema fer uslova za izbore, nešto što je Dragan Ðilas uspeo da “izmoli” zahvaljujući mnoštvu pisama koje je slao, pa i tokom krize izazvane virusom korona.

“Ono što je meni tužno i donekle poražavajuće je što u vreme kada se mi zajedno ovde borimo protiv kovid krize, najveće posle Drugog svetskog rata, imamo neke političke predstavnike koji sve to koriste da bi se žalili EU, umesto da sve to ostave po strani i rade zajedno sa nama, da odbezbedimo što veću zaštitu života, dovoljno volontera, donator”, rekla je Brnabić gostujući u emisji Fokus na TV B92.

Jasno joj je, kaže, da je to njihova politika, ali će se, dodaje, ona, kao premijerka, fokusirati na ono što je za građane najvažnije.

Brnabić je tako odgovorila na pitanje u vezi sa tim što je Dragan Ðilas na društvenim mrežama pokazao dokument da je treća po veličini poslanička grupa u EP u pismu komesaru za proširenje konstatovala da ne postoje fer uslovi za izbore u Srbiji.

Brnabić je navela da je to treća grupa po jačini u EP, što ne umanjuje njen značaj, ali je činjenica da nije većina.

Kako je rekla, bilo je raznih pisama evroparlamentara, koji su u našim medijima oglašvani kao da je ceo EP, a kada se pogleda o čemu se radi, vidi se, kaže, da je to grupa koja čini dva odsto EP.

“Parlament, kao parlament, ima različitih stavova, pogleda na stvari, različitih političkih preferenci. Ovo je jedna od stvari koju je, pretpostavljam, ali ne bih da ulazim u to blato, Ðilas uspeo da izmoli zahvaljujhci mnoštvu pisama koje je slao”, rekla je Brnabić.

Ona je navela da evroparlamentaci pojedinačno i kao grupe mogu da upućuju podršku grupama koje su njima bliske.

Kako je rekla, ona takva pisma ozbiljno shvata i želi da na njih odgovori argumentima.

“Često nemate sve argumente i reagujete na prvu loptu, ali moj posao je da pokušam da razgovaram sa svima sa kojima treba i da dam pravu sliku stanja u Srbiji”, rekla je Brnabić.

„Ne vodimo funkcionersku kampanju“

Brnabić je izjavila da ona ne vodi funkcionersku kampanju, već da uvek radi svoj posao, dodajući da su oni koji danas prigovaraju predstavnicima vlasti da vode funkcionersku kampanju, to i sami činili kada su bili na vlasti i da su upravno oni ti koji su doneli izborne zakone na koje danas imaju primedbe.

„Ako neko govori da je neko sve vreme u kampanji, kao što govore za Aleksandra Vučića i SNS, logički, ako ste uvek u kampanji, onda nikad niste u kampanji. Nemoguće je da je neko uvek u kampanji, to onda znači da radi svoj posao”, rekla je Brnabić.

Ona je rekla da je Vučić tokom kovid krize obilazio žarišta, što je, kaže, njegov posao i izraz solidarnsoti sa građanima, te dodala da bi ga kritikovali i da nije išao nigde, jer bi mu tada prigovarali da ga “nigde nema” u vreme krize.

“Najbolje je da radite ono što je u interesu građana. To radi predsednik, radim ja, ceo tim. I da se ne obazirete na stalne upadice sa strane ili optužbe ili bacanje malog blata, već da se borite, a građani će odlučiti da li ste radili svoj posao. Ne vodimo kampanju radimo posao i moje gostovanje ovde nije kampanja”, rekla je Brnabić.

Dodala je da u kampanji ne učestvuje kao premijerka, već kao Ana Brnabić, ali da to radi posle radnog vremena, vikendom i da troškove toga pokriva sama.

“Ti koji nas danas optužuju za fukncionerske kampanje su svi do jednog bili na vlasti i vodili funkcionerske kampanje, i za to je bilo u redu. Svi koji se danas žale na uslove, žale se i EP, a verujem da nijednom u pismo evroparlamentarcima nisu pomenuli – ‘da, ja sam bio taj koji je te zakone izglasavao”. Zakoni su isti kao 2012. godine, ali sada im ne odgovoravaj”, rekla je Brnabić.

Na pitanje u vezi sa izveštajem REM-a, u kojem se navodi da je SzS dobio najviše prostora, a što su “pojedini analitičari nazvali propagandni izveštaj”, Brnabić kaže da kad god neko čuje nešto što mu se ne sviđa, onda je to propaganda.

“Moraju da se obrate REM-u, da im objasni. Meni se uzveštaj čini potpuno jasan i nedvosmislen. To što se nekome ne sviđa rezultat ili ne odgovara istini koju oni žele da prikažu, tim gore po istinu”, rekla je Brnabić.

To, dodaje, potvrđuje tezu da u Srbiji postoji sloboda medija i pluralizam, te da svako može da kaže šta misli, da kritikuje vlast i vladu, i da je ovo u potpunosti slobodno društvo.

Na primedbe o spuštanju cenzusa, Brnabić kaže da se prvo govorilo da veći cenzus znači nedovoljnu zastupljenost, a kada se cenzus spusti, onda se kritikuje i taj potez, te da je to dokaz da šta god da se uradi, neko će reći da je trebalo suprotno.

Dodala je da smanjenje cenzusa ide na ruku opozicionim i manjim strankama i potpuno je na štetu najveće SNS, ali će povećati reprezentativnost u parlamentu, ali i navela da će u takvim uslovima biti izazov napraviti većinu, pored više stranaka u skupštini.

Brnabić je navela da je dijalog predsednika sa strankama koje su najavile učešće na izborima rezultiralo još jednom važnom stvari, da potpise ne overava samo notar već i opština.

“Sve je to dobro za ostale liste, ali je na uštrb SNS, ali će sve to omogućiti i jaču demokratiju u Srbiji, i nadam se da će naredni saziv obezbediti jos veću reprezentativnost pogleda, uverenja i stavova građana Srbije”, rekla je Brnabić.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare