Litijum ima potencijal za rušenje vlasti zato što je to pitanje narodne volje, a ne politike opozicije, izjavio je u intervjuu FoNetu novinar Boško Jakšić i ocenio da je na Kosovu na delu puzajuća nezavisnost, na koju vlast u Beogradu ne reaguje.
On je u serijalu Kvaka 23 ukazao na to da se društvo u Srbiji opasno deli na dva zavađena plemena, kako povodom litijuma i Kosova, tako i povodom svih drugih tema, što gotovo dovodi do situacije kao pred građanski rat.
Na nedostatku tolerancije se sistematski radi, situacija u zemlji je veoma loša i opasna, upozorio je Jakšić u razgovoru sa Zoranom Sekulićem i napomenuo “da smo gotovo sa svim susedima bili u nekom konfliktu, a sada te konflikte tražimo unutar Srbije”.
On smatra da vlast poziva na oktroisani dijalog, nespemna na bilo kakvu konstruktivnu kritiku i konstatuje da se u takvom ambijentu ne veruje u dijalog.
To je ilustrovao primerom nedavnog razgovora Aleksandra Vučića sa građanima u Malom Zvorniku, koji je nazvao kopijom Palminog ponašanja “gospođi tri hiljade, gospodinu četiri hiljade…”
Nisam, međutim, tako lako spreman na aboliciju naroda od odgovornosti, rekao je Jakšić, koji misli da svaki narod ima onakvu vlast kakvu zaslužuje.
On smatra da je problem što je veliki deo naroda podanički raspoložen i glorifikuje vođe.
E, onda dobijemo rezultat koji imamo, jer predsednik ovde veoma vešto igra na tu kartu, ocenio je Jakšić i ukazao da je narod lak za manipulisanje, dok je Vučić velemajstor manipulisanja.
Na opasku da takvim mišljenjem odgovornost za stanje u zemlji prebacuje na građane, on je odgovorio odrečno i naglasio da kapitalnu odgovornost ima vlast.
Kako je objasnio, vlast je odgovorna, ne samo koliko će investicija dovesti, napraviti puteva, pruga ili bolnica, već ima obavezu da diže obrazovni nivo naroda, da ga prosvećuje i omogućava mu da ravnopravno učestvuje u debatama o ključnim pitanjima društva.
Upitan o situaciji na Kosovu, Jakšić je odgovorio da je narod u velikoj meri anesteziran Kosovom i da smo došli do situacije koju je nazvao puzajućom nezavisnošću, na koju ova vlast ne reaguje.
Što se manjine tiče, Srbi sa juga su potpuno zaboravljeni, a Srbi sa severa su pred egzodusom, predočio je on i konstatovao Aljbin Kurti hoće na sve načine da potvrdi državnost na čitavoj teritoriji Kosova.
Kobno je propušteno veliko vreme, rekao je Jakšić i poručio da tehnologiji zamajavanja svedočimo dosta dugo i da je iluzija koja se i dalje gaji katastrofalna.
Dovela je do situacije da su Srbi sa severa Kosova prepušteni sami sebi. Plašim se da kažem, ali mene čitava situacija neodoljivo podseće na na Srbe u Krajini pre “Oluje”, rekao je Jakšić.
Kako je naglasio, nastaviti sa ovakvim pogubnim statusom kvo, koji ide u korist Prištine, a ne u korist Kosovske Mitrovice, znači da će se još više pojačati etničko čišćenje severa Kosova, jer će mnogi razočarani Srbi odatle otići.
S druge strane, Jakšić smatra da je litijum za vlast mnogo opasnije pitanje od Kosova, čiji je potencijal veoma limitiran.
Prema njegovom viđenju, litijum je kvalitativno drugčije pitanje i opasnije po vlast, jer to nije stranačko pitanje i zato je otpor ovako masovan.
Vučić je veoma obazriv oko litijuma, pošto je prepoznao sve rizike koje nosi to pitanje, i zato je njegova sadršnja taktika da ponovo pokuša da kupi vreme, protumačio je Jakšić.
Ako dođete u situaciju da ignorišete većinsko mišljenje svog naroda, onda je to opasno, ukazao je on, ali je istovremeno ocenio i da se Vučić očigledno obavezao zapadnim partnerima na rudarenje litijuma.
To je potvrđeno memorandumom sa kancelarom Olafom Šolcom i sporazumom sa predsednikom Emanuelom Makronom oko kritičnih sirovina, što je formulacija kojom se izbegava nepopularno pominjanje litijuma, precizirao je Jakšić.
Srbija se jeste obavezala, ali Jakšić ne govori “samo o ovima ovde koji su sigurno već podelili milione dolara koji su dobili od Rio Tinta da bi bili njegovi lobisti”.
Govori o političkoj spremnosti vlasti da stane uz Evropsku uniju (EU) i na taj način stekne neke poene u približavanju Uniji.
Kao što vidimo, u poslednje vreme ima nekoliko signala da se Srbija malo odmiče od Rusije, a približava Zapadu, rekao je Jakšić.
On misli da sve to može lako da se stavi u kontekst tajnovitosti kojom je bila okružena nedavna poseta Beogradu direktora CIA.
Jakšić je uveren da je on imao spoljnu poruku Moskvi “dalje prste od Srbije”, ali da je imao “itekako oštro i veoma jasno formulisano upozorenje i vlastima u Republici Srpskoj i vlastima u Beogradu da paze šta rade”.
S druge strane, nedavnu izjavu Aleksandra Vulina u Vladivostoku da je Srbija saveznik Rusije, on vidi kao svrstavanje uz Rusiju, koja je agresor u Ukrajini.
Ne, mi nismo saveznici, naglasio je Jakšić i podsetio na jasno geostrateško opredeljenje Srbije ka Zapadu i EU.
Poziv Vučiću da prisustvuje samitu zemalja BRIKS u Kazanju je očigledan Putinov test da ga preko Vulina uvuče u nešto što je inkopatibilno sa srpskom politikom, ocenio je on i konstatovao da je politizovani BRIKS dijametralno suprotan EU.
Upitan o izvozu oružja u Ukrajinu i Izrael, Jakšić je odgovorio da su to dva primera “potpune nekompetencije srpske diplomatije”.
Kako je obrazložio, ne možete da zavaravate partnere tako što ćete ispod žita raditi suprotno, jer Rusi, nasuprot prijateljskim vezama o kojima govorimo, znaju da velike količine municije srpske proizvodnje preko Amerikanaca završavaju na ukrajinskoj strani fronta.
“Još je neprijatnija situacija sa Izraelom. Mi smo, kao i u slučaju rata u Ukrajini, zvanično neutralni oko rata u Gaziji”, podsetio je Jakšić, ali je ukazao da se od vremena kada je rat počeo „prodaje oružje kojim se po Gaziji ubijaju palestinska deca“.
Na taj način se svrstavate na stranu onoga koji je pred Međunarodnim krivičnim sudom optužen za genocid i za čijim je premijerom raspisana poternica, smatra Jakšić, što ne znači da podržavate Hamas koji je teroristička organizacija i koji je u Izraelu počinio masakr.
Uprkos tome, on smatra da bi pametna diplomatija izbegla da u ovom trenutku predsednik Izraela dolazi u Beograd.
Upitan o odnosu Zapada prema Srbiji, koji je zaboravio na podršku vrednostima demokratije i podržava Vučića, kao korisnog autokratu, Jakšić je odgovorio da je njegova najveća zamerka Zapadu cinična politika.
Kako je ukazao, potpuno su zaboravljene vrednosti liberalne demokratije na kojima je stvorena EU i na kojima bi trebalo da funkcionišu i SAD, jer ničega od toga nema, to se više ne pominje.
To Vučiću otvara manevarski prostor da se oseća veoma sigurno i povlašćeno, da može da radi sve ono što je razvoj autokratije, a ne demokratije u Srbiji, rekao je Jakšić.
Na pitanje da li je u takvim okolnostima promena u Srbiji moguća, on je uzvratio uverenjem da litijum ima potencijal za rušenje vlasti zato što je to pitanje narodne volje, a ne politike opozicije.
“Ova opozicija, kakva jeste, nažalost, više cementira temelje Vučićeve vlasti, nego što ih ruši i korodira”, ocenio je Jakšić.
On misli da se opozicija u značajnoj meri i dalje drži mantre “rušiti Vučića”, umesto da saopšti svoje programe o ekonomiji, zdravstvu, politici, Kosovu i EU.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare