Zeleni, tramvajski, Stari savski… Kako god ga zvali, ovaj most duže od 80 godina povezuje stari i novi deo Beograda, a ovih dana izgleda da je uspeo da ponovo poveže i razjedinjenu opoziciju u Beogradu, ali i da obnovi pokidanu vezu između njih i Beograđana. Na prvoj blokadi mosta, održanoj u četvrtak u 18 sati, bili su predstavnici gotovo svih stranaka opozicije, a tako će kako kažu za Novu biti i narednih dana.
“Borba traje – most ostaje!”. Pod ovom parolom građani Beograda i predstavnici raznih organizacija koje se godinama protive rušenju Starog savskog mosta, zajedno sa političarima opozicije, okupili su se u četvrtak u 18 sati štiteći dobro poznatu veliku, zelenu, metalnu kontrukciju. Neki su i prespavali na straži u šatorima.
Među njima i Đorđe Miketić ispred “Most ostaje”. On za Novu kaže da borba za Stari savski most traje već godinama.
“Nekoliko puta smo već uspeli da odložimo najavljeno rušenje i sve to smo radili u koordinaciji sa stručnim, ali i političkim organizacijama i na gradskom i republičkom nivou. Stav inicijative “Most ostaje” je oduvek bio inkluzivni. Sve korake, kako pravne tako i terenske, koordinišemo sa stručnim i političkim organizacijama. Snažno navijamo i radimo na tome da se napravi združeni front za odbranu mosta”, navodi Miketić.
On se zahvaljuje na dosadašnjoj podršci i poziva sve narodne poslanike, odbornike i aktiviste da podrže ovu inicijativu i u narednim danima, kada će se kako kaže odlučivati o sudbini mosta, ali i života u Beogradu.
“Vreme je za združeni front protiv režima koji nam na divljački način ruši grad i otima obale. Ako nešto mora da se uklanja mi predlažemo da most ostane, a Aleksandar Šapić da se sruši”.
Posle duže pauze, čini se da opozicija u Beogradu ponovo ima zajednički cilj.
Aleksandar Jovanović Ćuta iz Ekološkog ustanka pozvao je sve svoje kolege da se pridruže i istraju u borbi za Stari savski most.
“Pozivam sve narodne poslanike, odbornike u Skupštini grada i u opštinama, sve koji sebe smatraju opozicijom, da zajedno sa građanima stanu u odbranu Starog savskog mosta. Mi moramo da ga odbranimo, jer ako on padne, uskoro će pasti i Sajam i tako redom”, poručio je Jovanović za Novu.
Predsednica Gradskog odbora Stranke slobode i pravde Mila Popović kaže da na mostu i jesu bili svi koji su opozicija, te da oko toga da Stari savski most treba sačuvati imaju jedinstven stav.
“Niko normalan nije za to da se ruši most, most koji je deo identiteta našeg grada, koji je simbol otpora Beograđana svakom okupatoru. Most preko koga dnevno pređe 20.000 ljudi i odvija se 10 odsto ukupnog saobraćaja. Za rušenje su samo gradonačelnik Aleksandar Šapić i njegova SNS ekipa, koja nikada nije izgradila nijedan most u Beogradu. Hoće da ruše, jer su obećali privilegovanim stanarima Beograda na vodi lepši pogled” kaže Popović i dodaje da će članovi SSP biti na mostu kada god treba i učiniće sve što je do njih da spreče njegovo rušenje.
Tu će biti i članovi Zeleno-levog fronta.
Kopredsednik ove stranke Radomir Lazović kaže da oni ne gledaju na rušenje mosta kao na izdvojeni problem, već kao deo šireg problema širenja Beograda na vodi, koji će ugroziti i Sajam i druge delove grada i doneti velike probleme u saobraćaju.
“Suprotstavićemo se ovom kanceru na telu Beograda uvek i na svakom mestu. Kao što vidite, po mnogim konkretnim pitanjima opozicija sarađuje dosta dobro uprkos različitostima. Zajedno sa ekološkim organizacijama traje borba protiv Rio Tinta. Održali smo sednicu o litijumu, predložili smo zajedno Zakon za zabranu iskopavanja litijuma, predložili smo zajedno održavanje sednice o Kosovu, a postoji i konsenzus u opoziciji da ne treba rušiti Stari savski most, pa tako postoji i saradnja o ovoj temi. Dobro je što se prepoznaju ove tačke saradnje”, kaže Lazović i dodaje da s druge strane nije u potpunosti zadovoljan nivoom te saradnje.
“Zato što njoj često nedostaje dugoročno ili makar dugoročnije planiranje zajedničkog delovanja i o tome sam otvoreno razgovarao sa kolegama. Nadam se da će se to promeniti i unaprediti, ako zaista želimo da pružimo pravi otpor naprednjačkoj dobro organizovanoj kriminalnoj hobotnici”, zaključuje Lazović.
I predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac smatra da bi opozicija morala da sarađuje kada god se brani javni interes.
“Odbrana Starog savskog mosta jeste odbrana javnog interesa, jeste borba protiv samovolje gradske vlasti i ovog režima koji štiti koruptivni projekat Beograd na vodi umesto da podržava interes Beograđana”, kaže Lutovac za Novu.
Govoreći o saradnji opozicije po pitanju Starog savskog mosta, kopredsednica Zajedno Biljana Stojković kaže da su se prestavnici opozicije unazad dve, tri nedelje sastajali sa predstavnicima građanskih inicijativa, te da je iz zajedničkog dogovora izrasla akcija “Most ostaje”.
“Mi iz stranke Zajedno smo prisustvovali tim sastancima. Postoji dogovor, sinhronizacija, pomoć i učešće svih nas opozicionara iz Beograda. Što se institucionalne borbe tiče, urađeno je gotovo sve što je bilo moguće. Nismo dobili odgovor na to da li uopšte postoji plan za novi most, ali izgleda da ga nema. Nismo dobili odgovore ni kako su mislili da reše saobraćajni kolaps, a videli smo kako će to izgledati. I na tim našim sastancima bilo je jasno da je fizička odbrana mosta jedino što nam preostaje. Da ne dozvolimo mašinama da priđu mostu”, navodi Stojković za Novu.
Inače, gradonačelnik Beograda Aleksandrom Šapićem je rečima “ako Bog da” najavio za početak novembra zatvaranje Savskog mosta i to za železnički saobraćaj, nakon što je autobuski prethodno već obustavljen. Tramvaji je trebalo da prestanu da saobraćaju prvog novembra, dok su autobusi Gradskog saobraćajnog koji su ranije prelazi preko ovog mosta, već preusmereni na Brankov.
Kako su ranije mediji pisali, demontaža Starog savskog mosta planirana je za 1. novembar, a rasklapanje konstrukcije, sečenje i rušenje stubova trajaće do oktobra 2026. godine.
Delovi starog Savskog mosta će najverovatnije privremeno biti smešteni na prostor između Brankovog i Savskog mosta, na kom sad mašine pripremaju teren. Uklanjanje starog prelaza nad Savom, dugačkog 400 metara, kako tvrdi gradska vlasti, deo je projekta koji obuhvata gradnju novog mosta na istom mestu, kao i izgradnju tunela od Ekonomskog fakulteta do Bulevara despota Stefana.
Sam Šapić je ranije najavio da između Zemunskog keja i Velikog ratnog ostrva treba da postoji pešačko-biciklistički most, da ne zna da li će to biti Stari savski most, ali da Grad nema ništa protiv.
Pravdajući ideju o uklanjanju ili, kako je to najpre predstavljeno, rušenju mosta, Aleksandar Šapić je Savski most nazivao „nacističkim“ i onim koji nema nikakvu kulturno-istorijsku vrednost.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare