patrijarh Porfirije Foto:TANJUG/ MARKO ĐOKOVIĆ/

Dok se na Kosovu odigrava završna faza gašenja srpske državnosti, u možda najvećem uporištu u Beogradu koje bi tamošnji Srbi trebalo da imaju - muk. Reč je o Srpskoj pravoslavnoj crkvi na čelu sa patrijarhom Porfirijem. Istina, Kosovo se neretko nađe među redovima patrijarhove poslanice uoči Božića, ili u osudama kada prištinske vlasti donesu skandaloznu odluku da ga ne puste tamo gde su mu vekovima stolovali prethodnici, međutim suštinske reakcije na ono što trenutno dešava - nema.

Poslednje dve godine Srbima na Kosovu protiču u znaku svakodnevnih kriza posle kojih je Srba i Srbije sve manje na KiM. Nestale su tablice, srpske institucije, obeležja, pošte…

Osim u režimskim medijima i krugovima vlasti, „gromoglasna tišina“ zbog gašenja Srbije na Kosovu odjekuje je i iz Patrijaršije. A nije da je patrijarh ostajao nem na mnoge druge događaje u društvu, poput Zakona o rodno senzitivnom jeziku koji je kritikovao.

Ipak, najčešće smo poglavara Srpske pravoslavne crkve viđali u društvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Aleksandar Vučić, patrijarh Porfirije Foto:TANJUG/ MARKO ĐOKOVIĆ/

Tako su u ranu zoru pred put u Njujork, sve televizije prenosile moleban u Hramu svetog Save na Vračaru, kojim je predsednik Srbije praktično ispraćen na zasedanje Generalne skupštine UN, gde je doneta Rezolucija o Srebrenici.

Sredinom prošle godine, patrijarh je izjavio da on i arhijereji Srpske pravoslavne crkve osećaju Predsedništvo Republike Srbije kao svoju kuću i da podržavaju sve što se radi u toj instituciji za dobro naroda i Srbije.

„Za nas je radost što možemo da budemo zajedno sa vama u Predsedništvu Republike Srbije, koje osećamo zaista ne kao svoju kuću, nego osećamo da jeste naša kuća. Osećamo sa jedne strane potrebu da iskažemo da sve ono što se ovde čini za dobro našeg naroda gde god da on živi, za dobro Srbije, ima našu podršku“, rekao je Porfirije za svečanim ručkom na Andrićevom vencu.

Patrijarh Porfirije, Moleban za srpski narod počeo je danas u Hramu Svetog Save Foto:TANJUG/ NEMANJA JOVANOVIĆ

O onome što se trenutno dešava na Kosovu, Srpska pravoslavna crkva očigledno želi da razgovara samo sa predsednikom Srbije.

Ista crkva nije se odazvala na brojne pozive na sastanak koje su im upućivali Srpski nacionalni forum sa KiM, i druge stranke. Nedavno je o tome govorio predsednik SNF, Momčilo Tarjković.

„Do sada smo dobijali negativne odgovore. I Crkva ne trebe da se meša u politiku, ali mora i može da utiče na uejdinjenje naroda“, rekao je nedavno Trajković nakon sastanka sa Inicijativnom ProGlas.

Momčilo Trajković Foto: N1

Trajković je podvukao da ova izjava nije u cilju napadanja Crkve, već predstavlja  „vapaj“.

„O vlasti u Beogradu neću da pričam, ona nas je izdala. Crkva i intelektualna elita su te koje moraju da dignu glavu“, kazao je nedavno ovaj političar sa Kosova.

Tražeći „očinsku ljubav“ od patrijarha, a uoči pristjanja Aleksandra Vučića na sporazum u javnosti poznatiji kao francusko-nemački, Srbi sa KiM direktno su se obratili arhiepiskopu pećkom.

„Vaša Svetosti, molimo Vas da ovo naše obraćanje razumete kao ‘glas vapijućeg u pustinji’. Mi nemamo više nikoga kome verujemo, a kome bismo se obratili. Obraćamo se kao dete koje se obraća ocu za pomoć. Mi u Vama gledamo očinsku ljubav. Mi u Vas polažemo nadu“, poručili su tada Porfiriju predsednik Srpskog nacionalnog foruma iz Gračanice Momčilo Trajković, predsednik Pokreta za odbranu Кosova i Metohije iz Кosovske Mitrovice Nebojša Jović i predsednik Pokreta „Otadžbina“ iz Кosovske Mitrovice Slaviša Ristić.

PROČITAJTE JOŠ

Javnost nije upoznata da su tada dobili bilo kakav odgovor.

Crkva se početkom prošle godine oglasila, kada su patrijarh Porfirije i arhijeri SPC izneli uverenje da “rukovodstvo Srbije na čelu s predsednikom Aleksandarom Vučićem neće i ne može pristati ni na kakva uslovljavanja koja imaju za cilj uspostavljanje nezavisnosti Kosova i Metohije”.

Od tog njihovog oglašavanja do danas, Srbija na Kosovu institucionalno opstaje samo kroz zdravstveni i obrazovni sistem.

BONUS VIDEO: 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare