Ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Bocan-Harčenko izjavio je da veruje da će se povećati pritisak na Srbiju da uvede sankcije Rusiji i pristupi NATO jer se, kaže, ne sviđa svima samostalna, nezavisna politika Beograda.
On je u intervjuu za Večernje novosti rekao da Srbija, zahvaljujući svojoj odmerenoj liniji, čuva društveno-ekonomsku stabilnost, realizuje velike infrastrukturne projekte, snaži svoje odbrambene kapacitete.
Neumesni navodi o proameričkoj Vladi
Bocan-Harčenko je kao neumesne ocenio navode da je sastav nove Vlade Srbije proamerički i dodao da Srbija danas sprovodi izbalansiranu višesmernu spoljnu politiku koja u punoj meri uzima u obzir nacionalne interese.
„Pozdravljamo konstruktivno opredeljenje rukovodstva zemlje za produbljivanje rusko-srpskog strateškog partnerstva. To potvrđuju sastanci sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, premijerkom Anom Brnabić i ministrima, kao i uspešni pregovori 8. decembra u Moskvi kopredsednika međuvladinog komiteta Jurija Borisova i Nenada Popovića“, rekao je on.
Kako kaže, saradnja Rusije i Srbije nije usmerena protiv drugih igrača i temelji se na principima transparentnosti, fer konkurencije, bezuslovnog usmenog poštovanja.
Kao jedan od primera nepoštene konkurencije, on navodi pretnje Srbiji sankcijama iz pojedinih krugova u SAD ukoliko nastavi da kupuje rusko oružje i ističe da se rusko-srpska saradnja razvija striktno u okviru međunarodnog prava i na partnerskoj osnovi.
Ostaje podrška Moskve u UN
Upitan da li Srbija može da se pouzda u ruski veto, ako se u UN postavi pitanje članstvo tzv.Kosova, ruski ambasador kaže da će se Rusija i dalje zalagati za rigorozno poštovanje međunarodnog prava, pružati principijelnu podršku suverenitetu i teritorijalnom integritetu Srbije kako u UN, tako i na drugim multilateralnim forumima.
Komentarišući da li se iza najave izmena Dejtonskog sporazuma krije želja za centralizacijom i ukidanjem Republike Srpske, Bocan-Harčenko kaže da je taj sporazum kamen temeljac savremene BiH.
„Pozivamo strane partnere da se striktno pridržavaju strategije lokalne odgovornosti, prema kojoj same strane u BiH donose odluke po svim pitanjima. Poštovanje ‘Dejtona’ je ključ uspeha stabilizacije u BiH. Pokušaji njegove revizije, naprotiv, udaljavaju od tog temeljnog zadatka“, rekao je on.
O poseti Putina i Lavrova
Kada se radi o poseti ruskog šefa diplomatije Sergeja Lavrova Beogradu, on kaže da je u planu detaljno razmatranje čitavog kompleksa rusko-srpskih odnosa, da se uporede stavovi o aktuelnim regionalnim i međunarodnim temama, uz naglasak na situaciju oko rešavanja kosovskog pitanja.
Bocan-Harčenko dodaje da će se razmatrati i mogućnost posete ruskog predsednika Vladimira Putina Beogradu.
„Rusko-srpski dijalog na najvišem nivou se razvija maksimalno intenzivno, određujući smerove jačanja raznolikih bilateralnih veza. Pritom, kontakte predsednika Putina i Vučića odlikuju ritmičnost bez presedana, poverenje i dubina sadržaja“, smatra ruski ambasador.
Što se tiče ruske vakcine Sputnjik V, u Beograd je stiglo 20 doza za laboratorijska istraživanja, a pregovori o isporukama su u razvijenoj fazi, kaže Bocan-Harčenko i ističe da je nedopustivo da se pitanje života i zdravlja ljudi pretvara u geopolitičko i da se Rusija zalaže za efikasnu i bezbednu imunizaciju čitavog stanovništva planete.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: