Florijan Biber Foto: N1

Stručnjak za Balkan i profesor na univerzitetu u Gracu Florijan Biber ocenio je u emisiji "Iza vesti" da je sadašnja situcija na Kosovu "najgora u poslednjih 10 godina". "Govorim i o stepenu govora mržnje Srba prema Albancima, koriste se baš grube reči svaki dan, i sve to pretvara atmosferu da je teško zamisliti prihvatanje ikakvog sporazuma koji može da sadrži priznanje interesa druge strane. To ide na kraju na štetu građana Kosova, pa i Srbima koji žive na severu", istakao je Biber.

On podseća da smo imali dosta napetih situacija na relaciji Beograd – Priština u prethodnom periodu, kao i da se nikada nisu desili oružani sukobi.

„Zbog toga mislim da su mogućnosti za oružani sukob prilično male, jer sa srpske strane znaju da je NATO na Kosovu, dok Priština ne želi da kreira sukob. Vidim eskalaciju, ali ne vidim mogućnost da uđemo u neki ozbiljniji sukob u odnosu na one koje smo imali do sada“, kaže Biber za N1.

Podseća da je aktuelna kriza započela potvrđivanjem postojanja francusko-nemačkog predloga o rešenju problema na Kosovu.

„Tada su dignute tenzije. Onda je očigledno da svaka strana, pogotovo Srbija, pokušava da digne tenzije da bi se sprečilo rešenje, ili da bi se dobila bolja pozicija u pregovorima“, navodi Biber uz upozorenje da ipak sadašnja situacija može da eskalira u otvoreni sukob i da bude van kontrole vlada u Beogradu i Prištini.

Smatra, ipak, da je kriza za sada „pod kontrolom“ i da je „namerno podignuta“.

Biber ocenjuje da je srpska strana odgovornija za sadašnju situaciju.

„Pozicija Vlade Srbije je da njoj ‘status kvo’ na Kosovu najviše odgovara. Svaki korak ka rešenju je neki gubitak za aktuelnu srpsku vlast. Čak bi i formiranje Zajednice srpskih opština bio gubitak zato što onda ne bi imala argument da je vlada u Prištini uvek kriva za sve… Kriza im odgovara da se sačuva ‘status kvo’ i da se situacija prema Rusiji uključi u tu kalkulaciju“, naveo je Biber.

Govoreći o optužbama koje su najviši srpski funkcioneri uputili ka ambasadoru Nemačke na Kosovu Jorn Rodeu, kaže da je nemačka važan srpski partner, i da su ekonomski odnosi Srbije i Nemačke na visokom nivou.

Opširnije pročitajte na sajtu N1.

BONUS VIDEO: Kosovo u EU – nerealna želja ili obećanje?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar