Nakon što su Aleksandar Vučić i Aljbin Kurti, svaki pred svojom javnošću, danima negirali da su u Briselu prihvatili pojedine tačke sporazuma o Kosovu, iz Evropske unije stižu kritike, ali i zahtevi za čvrstom disciplinom u primeni dogovorenog. Žozef Borelj, evropski komesar za spoljnu politiku i bezbednost, u oštrom tonu poručio je Beogradu i Prištini da se sporazum u celosti mora primeniti, da nema prostora za opiranje, te da će EU pažljivo pratiti ko ga sprovodi, a ko ne.
Ulazak Kosova u UN na dugom je štapu, iako se prihvatanjem sporazuma u Briselu predsednik Srbije Aleksandar Vučić saglasio da se neće protiviti članstvu Prištine u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji. Još od sastanka u Briselu, a zatim i u Ohridu, gde je dogovoren plan implementacije, Vučić je u izjavama za medije govorio da se sa tim nikada neće saglasiti.
Sa druge strane, i kosovski premijer Aljbin Kurti beži od primene već potpisanih sporazuma od pre 10 godina, ali i ovog poslednjeg, koji predviđa samoupravu za Srbe, odnosno ZSO. U javnosti tvrdi da je nudio Vučiću samoupravu koja se oslanja na tri stuba – kosovski Ustav, stav EU i stav SAD, ali da to Vučić nije prihvatio.
Zapravo se obe strane pred svojim biračima “peru” zbog prihvatanja nepopularnih mera predviđenih sporazumom, ali u Briselu očito smatraju da su i Beograd i Priština sada prešli sve granice.
Zbog toga se oglasio evropski komesar Žozep Borelj, koji je posredovao pregovorima Vučića i Kurtija. To nije bila poruka koju smo navikli da slušamo od visokog predstavnika EU, već se ovog puta odlučio na oštriji ton i zapretio Beogradu i Prištini.
“Svaki pokušaj da se to (sporazum) preispituje je nepotreban. Dogovor je postignut, mora se primeniti. Nema prostora za opiranje i mora se primeniti u celosti. Mi ćemo pažljivo pratiti ko primenjuje a ko ne primenjuje. I savetujem stranama da upiru prstom na drugog, nego da urade svoj posao“, poručio je Borelj.
Evropska unija očito nema nameru da toleriše izbegavanje obaveza koje su na sebe preuzeli Beograd i Priština.
Boško Jakšić, spoljnopolitički komentator, navodi za “Novu” da sporazum koji su prihvatili Vučić i Kurti ima “čeličnu armaturu” i kada je reč o sadržaju i kada je reč o vremenu implementacije. On kaže da činjenica da se upozorenja ponavljaju i to tako brzo govori da EU taj proces neće da ispusti iz ruku.
“Na svaki signal nekog otpora “ja neću ovo” – kaže Vučić, ja “neću ono” – kaže Kurti, oni se odmah jave i kažu – ne možete više da nećete i morate da ispunite ono sa čime ste se saglasili. To potvrđuje da oni zaista prate šta se dešava, kao što su rekli da će pratiti”, ističe Jakšić.
On podseća da su Amerikanci ranije bili energičniji u pogledu oštrine zahteva za formiranje ZSO, ali da sada tu retoriku prihvata i EU. Kako dodaje, Brisel i Vašington sada nastupaju zajedno i nema velike svrhe premeravati koje tu za više discipline.
“Jasno je da se vrlo čvrsta diciplina traži. Kada Vučić kaže da neće prihvatiti članstvo KiM u UN, tako je govorio i Kurti oko ZSO. To je bila njegova crvena linija i vidimo da je Zapad pregazio tu crvenu liniju. Tako će biti pregažena druga crvena linija Beograda (jedna međusobno priznanje, druga stolica u UN). S tim što je Vučić u nešto povoljnijoj situaciji jer to nije prva tema koja dolazi na implementaciju”, navodi Jakšić.
Aneksom o primeni sporazuma, koji su Vučić i Kurti prihvatili u Ohridu, predviđeno je formiranje zajedničkog odbora za monitoring kojim će predsedavati EU. U skladu sa tim napominje se da će sprovođenje svih odredbi biti praćeno i nadgledano.
Evropska unija upozorila je u samom Aneksu da svako nepoštovanje sporazuma o Kosovu može imati negativne posledice kako po procese pristupanja EU, tako i po pitanju finansijske pomoći koju dobijaju od EU.
BONUS VIDEO Šta je Srbija prihvatila u Briselu?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare