Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da su poslanici Zeleno levog fronta, Demokratske stranke i Pokreta slobodnih građana potvrdili da nisu protiv iskopavanja litijuma, već su protiv u ovom trenutku i dok je ova vlast. Brnabić je rekla da je spremna za TV-duel s predstavnicima udruženja „Ne damo Jadar“ o oprečnim stavovima o nameri za eksploataciju litijuma u tom kraju, ali je dodala da treba da vidi s kim iz tog udruženja. Na pitanje reporterke N1 da li je spremna na tako nešto, ona je odgovorila da ne moraju novinari te televizije da joj ugovaraju duel.
Pošto je ponovila da je bivša vlast učestvovala u dovođenju kompanije „Rio Tinto“ u Srbiju, Brnabić je pitala gde su svi protivnici projekta „Jadar“ bili do 2022. godine i rekla da ih nije videla 2020. godine u Loznici kada je bila u najavljenoj poseti upravo povodom „Rio Tinta“ i prethodno završene studije o izvodljivosti iskopavanja litijuma.
„Tada je već postojalo to udruženje odakle je Kokanović. Gde su bili? I kako je moguće da su 2021. godine oni koji su prodali imanja, uključujući porodicu Đedović, dali kandidatkinju za gradonačelnicu Loznice u ime ‘Srbije protiv nasilja’ (SPN), a onda izašli sa Marinikom Tepić da se bore protiv rudnika litijuma?“, pitala je Brnabić.
Pitala je i da li je SPN znala da je porodica njihove kandidatkinje prodala zemlju „Rio Tintu“.
„Možda je znala Stranka slobode i pravde, ali je to sakrila od svojih koalicionih partnera“, rekla je Brnabić i ponovila da bi volela da joj svi protivnici tog projekta objasne gde su bili svih godina do 2022.
Dodala je da je bivša vlast učinila sve da bude iskopavanja litijuma i da to radi baš Rio Tinto.
Pitala je opoziciju, kada tvrde da je srpska vlast u vezi sa ovim projektom korumpirana, šta misle ko ih je korumpirao – nemačka vlada ili Evropska unija, te zašto onda i Nemačku i EU ne optuže za korupciju.
Poslanici Zeleno levog fronta, Demokratske stranke i Pokreta slobodnih građana razgovarali su sa sekretarkom Ministarstva za ekonomske poslove i klimatsku akciju Nemačke Franciskom Brantner i predstavnicima nemačke ambasade kojima su preneli stav da građani nemaju poverenja da će aktuelna Vlada Srbije u sprovođenju projekta Jadar poštovati evropske ekološke standarde.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare