Anke Konrad Foto: Vesna Lalić/Radar

Ambasadorka Nemačke u Beogradu Anke Konrad je izjavila za TV Insajder da se o iskopavanju litijuma u Srbiji raspravlja na kontroverzan način, navela da „zabrinutost građana shvatamo ozbiljno“, a govorila je i o evrointegracijama i drugim temama.

Ambasadorka je u danas objavljenom intervjuu rekla da se veoma ozbiljno shvata zabrinutost stanovnika Srbije zbog mogućih posledica rudarskih projekata po čoveka i životnu sredinu.

Pošto je ocenila da se o toj temi u Srbiji i dalje raspravlja na kontroverzan način, a „važno je dati prostora diskusiji zasnovanoj na činjenicama, da taj prostor uključuje sve aktere, da stvara zajedničko razumevanje projekta, njegovih izazova, ali i mogućih pristupa njihovom rešavanju. To ćemo podržati“.

Konrad je rekla da je „u interesu je svih nas obezbeđivanje održivog snabdevanja Evrope kritičnim sirovinama, prevazilaženje jednostranih zavisnosti i puno iskorišćavanje ekonomskih potencijala vezanih za upotrebu kritičnih sirovina“.

„To je cilj strateškog partnerstva EU i Srbije o održivim sirovinama, lancima vrednosti baterija i električnim vozilima koje je potpisano u julu“ rekla je ona i navela da to partnerstvo predviđa razmenu znanja i tehnologija u vezi sa održivim istraživanjem, eksploatacijom, preradom i reciklažom sirovina – uz pridržavanje visokih ekoloških, društvenih i upravljačkih standarda i praksi“, a „spremni smo da tome doprinosimo nemačkom ekspertizom“.

Ambasadorka je kazala da „zabrinutost stanovništva zbog mogućih posledica rudarskih projekata po čoveka i životnu sredinu shvatamo veoma ozbiljno. Socijalni standardi, zaštita životne sredine, očuvanje biodiverziteta i minimizacija rizika važni su ciljevi kako za nas tako i za nemačke kompanije i potrošače“.

Konrad je rekla da su u Nemačkoj u toku radovi na „razvoju nalazišta litijuma u basenu Gornje Rajne i u Rudnim gorama u Saksoniji“ i da su te pripreme u punom jeku“ i iznela da će i „Nemačka dati svoj doprinos snabdevanju važnim resursima kao što je litijum“.

U Nemačkoj kompanije, pokrajinske i savezne vlasti, naučne institucije i civilno društvo rade zajedno na identifikaciji održivih procesa koji obezbeđuju dugoročno snabdevanje i štite životnu sredinu i ljude, rekla je Konrad.

Na pitanje o investicijama Nemačke u Srbiji, ambasadorka je rekla da je „Srbija atraktivna za nemačke kompanije“ i da uz geografski položaj, industrijski potencijal i visokokvalifikovane i motivisane radnike, „perspektiva pridruživanja EU takođe igra ključnu ulogu“.

„Što se Srbija bude više približavala pravnim tekovinama EU, uslovi za ulaganja za nemačke, evropske i domaće kompanije će biti bolji“, rekla je Konrad i dodala da „rastuća regionalna integracija na Zapadnom Balkanu, na primer u okviru zajedničkog ekonomskog prostora i punog korišćenja potencijala CEFTA sporazuma, dodatno jačaju privlačnost Srbije“.

Povodom novog izveštaja Evropske komisije o Srbiji Konrad je rekla da taj izveštaj koji odražava stanje pripremljenosti za članstvo u EU, a ističe i napredak i potrebu za reformama, jeste „svojevrsna mapa puta: cilj je očuvati postignuti napredak i postati aktivniji u oblastima u kojima je napredak do sada izostao“.

Izostanak napretka važi, kako je rekla ambasadorka, pre svega za područje osnovnih prava i sloboda EU: sloboda, demokratija, ravnopravnost i vladavina prava.

„Uz Srbiju smo u tom reformskom procesu. Želimo Srbiju, što je pre moguće, pozdraviti kao članicu u EU. Na to je usmerena nemačka podrška Srbiji, kako na bilateralnom, tako i na regionalnom planu“, kazala je Konrad.

Ona je rekla i da je „zajednička spoljna i bezbednosna politika stub delovanja Evrope“ i da „ćemo kao Evropljani morati da upravo zbog aktuelnih geopolitičkih preokreta preuzmemo sve veću odgovornost za bezbednosnu politiku“ i „moraćemo pokazati da u ključnim pitanjima spoljne i bezbednosne politike govorimo jednim glasom“.

Na pitanje Insajdera o tome da li bi Brisel, zbog geopolitičkih okolnosti, možda mogao da „progleda kroz prste“ zemljama Zapadnog Balkana i da ga u skorijoj budućnosti primi u Uniju čak i ako države ne ispunjavaju sve kriterijume, ambasadorka je rekla da su ključ „ambiciozne reforme“.

Ocenila je da „Srbija ima potencijal da bude među onima koji u tome prednjače. Podržavamo Srbiju u tome da iskoristi taj potencijal“.

Na pitanje o krizi Vlade u Nemačkoj, Konrad je rekla da, iako se ide na prevremene izbore početkom sledeće godine, „možemo se osloniti na jasne pravne propise koji obezbeđuju funkcionisanje Savezne vlade do formiranja nove vlade“.

Dodala je da „Nemačka i dalje čvrsto stoji uz Srbiju“ i da će Berlin „nastaviti da ispunjava svoje spoljnopolitičke obaveze“, uključujući „angažovanje zajedno sa zemljama Zapadnog Balkana i za njih“.

Povodom povratka Donalda Trampa u Belu kuću ambasadorka Konrad je rekla da „SAD jesu i ostaće naš najvažniji saveznik van Evrope – i pod Trampovom administracijom“.

Partnerstvo Nemačke sa SAD je zasnovano na zajedničkim vrednostima koje se „moraju braniti, što vidimo u Ukrajini, gde se ljudi skoro 1.000 dana brane od ruskog agresorskog rata i rizikuju svoje živote da bi se borili za slobodu, međunarodno pravo i demokratiju“, kazala je ona.

„Svi želimo da se taj rat brzo završi. ‘Zamrznuti’ sukob u kojem Rusija zauzima velika područja Ukrajine i čini zlodela, nije pravi mir. Zato je toliko važno postići trajan i pravedan mir. U tom cilju, nastavićemo da podržavamo Ukrajinu zajedno sa našim partnerima“, zaključila je ambasadorka Nemačke u intervjuu za Insajder.

***

BONUS VIDEO – Litijum – (NE)završena priča

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare