Miroslav Aleksić i Nebojša Romčević Foto: Goran Srdanov/Nova.rs/Vesna Lalić

Manje od 10 dana ostalo je do održavanja izbora. Miroslav Aleksić iz koalicije Srbija protiv nasilja kaže da za 17. decembra plan mora da bude da svi izađemo na izbore, a posle toga da se formira tehnička vlada i vlast u Beogradu. Profesor na Fakultetu dramskih umetnosti Nebojša Romčević napominje da se ne sme ponoviti greška posle 5. oktobra, a to je da se odugovlači sa promenama u bezbednosnim službama.

„Plan je da se formira vlada i u Beogradu vlast i onda da krenemo da gradimo društvo tako što ćemo prvo krenuti od pravosuđa, da bismo onda nadograđivali druge institucije“, rekao je Aleksić u Novom danu na N1, upitan šta dan posle izbora.

On napominje da je Srbija danas druga u Evropi po stepenu korupcije.

Miroslav Aleksić Utisak nedelje Foto:Nova

„A kada imate takvu korpciju nemate ni životni standard ni ekonomiju“, dodao je.

Prema njegovim rečima, tehnička vlada ne može da popravi sve stvari u društvu, ali može da stvori „normalne uslove za funkcionisanje političkog života“.

„Da sredimo pitanje medija. Važnije je sada spasiti državu od ideoloških tema. Imam problem s time što neke stranke kažu da neće biti prihvatljiva saradnja s nekim ko ima drugačije shvatanje o nemačko-francuskom sporazumu. Ako se borimo da izgradimo društvo, haje da ga izgradimo“, poručio je Aleksić.

Upitan koliko treba da traje tehnička vlada, on odgovara da je to period od šest meseci do godinu dana posle čega će biti raspisani novi izbori.

Pročitajte još

Romčević: Rez mora biti oštar, laserski!

Profesor Romčević ocenjuje da mu Aleksićeve izjave zvuče jako optimistično i da bi bilo razumnije da se govori o ciljevima koji moraju da se ispune, a posle kojih će se odmah raspisati novi izbori.

„Ključ svega je sudstvo i tužilaštvo. To je osnova. Potom su tu službe izvršne vlasti, policija, vojna bezbednost, državna bezbednost, mediji. Dok ne ispliva istina mi ćemo se daviti u lažima“, istakao je Romčević.

Nebojša Romčević Foto: Ivan Dinić/Nova

Upitan koje su greške napravljene posle 5. oktobra, a koje više ne bi trebalo ponoviti, on navodi kao glavnu odugovlačenje u promenama u bezbednosnim strukturama.

„Godinu dana su se polako spaljivali materijali. Ogromno razvodnjavanje je bilo i tu je najviše Koštuničino ‚neće biti osvete‘ pretvoreno u ‚neće biti pravde‘. Tu je bila prilika da se podvuče crta. Niko nema prava da nikoga abolira ko se ogrešio o zakon“, kazao je profesor.

On naglašava da rez mora da bude oštar, laserski.

BONUS VIDEO 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar