Foto:Tanjug/AP Photo/Visar Kryeziu

Vršilac dužnosti predsednika Kosova Vjosa Osmani poručila je danas nakon sastanka sa predsednikom Albanije Iljirom Metom da bi Albanija trebalo da bude snažan glas Kosova u onim međunarodnim organizacijama u kojima ono još uvek nema status člana.

„Znate da je put Kosova uvek bio pun izazova, ceo naš proces izgradnje države. Mi smo imali Albaniju na svojoj strani. Istina je da je Srbija počinila ratne zločine i genocid i nema druge istine, a ceo svet je to video. Ali da ne bi poništili istinu, potrebna nam je podrška Albanije, da bude naš glas tamo gde nemamo glasa. Kosovo još uvek nema mesta u velikom broju međunarodnih organizacija i tu nam je potrebna pomoć iz Albanije“, rekla je Osmani na zajedničkoj konferenciji za medije.

Kako navodi dopisnik Kosovo Onlajna iz Albanije, Osmani je uputila zahtev da Albanija u Skupštini usvoji rezoluciju kojom se „osuđuje srpski genocid“.

„Na naš zahtev, želimo da Skupština u Albaniji usvoji rezoluciju kojom bi se osudio genocid nad Abancima na Kosovu. To je učinila naša skupština i želimo da Albanija bude iza nas, kako bismo bili jedinstveni“, rekla je Osmani.

Ona je zahvalila predsedniku Albanije na stavu koji se protivi ideji promene granica.

„Zahvaljujem predsedniku Meti na njegovom čvrstom stavu protiv strašne ideje i opasne avanture promene granica. Bez obzira koliko mislili da je to mrtva ideja, nakon nekog vremena ova ideja se može vratiti. Neophodno je suprotstaviti se tome. To bi destabilizovalo čitav region“, rekla je Osmani.

 

Osmani je podsetila na stav Kosova o „mini Šengenu“, o čemi je kako kaže obavestila i premijera Albanije Edija Ramu.

„Mnogo je argumenata na osnovu kojih smo izgradili takav stav. Mnogo je nade da će premijera Ramu uveriti da ovo nije projekat koji favorizuje Kosovo i Albaniju. Na nesreću, nagovorio je premijera Hotija da ga potpiše. Ono što ću tražiti je da imam dokument. Samo razgovaramo, ali nemamo dokument šta je taj ‘mini Šengen’. Mislim da je od početka pogrešno. Ova inicijativa nije uključivala Kosovo od početka, niti je konsultovano Kosovo. Pokazali smo i pružili ruku saradnje čitavom regionu, uključujući i Srbiju, koja se nije izvinila za počinjene zločine. Zahtevamo jednako uključivanje. Ono što smo čuli iz medija o ‘mini Šengenu’, u većoj meri koristi Srbiji više nego Kosovu i Albaniji“, izjavila je Osmani.

Osmani se osvrnula i na situaciju Albanaca u Srbiji, rekavši da Kosovo i Albanija treba da jače sarađuju po pitanju sitiuacije u „Preševskoj dolini“.

„Takođe smo razgovarali o zločinu u Preševu, gde se odvija tiho etničko čišćenje, koje zahteva konkretniju saradnju između naše dve zemlje, ali i sa EU kako bi Srbija zaustavila ta čišćenja“, rekla je Osmani.

Meta je na u zajedničkoj konferenciji za medije istakao je da je važno produbiti saradnju Albanije i Kosova i tako „učiniti granicu nevidljivom“.

„Međudržavna granica ne samo da će biti nevidljiva, već će se ljudi približiti i razmeniti iskustva. Uverio sam predsednicu Osmani da ćemo i dalje podržavati suverenitet i teritorijalni integritet Kosova“, rekao je Meta.

Meta je takođe pohvalio činjenicu da su bivši lideri OVK odazovu Specijalnom sudu u Hagu ne bi li, kako je dodao, „potvrdili istinu i opovrgnuli navode o ratnim zločinima“.

„Pohvalio sam dostojanstveni stav i izrazio podršku OVK i kosovskim institucijama da se suoče sa pravdom da još jednom potvrde kosovsku pravdu“, istakao je Meta.

Takođe je naglasio važnost borbe sa izazovom pandemije koronavirusa.

„Pokazali smo volju i volju za bliskom saradnjom između dve države i naših institucija kako bismo ovu bitku što lakše prebrodili. S tim u vezi, nadaju se da će još više sarađivati na pružanju vakcine“, dodao je Meta.

Predsednik Meta izrazio je zahvalnost na pomoći koju je pružilo Kosovo sanaciji posledica prošlogodišnjeg zemljotresa u Albaniji.

Dodao je i da bi Kosovo trebalo da bude članica Ujedinjenih nacija

„Kosovo u UN služi stabilnosti Balkana. Ovo je poseta koja će nam svima poslužiti za bliskiju saradnju“ zaključio je je Meta.

Izvor: Kosovo online

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar