"Ako ste za vlast i slušate predsednika onda verujete da će doći do nuklearnog rata i nećemo preživeti, ali ta poruka služi stvaranju dimne zavese pred tekućim problemima. Jer u ratu između Rusije i Ukrajine se zapravo nije desilo ništa novo", rekao je za N1 vojni analitičar Aleksandar Radić.

„Godinu i po dana Ukrajinci čekaju dozvolu da koriste rakete većeg dometa. Amerikanci su rakete dostavili još ranije i one se koriste za dejstva do 165 km. Ukrajinci od proletos njima dejstvuju po važnoj ruskoj vojnoj infrastrukturi na teritoriji Krima. Još u decembru prošle godine bila je otvorena ozbiljna diskusija da li će Amerikanci dozvoliti, posle mnogo meseci pritisaka na administraciju u Vašingtonu, da se raketama deluje i na teritoriji Rusije. Oklevali su da to dozvole, i to je sada dozvolio predsednik Bajden“, rekao je vojni analitičar Aleksandar Radić u emisiji Dan uživo.

On je objasnio da je Bajden to uradio na samom kraju svog, sada već tehničkog, mandata jer su, kako je naveo, gledajući sa strane iznenađeni rezultatima izborima i žele sad da što više naoružanja pošalju Ukrajini, dok ne Tramp ne postane predsednik.

„Oni se boje da će Tramp možda drugačije delovati. Ono što je svakako proverljivo je da su Amerikanci zauzeli stav da se iskoristi budžet i da se pošalje što veća pomoć u Ukrajinu, pa je i potpisano da rakete mogu da se ispaljuju i na teritoriju Rusije. I danas je bilo prvo dejstvo Ukrajinaca tim raketama u Branjskoj oblasti. To nije mnogo daleko od raketne artiljerije Ukrajine“, objasnio je vojni analitičar.

Izmena nuklearne doktrine lažna slika da nam preti nuklearni rat

Komentarišući vest da je predsednik Rusije Vladimir Putin potpisao izmenu nuklearne doktrine, po kojoj će se konvencionalni napad na Rusiju od strane bilo koje zemlje, koju podržava nuklearna sila, smatrati zajedničkim napadom te zemlje i te sile na njegovu zemlju, Radić kaže da je u pitanju „stvaranje slike da nam preti nuklearni sukob“.

„Te emocije koje se izazivaju kod ljudi su u službi propagande. Rusi žele da slika o Rusiji bude takva da izgleda da su odlučni, a zapravo je ta izmena o nuklearnoj doktrini napravljena pre više meseci. I to ne znači i da će biti iskorišćena. NATO je i do sada pomagao Ukrajini, ali predstva koja se stvara u javnosti je za Ruse važna. Stvaranje slike da smo na ivici sukoba nije ništa već je zapravo je reč o priodnom pozicioniranju. I, dok Donald Tramp ne postane predsednik, Rusija neće doneti nijednu ozbiljnu odluku. Tada kada postane predsednik će biti vreme da se uđe u pregovore“, navodi Radić.

On kaže da je scenario, koji se već neko vreme dešava, upravo onaj koji vodi završetku rata i prekidu borbenih dejstava.

„I to će se desiti i ostaće onako gde i kako se budu zatekle zaraćene strane. Naravno da će Rusi u međuvremenu dejstvovati. Isto tako Tramp se pojavljuje u trenutku u kojem će moći da profitira na situaciji koju je zapravo nasledio. Očekivani tok je da će do proleća početi da postoji atmosfera u kojoj će biti moguće zamisliti konačno primirje, jer ni jedna ni druga strana nisu u stanju da naprave neki veći pobednički iskorak. I jedni i drugi su iscrpljeni“, navodi vojni analitičar Aleksandar Radić.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar