Foto:TANJUG VIDEO

Sporazum o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova predstavlja inicijativu dveju vodećih zemalja Evropske unije da se konačno reši status Kosova i da se Srbija koliko može pomiri sa svojim susedima i vremenom "jednog lepog dana uključi u EU", izjavio je FoNetu akademik Nenad Kostić.

Upitan o zamrznutom konfliktu, on je u serijalu razgovora Kosinus o rešavanju kosovskog problema rekao da konflikt nije zamrznut, već tinja i da je problem sa svakim takvim konfliktom to što može da se odmrzne.

„Zamrznuti konflikt je bure baruta koje samo čeka fitilj“, upozorio je Kostić i dodao oni koji ga zagovaraju maštaju o tome da će u budućnosti njima sve ići na ruku, ali da je on protiv zamrznutog konglikta.

Istakao je da konflikte treba rešavati diplomatijom i dogovorom i pomenuo primere država koje su ratovale, a koje danas sarađuju, poput Francuske i Nemačke i Amerike i Japana.

PROČITAJTE JOŠ

Na pitanje o mogućnosti izbijanja sukoba, Kostić je ocenio da su sukobi verbalni, ideološki i propagandistički i da Srbija ne može da izazove konflikt dok na Kosovu dežuraju snage NATO, niti na to pomišlja.

„I dobro je što ne pomišlja“, rekao je Kostić i ocenio da su i Srbija i Kosovo ograničeni u delovanju.

Mi smo toliko ograničeni u spoljnopolitičkom delovanju, da je američki ambasador, kada je na zahtev predsednika Republike jedna baterija artiljerije premeštena iz Niša u Rašku, došao i rekao da mora da se vrati u Niš i „to sevratilo u Niš“, rekao je Kostić.

On je smatra da je Kosovo je slabo da izazove bilo kakav ozbiljan konflikt, uveren da su im „zapadni mentori“ zabranili da izazivaju konflikt i da im je naređeno da „prećute i pretrpe“ čak i incident, poput onoga u Banjskoj, u cilju pomirenja sa Srbijom.

Foto:EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Govoreći o Zajednici srpskih opština (ZSO), Kostić smatra da je u interesu „srpske manjine na Kosovu“ bilo da imaju neku autonomiju i teritorijalnu organizaciju, ali da Albanci to tvrdo dobijaju i neće da ispune obavezu iz Briselskog sporazuma, a ne pritiskaju ih ni njihovi zapadni saveznici.

On je ocenio da će ZSO, ako bude uspostavljena, biti slaba, ali i da je pitanje koliko će i jedna i druga strana poštovati dogovor.

„Ja sam vrlo skeptičan prema izgledima za neku suštinsku, korisnu, izvršnu autonomiju Srba na Kosovo“, predočio je Kostić.

Upitan o članstvu Kosova u Ujedinjenim nacijama, rekao je da on kao građanin može da bude za bilo šta, ali da je pitanje šta državnici Kosova i Srbije treba da rade.

„Oni treba da sprovode svoj pismeni dogovor u kojem jasno piše da se Srbija neće protiviti učlanjenju Kosova u međunarodne organizacije“, podsetio je Kostić.

Nenad Kostić Foto: Dragan Mujan /Nova.rs

Na pitanje da li bi do rešenja pitanja Kosova trebalo da se dođe kroz međunarodnu konferenciju ili dijalog, Kostić je rekao da su se kroz istoriju međunarodne konferencije i mirovne konferencije organizovale brzo po prestanku rata i da je sada kasno za tako nešto.

„Kosovo je postalo de fakto nezavisno pre 25 godina. Pre 16 godina je i proglasilo nezavisnost. Dalji put razvoja odnosa Srbije i Kosova je vrlo uzan. Ja tu ne vidim teren, ni potrebu za velikom konferencijom. To treba da dogovore vlastodršci u Prištini i u Beogradu, naravno pod pokroviteljstvom jakih sila“, dodao je Kostić.

Izbor između Kosova i Evropske unije vidi kao lažnu dihotomiju i naglašava da ne treba podgrevati kod ljudi uverenje da Srbija nešto bira, jer Srbija ne bira ništa.

„Niko Srbiji ne nudi taj izbor. Prošlo je vreme kada bi jedna vešta, stručna, profesionalna diplomatija uspela da dobije nešto zauzvrat. Nažalost, Srbija samo gubi u svim diplomatskim forumima i ne dobija skoro ništa, osim nekih mlakih obećanja za budućnost“, tvrdi Kostić.

Nenad Kostić Foto: Dragan Mujan /Nova.rs

On je dodao da bi bilo dobro da Srbija uđe u EU, jer bi to bilo dobro za društvo i za građane, ali da ta mogućnost i izbor „tvrdo zavise od pomirenja sa Kosovom“.

Upitan o referendumu kao vidu odlučivanja o rešavanju pitanja Kosova, Kostić je istakao da je u načelu pristalica referenduma, da je to demokratska mera, ali da je skeptičan prema referendumu koji bude sprovodila sadašnja vlast.

„Bojim se da bi kod nas bilo kakav referendum bio naštimovan, kao što su naštimovani izbori. Kako možemo da očekujemo neki referendum kad smo u decembru imali masovnu krađu izbora, pa u junu opet lažirane izbore, doduše manje groteskno“, zaključio je Kostić.

BONUS VIDEO 150 porodica sa Severa Kosova u opasnosti da ostanu bez legalno stečenog krova nad glavom

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare