Dvojica ovdašnjih zatvorenika koji svoje kazne služe u inostranstvu, u fokusu su javnosti zbog problema koje prave u kazamatima. Siniša Petrić zvani Zenica, koji bi uskoro trebalo da bude izručen Bosni i Hercegovini, učestvovao je u incidentu u španskom zatvoru zbog čega mu je ekstradicija odložena, dok je Kragujevčanin Duško Tanasković, kojem se u Zadru sudi zbog ubistva, progutao žilet jer je navodno planirao bekstvo.
Državljanin Srbije Duško Tanasković nalazi se u Zadru u pritvoru jer je u toku postupak koji se protiv njega vodi po optužbama da je na Pagu 25. avgusta 2022. godine ubio Crnogorca Gorana Vlaovića (39) koji se dovodi u vezu sa „škaljarskim klanom“. Tanasković je u ponedeljak popodne hitno prevezen iz splitskog zatvora u KBC Split zbog povreda u ustima i ždrelu koje su nastale pošto je u ćeliji najverovatnije progutao žilet.
Posle zbrinjavanja u bolnici on je istog dana vraćen nazad u zatvor. Međutim, u utorak je ponovo u pratnji jakih policijskih snaga prevezen u splitski klinički centar. Inače, ovo nije prvi put da je Tanasković vinovnik ovakvih incidenata. U novembru prošle godine je prebačen iz zadarskog u splitski zatvor upravo iz bezbednosnih razloga, jer je u Zadru gutao žilete obmotane lepljivom trakom i upaljače.
Paralelno sa ovim incidentom, dok je u fokusu javnosti informacija da bi opasni kriminalac Siniša Petrić Zenica trebalo da iz zatvora u Španiji bude izručen Bosni i Hercegovini, takođe se našao u centru incidenta u ustanovi u kojoj služi zatvorsku kaznu. Sam dolazak Petrića u Bosnu i Hercegovinu upalio je alarm u zemljama regiona, posebno jer se radi o osuđeniku odgovornom za monstruozna ubistva u Srbiji i regionu, nekadašnjem članu grupe Marinka Magde i bliskom saradniku Luke Bojovića.
O kakvom je incidentu tačno reč, nije precizirano u medijima u Španiji, ali je po svemu sudeći bio dovoljan razlog da odloži njegov dolazak u BiH za 2. februar.
Srbin koji se po problemima koje je pravio u zatvoru, ali i tretmanu koji danas u njima ima, svakako je Zoran Jakšić, jedan od vođa klana „Amerika“. Jakšić je 2021. pravosnažno osuđen na 25 godina zatvora u Peruu zbog šverca 800 kilograma kokaina. Međutim, dok je bio u pritvoru 2020. godine, otkriveno je da planira bekstvo dugačkim tunelom čije je iskopavanje naložio i platio Jakšić, a vodio je od zatvorskog restorana, do obližnjeg auto-servisa. Jakšić je nakon toga prebačen u stroži zatvor.
„Zbog njegovog premeštaja mobilisan je čitav kontingent agenata iz specijalne jedinice SUAT kako bi osujetili eventualni pokušaj Jakšićevih ljudi da ga oslobode. Takođe, dva helikoptera sve vreme su nadgledala celu rutu, sve dok Jakšić nije bezbedno ušao u vojnu bazu“, pisali su tamošnji mediji, opisujući kako je izgledao njegov transport.
Jakšić se takođe dovodi u vezu i sa bekstvom jednog njegovog saradnika iz zatvora, koji je nestao tako što se sakrio u kamion za odnošenje smeća.
Detalji spektakularnog bekstva dvojice Srba – Damnjana Mitrovića i Dragana Milosavljevića – koji su pobegli iz zatvora u Kopru, i danas se prepričavaju. Njih dvojica su bekstvo pripremala tri meseca, kako su ranije ispričali za Blic, a kobne noći između 29. i 30. decembra prebacili su dušek preko šipki na prozoru.
„Niz čaršav smo se spustili u dvorište. Tu smo našli kontejnere, stavili ih jedan na drugi, a dušek koji smo pronašli prislonili smo uz žicu koja je oštra kao žilet. To smo uradili da se ne bismo posekli. Prvo sam se popeo ja, a onda sam pomoću čaršava podigao i cimera. Popeli smo se na stražarsku kućicu, a sa nje se spustili na ulicu niz te čaršave. Isekao sam ruke na žicu, povredio kuk, a moj drug nogu, jer nismo vešto pali. Bežali smo kroz kanale, zavaravali smo tragove. Nakon kilometara smo se razdvojili i znam da je i cimer pobegao i da je sa svojom porodicom“, ispričao je Mitrović.
Nameravao je da dođe do granice sa Italijom, zbog čega je od jedne prolaznice pozajmio telefon i pozvao suprugu da joj kaže da ga pokupi u Trstu.
Taksista ga je za 10 evra odvezao do Trsta i Mitrović je bio „na sigurnom“. Međutim, tada dolazi do filmskog preokreta, koji niko nije mogao da očekuje. Strahujući da bi neko od zatvorskih stražara mogao da bude u problemu zbog njihovog bega, Mitrović je pozvao direktora zatvora.
„Mislili su da zovem da bi ih „za*ebavao“, al sam zvao da mu objasnim kako smo pobegli, da ne pomisli da je kriv neko od stražara. Pričali smo skoro pola sata i čudio se čovek kako smo uspeli da pobegnemo iz jednog od najstrožih zatvora u Sloveniji, a još smo prvi koji smo uspeli“, ispričao je on.
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija saopštila je minule nedelje da je razotkrila pet osuđenika koji su već neko vreme planirali bekstvo iz Okružnog zatvora u Smederevu.
„Osuđenici su bili radno angažovani u kuhinji i vešeraju, što im je omogućilo da se neometano kreću u više zavodskih prostorija. Plan im je bio da iskoriste alat iz zavodske radionice za kopanje prolaza u podrumskom magacinu za hranu kako bi pokušali da pobegnu iz zatvora što su oni i priznali u svojim izjavama. Ova lica nisu bila smeštena u istoj sobi, a kontakt su uspostavili tokom radnog angažovanja na izdržavanju zatvorske kazne“, navedeno je iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija.
Osuđenici su odmah prebačeni iz poluotvorenog u zatvoreno odeljenje zavoda i protiv njih će biti podnete disciplinske prijave za teži disciplinski prestup – pripremanje bekstva. Kako dodaju iz Uprave, pitanju su osuđenici koji su izdržavali kazne za različita krivična dela – laku telesnu povredu, šumsku krađu, tešku krađu i izazivanje opšte opasnosti.