Smena šefova 4. odeljenja za drogu beogradske policije načelnika Slobodana Milenkovića - Malog Sente i predvodnika operative Dušana Mitića pokušaj je sprečavanja dalje istrage za najveću plantažu marihuane u Evropi, to jest postupka za "Jovanjicu 3", piše NIN u najnovijem broju. Upravo je inspektor Milenković početkom juna ispred svog tima podneo zahtev Tužilaštvu za organizovani kriminal, koje već vodi postupke za Jovanjicu 1 i 2, da se istraga dovede do kraja "u vezi s finansiranjem, logistikom, distribucijom i podrškom na državnom nivou za proizvodnju marihuane na Jovanjici". U toj prijavi, o kojoj je NIN prvi pisao 8. juna 2023. u tekstu "Mali Senta traži "Jovanjicu 3", navodi se da bi dalja istraga trebalo da obuhvati sve što nisu Jovanjica 1. i 2.
Takođe se u prijavi navodi i jedno konkretno ime, kao i da ima više N. N. počinilaca za koje postoje osnovi sumnje koje treba pretočiti u dokaze. Odluka o smeni Milenkovića i Mitića došla je iz kabineta ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića. Potpisao ju je Gašićev šef kabineta Dejan Bojević. To je došlo ubrzo nakon što je inspektor Mitić svedočeći na suđenju za Jovanjicu 1 rekao: „Naša intencija je bila hapšenje Mirka Škera i Bratislava Gašića. Načelnik 4. odeljenja Slobodan Milenković je najpozvaniji da vam o tome govori, on je od tužilaštva tražio da se Škero i Gašić procesuiraju, a nakon toga, kada je to procurilo, počeli su učestali pritisci prema nama.“
Inspektor Mitić je svedočio i da im je prvooptuženi za Jovanjicu Predrag Koluvija prilikom hapšenja pokazao sadržajnu prepisku sa Gašićem koji je tada bio šef BIA. Naime sadašnji ministar policije i predsednik Srbije Aleksandar Vučić su tvrdili da je prepiska bila samo jednom, prilikom dana BIA, kada je Koluvija čestitao, a Gašić mu se zahvalio. Za Mirka Škera, u vreme Jovanjice šefa beogradske BIA, nedeljnik Vreme je otkrio da se viđao sa Koluvijom dok je prema optužnici cvetala marihuna na toj plantaži. I tako umesto hapšenja Gašića i Škera, smenjeni su inspektori koji su otkrili plantažu marihuane na Jovanjici, za koju tužilaštvo navodi da je najveća u Evropi.
Advokat Zdenko Tomanović, zastupnik inspektora Milenkovića i Mitića, pita zašto građani Srbije nemaju pravo da imaju poštene policajce? On kaže za NIN sledeće:
„Onda kada policajci počnu da proveravaju svoja operativna saznanja, oni budu smenjeni. To je zapravo podrugivanje građa vrha policije je suštinska suprotnost zvaničnom političkom stavu da svako mora da odgovara ako je prekršio zakon. Kada smenite inspektore da biste ih sprečili da dublje istražuju i proveravaju operativna saznanja, onda razarate društveno-pravne temelje sistema. Ali tada dolazi do jednog paradoksa da prst sumnje postaje uperen u one koji su zahtevali njihovu smenu. Jer inspektori ne proveravaju tračeve već idu tamo gde ih vode sumnje, a gde ima sumnje možda ima i neki dokaz.“
Advokat Tomanović dodaje da su „ogromni resursi utrošeni da bi se sprečili inspektori da rade u smeru gde ih operativna saznanja vode. Deo nekih od najvažnijih državnih institucija je snažno angažovan na sprečavanju političkih iznenađenja i zakonskih neprijatnosti ako zakucaju inspektori na neželjena vrata. Svaki dobar policajac u poslednje dve godine postavlja pitanje – Zašto? Zašto članovi vladajuće partije kritikuju inspektore? Zašto dolazi do kolektivne histerije sponzorisanih medija i instruisanih komentatora bliskih vlasti? Zašto BIA stalno vrši pritisak? Zašto inspektore uklanjaju iz resora droge?
Sada je sumnja samo još veća jer imate serijsko samoprozivanje i samokandidovanje za sumnju u nezakonito delovanje, a to je onda dodatni motiv za sve poštene policajce da postave još neko pitanje koje počinje sa ‘zašto’. Zato smena liči na trzaj jednog politički korumpiranog sistema, politički potkupljenih poltrona, privatizovanih službi i odabranih policijskih šefova da grčevito održe po svaku cenu politički trenutak u kojem su institucije države okupirane.
A kolektivna reakcija različitih političkih činilaca, obaveštajnih centara moći i članova tih struktura samo budi dublje i veće uverenje da su inspektori na dobrom putu.“
Zaključak advokata Tomanovića je da su „kreatori ideje o smeni, kreatori sistema i kulture nasilja nad pravom, društvenim moralom i ispravnim vrednostima izgubili sposobnost da osećaju svoju odgovornost, jer njihova ambicija nadmašuje njihove kapacitete. Izgubili su osećaj za meru jer vide likove inspektora da kucaju na njihova vrata, a zašto to vide, na to treba oni da odgovore ili će nam odgovoriti inspektori“.
Ceo tekst pročitajte u novom broju NIN-a.