Foto: Shutterstock

Verovatno je nemogćue izračunati koliko je baruta utrošeno u Srbiji i Beogradu za Novu godinu i Božić, svi kao da su se utrkivali ko će da ispali više raketa, baci glasniji topovski udar a u Novom Sadu su u nebo ispaljivani čak i burići. Posledica je bilo, po decu i maloletnike koji su povređeni u eksplozijama pirotehničkih sredstava, a uginule životinje verovatno niko ne broji. Ipak, Zakon o javnom redu i miru ostao je, opet, mrtvo slovo na papiru.

Uprkos brojnim eksplozijama u prestonici, za sada, nema nijedne prekršajne prijave po kršenju Zakona o redu i miru. Makar ne u skraćenom postupku.

Pročitajte još:

„Od Nove godine do sada nije podneta nijedna prekršajna prijava dežurnom sudiji sudiji za prekršaje. Korišćenje pirotehnike bi trebalo da bude upravo tako sankcionisano, jer preti opasnost da će prekršilac u kratkom vremenskom roku ponoviti taj prekršaj“, objašnjava predsednica Prekršajnog suda u Beogradu Olivera Ristanović.

petarde Foto:PATRICK PLEUL / AFP / Profimedia

Po odredbama Zakona o javnom redu i miru koji se odnose na korišćenje pirotehnike, osoba koja paljenjem pirotehničkih proizvoda narušava javni red i mir ili ugrožava sigurnost građana kazniće se novčanom kaznom u iznosu od 50.000 do 100.000 dinara ili radom u javnom interesu od 40 do 120 časova.

Za šenlučenje iz vatrenog oružja, po Zakonu o javnom redu i miru predviđene su oštrije kazne, pa će tako počinilac biti oglobljen od 100.000 do 150.000 dinara ili kaznom zatvora od 30 do 60 dana.

Za ovo delo ipak je bilo sankcija, pa su tako u Vranju privedene dve osobe koje su za Novu godinu pucale iz vatrenog oružja. Njima se na teret stavljalo ozbiljnije krivično delo, ugrožavanje sigurnosti, a oružje im je oduzeto.

Foto: Aleksandra Petrović/Nova.rs

Prema pisanju medija, samo u novogodišnjoj noći na beogradski Institut za majku i dete dovezeno je osmoro povređenih od pirotehničkih sredstava. Najmlađi povređeni ima osam, a najstariji 17 godina.

U tri slučaja su povređeni morali da budu operisani. Pri tome treba imati u vidu da to nije konačna brojka, jer je moguće da su povređeni tokom praznika prevoženi i u druge zdravstvene institucije.

Ostali bez delova prstiju

Ono što je posebno zabrinjavajće je što je zabeleženo nekoliko slučajeva sakaćenja, jer su deca prilikom eksplozija pirotehike ostajala bez delova prstiju i šaka što dovodi do trajnog invaliditeta visokog stepena.

Saobraćajna nezgoda kod aerodroma Foto:Nova.rs

Sa jedne strane prodaja pirotehnčkih sredstava je dozvoljena, ono mora da bude atestirano, predviđen je i način korišćenja, odnosno ispaljivanja pirotehničkih sredstava trebalo bi da bude obavljeno na način da ne ugrozi nikog.

Ipak, sve moguće vrste petardi i raketa mogu se kupiti i na pijacama i po ulicama, a „pršti“ svuda, od školskih dvorišta do dečjih igrališta. Evidentno je i da brojni apeli nisu urodili plodom, a inako su za kršenje Zakona o javnom redu i miru predviđene velike novčane kazne, neophodno je i da se isti sprovodi.

BONUS VIDEO: Vatromet u Beogradu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar