Na današnji dan, pre 21 godinu, ubijen je vlasnik i urednik "Dnevnog telegrafa" i "Evropljanina" Slavko Ćuruvija, zbog čijeg su smaknuća aprila prošle godine osuđena četvorica pripadnika nekadašnjeg Resora Državne bezbednosti (DB) i to na ukupno 100 godina zatvora. Ovo je ujedno i prva presuda za ubistvo jednog novinara u Srbiji, a ni dan danas, nakon više od dve decenije od zločina, ne zna se ko je zaista bio nalogodavac likvidacije Ćuruvije.
Slavko Ćuruvija ubijen je tog 11. aprila 1999. godina ispred ulaza zgrade u kojoj je živeo, a sa njim je bila i njegova tadašnja nevenčana supruga, Branka Prpa, koja je u napadu lakše povređena.
Vlasnik „Dnevnog telegrafa“ likvidiran je tada sa 17 hitaca, a kako se navodilo u optužnici, ubijen je „zbog svog javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, kao i mogućnosti da utiče na javno mnjenje“. Suđenje za ubistvo Ćuruvije počelo je 2015. u Specijalnom sudu u Beogradu i to nakon više od 15 godina od zločina.
Zbog ubistva Ćuruvije, Specijalni sud u Beogradu osudio je prošle godine, neposredno pred godišnjicu zločina, četvoricu bivših pripadnika Državne bezbednosti. Radomir Marković, nekadašnji načelnik Službe državne bezbednosti, osuđen je na 30 godina zatvora kao podstrekivač na teško ubistvo, a ista kazna izrečena je Milanu Radonjiću, bivšem šefu beogradskog Centra državne bezbednosti, kome se na teret stavlja saizvršilaštvo. Za isto delo, Ratko Romić, bivši operativac Resora DB, i Miroslav Kurak, pripadnik Službe koji je u bekstvu, osuđeni su na po 20 godina zatvora.
Ipak i pored osuđujuće presude, ni dan danas ne zna ko je zapravo naručio likvidaciju Slavka Ćuruvije.
Tokom petogodišnjeg postupka izvedeni su brojni dokazi i spisi, saslušano je više od 100 svedoka, među kojima je bio i nekadašnji komandant Jedinice za specijalne operacije (JSO) Milorad Ulemek Legija, inače osuđeni za ubistvo nekadašnjeg premijera Srbije Zorana Đinđića 2003. godine ispred Vlade Srbije. Njegovo svedočenje je izazvalo veliku buru u javnosti, jer je Ulemek tada izjavio da mu je prećeno kako bi odustao od svedočenja. Ipak, on nije precizirao ko mu je uputio pomenute pretnje.
Zločin koji se dogodio na Uskrs 1999. godine i koji je, malo je reći, zaprepastio srpsku javnost, konačno je dobio epilog 5. aprila prošle godine, kada je izrečena prvostepena presuda. Ovo je ujedno i prva presuda u Srbiji koja je doneta za ubistvo jednog novinara.
Podsetimo, pre samo nekoliko dana obeleženo je 26. godina od ubistva novinarke časopisa „Duga“ Radislave Dade Vujasinović, koja je 8. aprila 1994. pronađena mrtva u svom stanu u Beogradu.
Spekulisalo se da je Vujasinovićeva ubijena zbog svog pisanja o organizovanom kriminalu u Srbiji, međutim, istraga o ovom zločinu i dalje tapka u mestu.