Foto: Vesna Lalić/Nova.rs, MCB

Vest da je tužiteljka Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Bojana Savović, koja je vodila istragu oko zloupotreba u EPS, smenjena nakon hapšenja šest osoba, izazvala je veliku buru u javnosti. I dok tužilaštvo nastoji da se od ovog poteza opere navodima da je pomenuta tužiteljka usporavala istragu, ali i pogrešno procenila štetu načinjenu Elektroprivredi Srbije, prema saznanjima portala Nova.rs, Savovićeva nije napravila takvu grešku.

Nakon vesti o smeni tužiteljke, koja u redovima pravosuđa slovi za vrsnog stručnjaka, oglasilo se i Više javno tužilaštvo u Beogradu tvrdnjama da Savovićeva nije „smenjena“, te da joj nije „oduzet“ predmet u vezi sa zloupotrebama u EPS-u, već da je po svojoj, ranije izraženoj želji, premeštena u Odeljenje za opšti kriminal.

U nameri da opravdaju potez, iz pomenutog tužilaštva naveli su i da je pomenuta zamenica odugovlačila predistražni postupak, dok su, sa druge strane, mediji bliski režimu naveli i da je tužiteljka Savović navodno loše procenila štetu.

Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

Prema tvrdnjama Blica, tužiteljka je napisala da je u slučaju EPS pribavljena korist u iznosu od 433.000 dolara, dok je tužilaštvo utvrdilo da je šteta u iznosu od čak 7,5 miliona dolara.

Ipak, kako nezvanično saznaje Nova.rs Savovićeva nije mnogo pogrešila.

Pročitajte još:

„Posao izgradnje oko 20 kilometara pruge je koštao oko 14 miliona evra. Samo je deo izgrađen, a italijanska firma i Bauwesen su naplatili i deo pruge koji nije napravljen. Sve to je urađeno uz saglasnost CIP-a koji je potpisivao dokumenta kao da je pruga izgrađena“, priča sagovornik Nove iz EPS-a i dodaje:

„Sve to se dešavalo 2019. godine. EPS-ovi inženjeri su ustanovili da fali pruga i podnete su krivične prijave“, objašnava on i dodaje: „EPS je tada uspeo da nadoknadi deo štete tako što se naplatio iz bankarske garancije koju je imao kod sebe. To nije pokrilo ceo iznos ali jeste veći deo“.

Termoelektrana Kostolac
Foto:TANJUG/ SLOBODAN MILJEVIC

Portal Nova.rs upitao je Elektroprivredu Srbije da li su naplatili bankarsku garanciju za dobro izvršenje posla za ugovor izgradnje pruge od stanice Stig do termoelektrane „Kostolac B“, kao i u kom iznosu je naplaćena i kada, međutim, odgovore nismo dobili do objavljivanja teksta.

Podsetimo, u akciji policije i Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, uhapšeno je šest osoba osumnjičenih da su oštetili Elektroprivredu Srbije (EPS) za 7,5 miliona dolara, tokom izvođenja radova na termoelektrani Kostolac B., saopšteno je ranije.

Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

„Кako se sumnja, B.V.S, N.T. i Ž.M. su u periodu od septembra 2017. godine do kraja decembra 2018. godine sačinjavali i overili dokumentaciju u kojima su neistinito naveli da su izvršeni radovi koji nisu izvršeni, ili su delimično izvršeni prilikom izgradnje industrijskog koloseka od železničke stanice „Stig“ do Termo-elektrane Кostolac B. Potom je, kako se sumnja, M.L. navedenu dokumentaciju i račune potpisao i verifikovao, nakon čega su odgovorna lica EPS-a za praćenje projekta V.J. i N.M. dali naloge da se izvrši plaćanje za radove koji nisu izvršeni“, saopštio je MUP.

Hapšenja su izvedena na teritoriji Beograda i Požarevca, a uhapšena su službena i odgovorna lica u EPS, CIP, Bauwesen i Italiana Construcioni.

Nedostaje deo pruge

Izvor Nova.rs iz EPS-a ranije je otkrio kako su zloupotrebe otkrivene. Naime, prilikom obilaska radova uočeno da nedostaje deo pruge, nakon čega su odmah podnete krivične prijave.

„Italijanska firma ‘Italiana Costrucioni s.p.a’, bila je u konzorcijumu sa Bauwesen, i trebalo je da izgrade oko 20 km pruge. Nadzor je vršio CIP. EPS je plaćao po privremenim situacijama koje je overavao CIP. U nekom trenutku, ljudi iz EPS-a, koji su išli u obilazak, shvatili su da nedostaje nekoliko kilometara pruge, a da se to sve regularno nalazilo u građevinskoj situaciji koju je overavao uredno CIP“, rekao je ranije izvor.

BONUS VIDEO: Srđan Milivojević o sprezi Belivukove grupe i vlasti

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar