Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs; Facebook; Privatna arhiva

Više javno tužilaštvo u Zaječaru konačno se oglasilo povodom smrti Dalibora Dragijevića (40) koji je umro u policijskom pritvoru i zatražilo supstituciju nadležnosti. To zapravo znači da će istragu protiv osumnjičenih policajaca, koji su odgovorni za smrt muškarca voditi neko drugo Više javno tužilaštvo.

U jednom od retkih saopštenja koje je izdalo Više tužilaštvo u Zaječaru povodom smrti Dalibora Dragijevića koji je umro dok je bio u pritvoru u Policijskoj stanici Bor, zatražili su „supstituciju nadležnosti“, a predlog su podneli posle tri dana većanja. Po rečima advokata Ivana Ninića, to je prvi dobar potez koji je Više tužilaštvo u Zaječaru povuklo u ovom slučaju.

„To praktično znači da Više tužilaštvo u Zaječaru nema poverenje u policiju u Boru, koja bi trebalo da sprovede istragu o smrti Dalibora Dragijevića u policijskom pritvoru te iste stanice. Zbog opasnosti da će policajci pokušati da ometaju istragu, Više tužilaštvo u Zaječaru je zatražilo izmeštanje nadležnosti, nakon što je obdukcioni nalaz Instituta za sudsku medicinu u Beogradu ukazao da je u pitanju nasilna smrt, dok su informacije iz policije koje su dolazile do tog tužilaštva govorile da je u pitanju prirodna smrt, o čemu je MUP Srbije, uostalom, izdao i zvanično saopštenje“; objašnjava advokat Ivan Ninić.

Pročitajte još:

Izmeštanje nadležnosti je uobičajena procedura koja se preduzima u ovakvim slučajevima, kada su policajci umešani u najteža krivična dela.

„O predlogu VJT u Zaječaru odlučivaće apelacioni tužilac u Nišu, u čijoj je to nadležnosti. Ako on ne bude mogao da donese odluku da li će radi ekonomičnosti postupak biti izmešten u susedno Više javno tužilaštvo, recimo u Nišu, ono će taj predmet proslediti vrhovnom javnom tužiocu, Zagorki Dolovac“, objašnjava advokat.

Ostaje pitanje zašto viši tužilac nije do sada reagovao u ovom slučaju i to će predstavljati veliki problem za istragu. Da je u pitanju bilo koji drugi predmet, osumnjičeni za taj zločin, a da postoje osnovi sumnje da je u pitanju teško ubistvo, već bi bili u pritvoru.

Foto: Milica Vučković/FoNet

„Lažnim informisanjem, prikrivanjem činjenica, policija u Boru je onemogućila dežurnom tužiocu u VJT Zaječar da promptno preduzme dokazne radnje u većem obimu i na drugačiji način, pa su zbog vremena potrebnog za obdukciju takođe dobili na vremenu kako bi ometali dokazivanje i logično da sada tužilac želi „vruć krompir“ da prebaci u drugu tužilaštvo, jer je i sam svestan dimenzije ovog slučaja sa kojim niti može da se nosi, niti mu je prijatno imajući u vidu da je policija sabotirala dokaze i da su vinovnici događaja policijski službenici, što samo potvrđuje koliko su nam institucije temeljno razorene“, objašnjava advokat.

Velika teškoća je što je ovaj slučaj od početka politizovan i što je istraga o nestanku i ubistvu devojčice Danke Ilić (2) u Banjskom Polju kraj Bora 26. marta korišćen u propagandne svrhe.

„Mi ne znamo da li je nešto preduzeto i šta je preduzeto, da li su osumnjičenog Dalibora Dragijevića saslušavali policajci iz Bora ili službenici Uprave kriminalističke policije iz Beograda. Neko je morao da diktira i pusti u javnost i saopštenje kroz koje je proturena lažna informacija o uzroku smrti Dragijevića. Problem je što policija radi pre svega na rejtingu ministra i stranke iz koje dolazi i to utiče na ceo slučaj“, objašnjava advokat Ivan Ninić.

Dalibor Dragijević Foto:Facebook

Devojčica Danka Ilić (2) nestlaa je 26. marta oko 13.45 časova iz dvorište porodičnog imanja u naselju Banjsko Polje kraj Bora. Iste večeri, po prvi put se oglasio sistem „Pronađi me“ i policajci su započeli pretragu terena. Potraga je trajala danima i u njoj je u jednom trenutku učestvovalo više od 1.500 policajaca. Lično je predsednik Republike Aleksandar Vučić saopštio 4. aprila, na konferenciji za medije koja je organizovana sasvim drugim povodom, da su uhapšena dvojica osumnjičenih za ubistvo Danke Ilić i tada je javnost saznala da je devojčica ubijena.

Uhapšeni su Srđan Janković (50) iz sela Luke i Dejan Dragijević (50) iz Zlota, dvojica radnika JKP „Vodovod“ iz Bora. Njima se na teret stavlja da su malu Danku kobnog 26. marta prvo udarili službenim automobilom, a potom je stavili u vozilo. Kada se devojčica osvestila, jedan od njih ju je ubio, a potom su njeno telo bacili na jednu deponiju.

Foto:Društvene mreže

Dalibor Dragijević i njegov otac Rade uhapšeni su 6. aprila, zbog sumnje da su pomagali učinionocu posle izvršenog krivčnog dela – da su pomagali Dejanu Dragijeviću da premesti telo devojčice na, za sada, nepoznatu lokaciju. Njima je tada određeno policijsko zadržavanje do 48 časova.

Smrt Dalibora Dragijevića konstatovana je 7. aprila u 3.10 časova, kako je saopšteno iz MUP Srbije. U istom saopštenju piše da je „lekar mrtvozornik konstatovao prirodnu smrt“. Telo Daliboa Dragijevića poslato je na Instituta sudsku medicinu u Beogradu, gde je u nalazu navedeno da su na telu pronađeni tragovi povreda i da je smrt nastupila nasilnim putem.

Telo Danke Ilić još nije pronađeno.

BONUS VIDEO: Potraga za telom Danke Ilić

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare