Tužiteljka Jelena Stevančević zatražila je od poverenika za samostalnost Visokog saveta tužilaštva da se izjasni na okolnosti kako joj je oduzet i vraćen predmet koji se odnosi na postupak protiv inspektora koji su otkrili "Jovanjicu" a protiv kojih se vodi postupak za zlostavljanje i mučenje. Stevančevićevoj je predmet oduzet dok je bila na odmoru, u međuvremenu je podignuta optužnica bez njenog znanja, a potom joj je predmet vraćen zbog čega se ona otvoreno usprotivila višem javnom tužiocu Nenadu Stefanoviću

Stevančević je u dopisu do detalja objasnila šta se dešavalo u predmetu protiv trojice policajaca iz Četvrtog odeljenja beogradske policije, optuženih za zloupotrebu položaja i zlostavljanje i mučenje dvojice muškaraca. Optuženi inspektori, Milan Isakov, Milan Knežević i Miloš Vešović, radili su u odeljenju Slobodana Milenkovića Sente, sve dok nisu počeli pritisci na njega, koji su rezultirali njegovim prebačenjem na drugo radno mesto.

Okolnosti pod kojima je podignuta optužnica protiv trojice inspektora doprineli su utisku javnosti da se radi o nastavku progona inspektora koji su učestvovali u otkrivanju „Jovanjice“ i koji su bliski inspektoru Milenkoviću.

Slobodan Milenković i Dušan Mitić Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

Optužnica je privedena kraju dok je Stevančevićeva bila na odmoru, dodeljena tužiteljki Željki Nikolaidis koja slovi za osobu od poverenja višeg javnog tužioca Nenada Stefanovića, a potom ekspresno podignuta. Ceo postupak iznenadio je Stevančeviću po povratku s odmora, koja se nije slagala sa kvalifikacijom dela, a nakon što je javnost saznala za sve, Više javno tužilaštvo je svoj potez pokušalo da opere „reagovanjem“, o kome je tužiteljka govorila u dopisu Povereniku za samostalnost.

Pročitajte još:

„Dana 4. oktobra 2023. godine primila sam mejl preko službene elektronske adrese. U mejlu je navedeno da je na veb sajtu Višeg javnog Beogradu objavljeno reagovanje tužilaštva, a u daljem tekstu mejla stajalo je: „S poštovanjem Više javno tužilaštvo u Beogradu“. Označeni mejl je prosleđen zaposlenima u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu, između ostalog i javnim tužiocima. Klikom na navedeni link koji je označen u mejlu, izašlo je saopštenje Višeg javnog tužilaštva u Beogradu sa naslovom „Reagovanje“, datum 04.10.2023. godine sa uvodom: „Više javno tužilaštvo u Beogradu ističe da optužni predlog protiv trojice okrivljenih, inače, inspektora Odeljenja za borbu protiv droga nema nikakve veze sa njihovim svedočenjem u predmetu „Jovanjica“, kako to pojedini mediji zlonamerno tvrde.. U daljem tekstu navedeno je: „Što se tiče tužiteljke Jelene Stevančević, ona je podnela zahtev za presignaciju predmeta, koji je tretiran kao zahtev za izuzeće, te je odlukom glavnog javnog tužioca u VJT u Beogradu, izuzeta iz daljeg postupanja u predmetu zbog sumnje u nepristrasnost. Ova odluka je doneta imajući u vidu da je zakazan glavni pretres pred sudom i potvrđen nivo sumnje potreban za suđenje – opravdana sumja“, navodi se u dopisu koji je Stevančevićeva uputila, a kojim od Poverenika za samostalnost traži da se izjasni da li je u konkretnom slučaju došlo do ugrožavanja samostalnosti u radu zamenika javnog tužioca.

Milan Isakov Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

Da nije sve išlo tokom kako tužilaštvo tvrdi, objasnila je Stevančević u dopisu.

„Navodim da sam 25. septembra 2023. godine, na prethodni usmeni zahtev glavnog javnog tužioca, podnela zahtev za presignaciju predmeta, sa izjašnjenjem o postupanju u predmetu u kojem sam dala detaljnu pravnu ocenu prikupljenih dokaza i navela da ću u navedenom predmetu, s obzirom na to da je optužen u mojem odsustvu, suprotnom mom pravnom stanovištu, sa kojim sam prethodno upoznala pretpostavljene, postupati samo ukoliko mi se izda pismeno obavezno uputstvo za postupanje u tom predmetu, a u zavisnosti od odluke nadležne komisije po mojem prigovoru“, navela je tužiteljka i dodala:

Pročitajte još:

„Trećeg oktobra, kroz redovnu poštu, ponovo mi je iznet predmet, koji se kod mene nije nalazio od 25. septembra, u kojem tada nisam zatekla zahtev za presignaciju od 25. septembra, sa prilozima koje sam predala u označeni zahtev, niti odluku u vezi sa zahtevom, ali ni obavezno uputstvo za postupanje. Nakon navedenog, 3. oktobra sam sačinila nov zahtev, u kojem sam ponovo tražila da mi se izda obavezno uputstvo za postupanje u navedenom predmetu, ali mi je predmet istog dana u dva navrata vraćen“, navela je tužiteljka.

Slučaj Bojane Savović

Interesantno je da nije prvi put da Više javno tužilaštvo u Beogradu sporne odluke pokušava da pripiše zamenicima i na taj način opere se od odgovornosti. Tako je bilo i u slučaju tužiteljke Bojane Savović, koja je radila na predmetu korupcije u EPS-u. Nakon vesti da joj je oduzet predmet u javnosti se podigla bura jer se ta odluka desila nakon što su uhapšeni ljudi koji se dovode u vezu sa korupcijom u EPS.

Bojana Savović Foto: Ivan Dinić/Nova

Usledila je reakcija tužilaštva, koje je saopštilo da je Savovićeva premeštana jer je ona sama to tražila, što je tužiteljka oštro demantovala.

Svedočenje, pa optužnica

Valja podsetiti da je optužnica protiv trojice policajaca, Milana Isakova, Milana Kneževića i Miloša Vešovića podignuta na dan kada je jedan od optuženih policajaca svedočio u postupku za “Jovanjicu”.

Reč je o Kneževiću, a zbog brojnih pritisaka na inspektore koji su otkrili “Jovanjicu”, ovaj potez od strane javnosti je protumačen kao još jedna vrsta pritiska.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar