Foto:Goran Srdanov/Nova.rs; shutterstock; Filip Krainčanić/Nova.rs

Nije krivično delo ono koje je učinjeno u nužnoj odbrani. Ova pravna norma sadžana je u članu 19 Krivičnog zakonika sa ciljem da zaštiti od krivičnog gonjenja svakoga ko drugoga povredi ili čak ubije štiteći sebe ili drugu osobu. Međutim, u sudskoj praksi ovakvo zakonsko rešenje je vrlo retko u primeni pa na dugogodišnje zatvorske kazne odu i ljudi koji su u svojoj kući zatekli lopova ili napadača i ubili ga braneći se od njega.

Jedan od razloga za ovakvo postupanje sudova su elementi koje definicija nužne odbrane podrazumeva a to je da se ona primenjuje samo ako je „neophodno potrebna da se od sebe ili drugog odbije istovremeni protivpravni napad“. Procenjivanje da li je žrtva braneći se od napadača prekoračila granice neophodno potrebne odbrane te da li je postojala istovremenost odbrane i napada je u rukama suda.

Pročitajte još:

Zato se često dešava da sudovi smatraju da nisu ispunjeni uslovi iz ove definicije i osuđuju ljude koji su se branili.

Ubio provalnika kog je zatekao u kući

Jedan od najdrastičnijih slučajeva ovakvog postupanja je postupak protiv Beograđanina Saška Bogeskog čije je suđenje za ubistvo provalnika kojeg je zatekao u svojoj kući i koji ga je napao šrafcigerom, završeno oslobađajućom presudom 2018. godine, tek posle pet godina otkako je lopova ubio nožem.

Zbog petogodišnjeg golgote koju je njegov klijent preživljavao, advokat Bogeskog je Zoran Agatonović je ovu presudu nazvao jadnom.

Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

Milutin Cvetković (86) iz Lebana uhapšen je zato što je ranio provalnika koji mu je maskiran fantomkom i sekirom u rukama ušao u kuću. Od preživljenog stresa preminuo je dan nakon što je pušten iz pritvora. Nišlija Saša Zdravković pravnosnažno je osuđen jer je rođaku koji mu je upao u dvorište i napao ga, oteo nož iz ruku i izbo ga njime.

Ranio kradljivca, on ga tužio za odštetu

Kraljevčanin Hranislav Dimitrijević zbog ranjavanja lopova koji mu je obio prodavnicu dobio je godinu dana kućnog zatvora a kradljivac je to iskoristio da ga tuži za odštetu!

Niški advokat i dugogodišnji sudija Saša Knežević potvrđuje da se u sudskoj praksi institut nužne odbrane primenjuje u zanemarljivoj meri što je nedopustivo jer ga je zakon predvideo da bi zaštitio prava žrtve.

„Nužna odbrana se primenjuje toliko restriktivno da mogu osnovano da tvrdim da je taj institut obesmišljen. A, ta norma je uvedena kako bi se omogućilo ljudima koji su dovedeni u opasnost bez svoje krivice kao što je situacija da im neko upadne u kuću naoružan, da reaguju i zaštite svoj, život svoje porodice i svoju imovinu. U drugim zemljama, posebno u Americi, to je jednostavno rešeno, svako ko je drugog zatekao na svom imanju ima pravo da ga ukloni svim raspoloživim sredstvima. I nema potrebe za dokazivanjem, kao što je to kod nas slučaj, ko je prvi potegao oružje, da li je napad bio istovremen, da li se moglo drugačije postupiti“, objašnjava Knežević.

Advokat Saša Knežević Foto:Miljana Isailović/Nova.rs

Ilustrujući ove navode Knežević predočava presudu koju je kao sudija doneo u ovakvoj situaciji a koju mu nije bilo lako da odbrani od ukidanja.

„Radilo se čoveku od sedamdesetak godina kojem je bivši zet upao u kuću, razbio vrata i tukao njega i ćerku naočigled maloletnog deteta. U magnovenju čovek je dograbio komad posuđa, ne pamtim da li je bila džezva ili tiganj i dršom mu zadao povrede u predelu vrata koje su ocenjene kao teške. Ja sam mu sudio, tri puta ga oslobađao a tadašnji Okružni sud mi je tri puta ukidao presudu. Smatrao sam da pravilno postupam, nisam hteo da ga osudim i na kraju je ta presuda potvrđena“, kazao je Knežević.

Pročitajte još:

U sudskoj praksi ima svetlih, doduše retkih primera, kada su okrivljeni uspeli da izbegnu kaznu zahvaljujući postojanju nužne odbrane. Nišlija Milan V, oslobođen je optužbe za dvostruko ubistvo izvršeno 2012. godine jer je sudija Aleksandar Teodosić smatrao da se branio od napada Stefana Manojlovića i njegovog oca Vojkana.

Foto: Shutterstock

Teodosić je u svojoj presudi naveo da je „optuženi preduzimao brojne defanzivne radnje, nastojao da se zaštiti bežanjem pri čemu je i pucao u vazduh u znak upozorenja, govorio da ga ne diraju, tražio putem telefonskog poziva pomoć policije od dva napadača koji hoće da ga ubiju, što se ukazuje da je bio prinuđen da oružje upotrebi“.

Tužilaštvo se žalilo na ovu presudu ali je Apelacioni sud potvrdio.

Tokom 2015. godine donete su tri oslobađajuće presude po osnovu nužne odbrane. Rajko M. iz Požege oslobođen je optužbe za ubistvo pljačkaša menjačnice, major Dražen P. zbog istog osnova nije odgovarao za smrt dvojice napadača kao ni Francuz Emanuel D. koji je zadavio šestostrukog ubistva Martonoša Radeta Šefera.

VIDEO: Ubistvo Nenada Gajanovića u Nemačkoj

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare