Foto: Goran Srdanov/Nova.rs; privatna arhiva

Mladi Splićanin Matej Periš (27) nestao je pre mesec dana, a sve što se do sada pouzdano zna o njegovom kretanju u noći kada mu se izgubio svaki trag, zna se upravo zahvaljući modernoj tehnologiji. Ipak, i pored činjenice da su u cilju pronalaska Splićanina korišćene sve moguće tehnologije, i dalje se ne zna šta se u noći između 30. i 31. decembra tačno dogodilo Mateju, odnosno pod kojim se okolnostima desio njegov nestanak.

Mladi Matej iz Splita došao je u Beograd sa društvom da se provede i dočeka Novu godinu. Zajedno sa šestoricom prijatelja otišao je u klub „Gotik“ u Beton hali, odakle je, u noći između 30. i 31. decembra, izašao. Ostavio je jaknu i novčanik u klubu. I tada je poslednji put viđen, a, za sada bezuspešna, potraga traje već 30 dana.

Izjave njegovih prijatelja su konfuzne, izjave svedoka nepouzdane i ne mogu pružiti ključne informacije, kuda se Matej te noći kretao, šta mu se dogodilo i odgovor na najvažnije pitanje, gde je završio.

Pročitajte još:

Policija se u istrazi i potrazi služi svim trikovima svog zanata, od saslušavanja i unakrsnog ispitivanja, do pomoći najmodernijih tehničkih sredstava. Zapravo, više odgovora na brojna pitanja vezana za Mateja Periša dala je tehnologija nego bilo šta drugo. Sve ono što se sigurno zna, zna se upravo zahvaljujući tehnologiji.

Bilo je praktično nemoguće rekonstruisati tačno kretanje Mateja Periša bez snimaka kamera za video-nadzor. Ima ih svuda, od javnih objekata do privatnih firmi i lokala, a ispostavile su se kao najpouzdaniji svedoci. Videlo se da je Matej, samo u majici, trčao ulicama Savamale, kao da je tražio nekog ili nešto. Pretpostavlja se da je u reku ušao na Sava promenadi, iako ne postoji trag, poput svedoka ili video-snimka, koji bi to dokazao.

Lociranje kretanja Periša nastavljeno je pomoću trijangulacije signala njegovog mobilnog telefona. To se dobija kada se ukrste signali baznih stanica mobilnih telefonija, kojima se telefon „javlja“ i tako se odaje njegov položaj. To je tehnologija koju policija često koristi i to sa priličnim uspehom.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Signal je registrovan kod Sava promenade, a potom, što je izuzetno čudno, navodno u blizini Velikog ratnog ostva, zbog čega je policija pretražila taj deo Beograda, doduše uz pomoć starog, oprobanog metoda – pasa tragača. Nikakav trag nije pronađen.

I dalje traje pretraga Save, a proširena je i Dunav, jer je moguće da je telo mladića, ukoliko je stvarno ušao ili upao u Savu, vodena struja već odnela u Dunav. Za pretragu reke policija koristi sonare, koji nisu toliko nov izum, jer se koriste više od 80 godina, ali je usavršen.

„Moderni sonari mogu da odrede tačnu veličinu objekta koji registruju pomoću zvučnih signala koji se odbijaju. Tu greške nema. Ono što ukazuje da je sonar naišao na telo utopljenika, je specifičan oblik i odraz koji se vidi na ekranu sonara, a to je oblik kifle“, rekao je sagovornik Nova.rs.

Foto: Shutterstock

Policija za pretragu sonarom koristi čamac, sličan ribarskom, koji ima plitak gaz i može da se približi obali skroz, mnogo bliže nego gliseri rečne policije. Gliseri na vodi deluju mnogo impresivnije, ali su za ovakav posao i korišćenje sonara, ribarski čamci mnogo praktičniji.

U početku potrage, kada je svaki čas i dan bio važan, korišćene su i naročite, termovizijske kamere „Mreže za opasnost Srbije“. Te kamere registruju razlike u toploti koja se pokazuje bojama, što svetlija boja, to je predmet topliji, a boje se kreću od bele, preko žute do tamno ljubičaste, skoro crne, što je najhladnija okolina.

Foto:TANJUG/ MILOS MILIVOJEVIC

Ta oprema se koristila samo prvih dana, jer sada, nažalost, nema svrhe na taj način tražiti Mateja Periša u Savi.

Zasad nije poznato da li su pribavljeni i satelitski snimci, s obziom da je Nenad Periš, otac nestalog mladića, u više navrata za medije isticao da će tražiti da se pribave.

Podsetimo, potraga za Matejem traje više od dva meseca, a i dalje nema informacija o tome šta se dogodilo kobne večeri.

BONUS VIDEO: MUP Srbije rekonstruisao kretanje Mateja Periša

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar