Radomir Ilić i Marko Đurić, Marko Djurić
Radomir Ilić i Marko Đurić Foto: N1/Goran Srdanov/Nova.rs

Dunja Ilić, supruga Radomira Ilića, bivšeg državnog sekretara Ministarstva pravde, a danas prvog savetnika ambasadora Srbije u Vašingtonu Marka Đurića, izabrana je za zamenika tužioca u Beogradu, iako trenutno uopšte ne živi u Srbiji, već u Americi, gde supruga prati u diplomatskoj misiji. Kako portal Nova.rs saznaje, ona je nedavno doputovala u Beograd kako bi u Narodnoj skupštini položila zakletvu i fotografisala se sa Ivicom Dačićem, da bi potom, odmah zamrznula funkciju i vratila se u SAD. O čijem trošku, zasad nije zvanično poznato.

Ilićeva je jedna od tri nova zamenika u Trećem osnovnom tužilaštvu u Beogradu, a izabrana je od stotinak kandidata koji su na ta mesta konkurisala. Većina njih su tužilački pomoćnici koji godinama unazad rade kao saradnici po osnovnim ili višim tužilaštvima, dok je gospođa Ilić jedna od manjeg broja kandidata, koji su konkurisali s mesta „korisnika početne obuke“ na Pravosudnoj akademiji.

Na osnovu kojih kriterijuma i rezultata rada se gospođa Ilić probila na čelo rang liste, pitanje je na koje bi trebalo da odgovori republička tužiteljka Zagorka Dolovac, kao i njeni saradenici iz Državnog veća tužilaca.

Upravo bi oni trebalo da pojasne javnosti zašto se upražnjena mesta, u već dovoljno preopterećenim i zatrpanim tužilaštvima, popunjavaju odsutnim supruguma diplomatskih misionara. Na čija će leđa pasti posao, predviđen za smrznuto radno mesto gospođe Ilić, takođe bi trebalo objasniti javnosti, ali i svim onim tužilačkim pomoćnicima koji su zbog nje ostali zamrznuti na rang listama.

Inače, podjednako sumnjiv bio je svojedobno i izbor za tužioca njenog supruga Radomira Ilića, zbog kog je tadašnji minsitar pravde Nikola Selaković zaradio prijavu Agencije za sprečavanje korupcije zbog sukoba intresa. Agencija je ocenila da Selaković, kao član Državnog veća tužilaca, nije smeo da učestvuje u izboru Ilića, kao i još jedne saradnice koja je tada izabrana za sudiju za prekršaje. Pokrenut je postupak nakon kog je Selaković napustio ministarstvo i udomio se kao savetnik u kabinetu Aleksandra Vučića.

Ilić je ubrzo postao državni sekretar ministarstva pravde, na kom je više puta briljirao u dotad neviđenom dodvoravanju Aleksandru Vučiću i njegovom režimu. U žižu javnosti dospeo je krajem 2020. godine kada je otkriveno da je u ime partije obijao pragove beogradskih tužilaštava i sudova i lobirao za kog kandidata bliskog vlasti treba da se glasa na poslednjim izborima u Državnom veću tužilaca i Visokom savetu sudstva.

Koliko mu je misija bila uspešna verovatno najbolje potvrđuje to što su u oba tela ušli nezavisni kandidati, a Ilić je usput popio i krivičnu prijavu koju je protiv njega podneo beogradski advokat Aleksandar Olenik. Šta se desilo sa tom prijavom, do danas nije poznato.

Sa druge strane, nadaleko je poznato i njegovo televizijsko gostovanje tokom kojeg je ukazivao na opasnost od samostalnosti sudske vlasti, ali i predloga da bi sve sudije i tužioce u državi trebalo da bira lično – predsednik Vučić.

Usput je stigao da prokliza na sopstvenom neznanju i neobaveštenosti, pa je kao primer naveo Francusku, tvrdeći da nosioce pravosudnih funkcija u toj zemlji bira upravo predsednik. Ilića je međutim, iz mesta, demantovao ambasador Francuske u Beogradu, a sklonost ka nepotrebnom izazivanju reakcija diplomata, ma koliko potresne i tragikomične bile, obezbedila mu je mesto prvog savetnika ambasadora Srbije u Americi Marka Đurića.

Takođe, početkom prošle decenije, nakon neuspele reforme pravosuđa, kada je pod patronatom bivšeg predsednika republike Borisa Tadića i ministrake pravde Snežane Malović, Zagorka Dolovac sprovodila partijsko kadriranje po javnim tužilaštvima u zemlji, još jedan član porodice Ilić našao se na udaru profesije i javnosti. Bio je to otac mladog Radomira,  Krsman Ilić, nekadašnji Apelaciopni tužilac u NIšu, kog je na to mesto postavila lično Dolovac – direktno iz Lazarevca.

Bonus video: Tuča navijača

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare