Ubistvo Olivera Ivanovića još jedno u nizu nerazjašnjenih Foto: Armend NIMANI / AFP / Profimedia

U Osnovnom sudu u Prištini pročitana je presuda u slučaju ubistva Olivera Ivanovića, kojoj je optuženi Marko Rošić osuđen na 10 godina zatvora i novčanu kaznu od 10.000 evra, dok su Dragiša Marković, Žarko Jovanović i Nedeljko Spasojević na po četiri godine zatvora. Silvana Arsović i Rade Basara oslobođeni su, a portal Nova.rs podseća ko su ljudi koji su bili na optuženičkoj klupi zbog umešanosti u ubistvo Ivanovića, kao i koja je, prema tvrdnjama tužilaštva, bila njihova uloga.

Suđenje za slučaj ubistva Olivera Ivanovića počelo je 2021. godine, a u optužnici je izostalo ime napadača koji je tog 16. januara 2018. godine, oko 9:00 sati ujutru, pucao u političara ispred ulaza u sedište Stranke „Sloboda, demokratija, pravda“ (SDP), u Mitrovici.

Foto: EPA-EFE/STRINGER

U pomenutom predmetu sudilo se policijskim službenicima Nedeljku Spasojeviću, Dragiši Markoviću, Radetu Basari i Žarku Jovanoviću, zatim građaninu Marku Rošiću, kao i sekretarici ubijenog Ivanovića, Silvani Arsović.

Pročitajte još:

U vezu sa ubistvom su se dovodili i Željko Bojić (šef operative Policije Kosova za region sever) i kontroverzni biznismeni Milan Radoičić i Zvonko Veselinović. I

pak, protiv njih nije podignuta optužnica jer su bili u bekstvu kada je kosovsko tužilaštvo podiglo prvu optužnicu.

Ko je imao kakvu ulogu?

Prema tvrdnjama kosovskih istražnih organa, kriminalna grupa koja je učestvovala u ubistvu Ivanovića počela je da deluje još 2011. godine.

„Optuženi su aktivno učestvovali u kriminalnim aktivnostima grupe znajući da će takvo učešće doprineti sprovođenju kriminalnih aktivnosti i direktnom ili indirektnom pribavljanju finansijske ili druge materijalne koristi, u cilju proširenja kontrole preduzeća na teritoriji i kontrola politike u severnom delu Mitrovice“, navodilo se u saopštenju tužilaštva.

Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Prema tvrdnjama tužilaštva, Nedeljko Spasojević, koji je osuđen na četiri godine zatvora, na dan kada je ubijen Ivanović svojim delovanjem je omogućio izvršenje ubistva.

„Optuženi je blisko sarađivao sa osumnjičenima koji su počinili ubistvo Olivera Ivanovića i na taj način namerno i svesno pomagao nepoznatim osumnjičenima u izvršenju krivičnog dela teškog ubistva…“, navodi se u saopštenju.

Pročitajte još:

Navodilo se i da je Spasojević pomogao osumnjičenima da nabave automobil kojim su se približili sedištu stranke političara i iz kojeg su ispaljeni smrtonosni hici u pravcu Ivanovića.

Marko Rošić, koji je osuđen na najveću kaznu, odnosno 10 godina zatvora, imao je zadatak da prati Ivanovića pre ubistva. Rošić je, kako su mjediji pisali, sin policajca, a u optužnici Specijalnog tužilaštva Kosova se navodi da je bio deo organizovane kriminalne grupe i sumnja se na to da je svojim džipom pratio kretanje Olivera Ivanovića.

Oliver Ivanović
Oliver Ivanović Foto: SASA DJORDJEVIC / AFP / Profimedia

Policajac Rade Basara, koji je prošle nedelje oslobođen bilo kakve umešanosti u zločin, bio je optužen da nije izvršavao svoje službene dužnosti.

Bio je optužen da je blisko sarađivao sa organizovanom kriminalnom grupom koja je stajala iza likvidacije političara, od koje je dobijao naredbe da prikriva i eliminiše dokaze, a kako je tvrdilo tužilaštvo, zločinačka grupa ga je angažovala da prikrije tragove zločina i da ne otkriva slučajeve koji uključuju osumnjičene osobe koje pripadaju zločinačkoj grupi.

Kamere u kancelarijama SDP

Silvana Arsović, Ivanovićeva sekretarica koja je takođe oslobođena, teretila se da je pomogla je u izvršenju krivičnog dela teškog ubistva, stvarajući uslove i uklanjajući prepreke za izvršenje krivičnog dela

Okrivljena je, prema tim navodima, imala saznanje da su sigurnosne kamere u kancelarijama SDP bile prisilno isključene, što je omogućilo da se sam čin (ubistva) ne snimi. Time je omogućeno i da osumnjičene osobe ne budu snimljene u trenutku izvršenja krivičnog dela.

Prema navodima u optužnici, pomenute sigurnosne kamere nisu radile od 4. januara 2018. godine.

Ona je ove optužbe oštro negirala.

Kosovska policija Foto:Armend NIMANI / AFP / Profimedia

Interesantno je i da je u optužnici tužilaštvo navelo da su, ubrzo nakon ubistva Ivanovića, kamere aktivirane u kancelarijama SDP-a.

Policajci i dokazi sa lica mesta

Dragiša Marković, koji je osuđen na četiri godine zatvora, teretio se da je, kao policajac, nakon ubistva Ivanovića dostavljao tajne informacije iz pomenutog slučaja i to pripadniku srpske policije.

Marković, kao i osuđeni Žarko Jovanović optuženi su i da su odmah nakon ubistva Ivanovića otišli sa lica mesta, bez da su ga prethodno obezbedili, čime su omogućili drugim osobama da intervenišu na mestu događaja, oštetivši materijalne dokaze.

Foto: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

„Optuženi su u svojstvu policijskih službenika odmah nakon ubistva Ivanovića izašli na lice mesta s ciljem da uklone, prikriju i unište dokaze“.

Oliver Ivanović je ubijen 16. januara 2018. godine ispred sedišta svoje stranke Građanska inicijativa Sloboda, demokratija, pravda u Kosovskoj Mitrovici.

Negativna kampanja u medijima

Samo nekoliko meseci pre ubistva Olivera Ivanovića 2018. godine, najpre na TV Most, a onda i Pink emitovan je plaćani, propagandni spot u kojem se Ivanović opisuje kao „čovek koji ne plače za ubijenim ljudima, već za svojim automobilom“.

Spot je predstavljao vrhunac medijskog linča koji pušten jer je Ivanović odlučio da se kandiduje za gradonačelnika Kosovske Mitrovice, a upravo taj spot tada je označen kao crtanje mete na čelo Ivanovića.

VIDEO: Grupna osveta optuživanih za ubistvo Slavka Ćuruvija

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare