Foto: Profimedia.rs

Povodom teksta „Prva presuda u slučaju poklonjenog meda za potenciju: Osuđeni urednica i portal IN Medija" koji je 2. oktobra objavljen na portalu Nova.rs, reagovao je advokat Vladimi Ališić, koji zastupa maloletno dete iz pomenutog postupka.

Odgovor prenosimo u celosti:

„U parničnom postupku koji se vodi pred Višim sudom u Beogradu postupam kao punomoćnik maloletne tužilje koja je podnela tužbu i povodom koje je doneta nepravnosnažna prvostepena presuda. Do sada se tužilja i njena porodica nisu oglašavali putem medija, međutim kako je članak izazvao izazvalo veliku pažnju javnosti u sredini u kojoj tužilja i tužena žive, smatram da je trebalo da čujete i drugu stranu.

Ne postoji nikakva namera da se uskrate ili ograniče slobode i prava, posebno ne pravo na slobodu štampe, međutim to pravo ne može biti neograničeno kada su u pitanju neka lična prava. U konkretnom slučaju, tužilja i ostali tužioci nisu tužbe podneli iz motiva političkog obračuna sa medijem već radi zaštite svojih prava.

Tuženi su u javnost izašli sa novinarskim članakom čiji sastavni deo je fotografija tužilje i drugih maloletnika, čime su oni učinjeni prepoznatljivim, bez saglasnosti njihovih zastupnika, kao i lica koje je fotografiju sačinilo što je protivno članu 88. i članu 91. Zakona o javnom informisanju i medijima.

Maloletna lica koja su učinjena prepoznatiljivim široj javnosti, u tom članku su dovedena u kontekst i vezu sa informacijom koja nije primerena njihovom uzrastu, njihovom privatnom životu i načinu života. Povreda ličnih prava maloletnih tužilaca je teža utoliko što je tuženi na internet portalu ostavio mogućnost nesmetanog deljenja ovog članka putem društvenih mreža i preuzimanja od strane drugih medija, tako da se sada ne može ukloniti sa interneta. Nakon objavljivanja ovog članka maloletna lica su bila izložena nasilju na internet portalima i društvenim mrežama kroz neprimerene komentare i objavljivanje njihovih imena od strane onih koji su ih prepoznali na fotografiji koju je tuženi objavio kao deo spornog članka,
što je išlo do te mere da pojedini nisu hteli da idu u školu i pojavljuju se u javnosti. Jedini način zaštite njihovih prava je bilo podošenje tužbe sudu.

Presudom niko nije osuđen, već je tužilji u građanskoj parnici dosuđena naknada štete. Komentarisanje odluke suda, pre nego što je ista postala pravnosnažna predstavlja pritisak na sud, posebno što je očekivano da će se postupak nastaviti pred drugostepenim sudom. Tužena strana je u postupku sve vreme zastupana na stručan i profesionalan način, s obzirom da ima advokata“.

VIDEO: Nepravosnažna presuda: Država kompaniji Iskra da plati odštetu zbog rušenja u Savamali

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare